Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Szczypiorna niebawem otworzy przed nami swoje podwoje. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Muzeum Historii Szczypiorna niebawem otworzy przed nami swoje podwoje
Muzeum Historii Szczypiorna niebawem otworzy przed nami swoje podwoje Andrzej Kurzyński
Izba pamięci nazywana też Muzeum Historii Szczypiorna w Kaliszu już niebawem zaprosi na otwarcie swojej siedziby w zupełnie nowej odsłonie. W budynku pochodzącym z początku XX wieku zgromadzono szereg cennych pamiątek po legionistach Józefa Piłsudskiego, a także związanych z historią piłki ręcznej, czyli popularnego szczypiorniaka.

W budynku przy ulicy Wrocławskiej 189 początkowo mieściła się łaźnia. W czasie I wojny światowej w pobliżu znajdował się niemiecki obóz jeniecki. W latach 70-tych ubiegłego wieku łaźnia została zamieniona w „Klub środowiskowy w Szczypiornie”, w którym znajdowała się biblioteka z telewizorem. Następnie mieściła się tutaj piwiarnia, a później budynek przejęła Rada Osiedla Szczypiorno. Od 2002 roku przez osiem lat w w budynku funkcjonował pub-piwiarnia „Trójkąt”.

- W 2011 roku zrodził się pomysł utworzenia izby pamięci, którą zacząłem tworzyć wraz z Tomaszem Chajdukiem. Chcieliśmy uczcić pamięć legionistów Józefa Piłsudskiego internowanych w obozie w Szczypiornie w 1917 roku. W pewnym momencie po wizycie w Kaliszu Zygfryda Kuchty, wiceprezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, żeby rozbudować izbę o cześć umożliwiającą wyeksponowanie pamiątek związanych z najnowsza historią piłki ręcznej. Okazało się, że miejsca mieliśmy za mało. Złożyłem wniosek do miasta i po pewnych perturbacjach oraz słowach krytyki udało się to doprowadzić do rezultatu – mówi Edward Prus, prezes Stowarzyszenia Szczypiorniak.

Budynek został rozbudowany. Pomieszczenia zajęła filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Uznano, że rozbudowa budynku i ulokowanie tam filii biblioteki przyczyni się zarówno do rozwoju kaliskiej książnicy a także do popularyzowania Szczypiorna, jako miejsca związanego z ważnymi wydarzeniami w historii naszego kraju. To także powrót biblioteki w jej dawne miejsce. Zarządcą obiektu jest MZBM, z którym Miejska Biblioteka Publiczna podpisała umowę użyczenia. Stowarzyszenie Szczypiorniak z kolei otrzymało pomieszczenia na trzyletnią dzierżawę.Obiekt został podzielony na trzy części: użytkowaną przez bibliotekę, przestrzeń wykorzystywaną przez Stowarzyszenie Szczypiorniak oraz część wspólną. Biblioteka jest w trakcie gromadzenia księgozbioru, a muzeum przygotowuje ekspozycje, które już za kilka miesięcy będą mogli oglądać wszyscy chętni.

- Z powodów finansowych turniej numer sześć nie odbył się, ale już dziś mogę się pochwalić, że w tym roku planujemy ponownie zorganizować turniej. Miasto udostępni halę, a my zadeklarowaliśmy sprowadzenie drużyn. Oprócz kaliskiego MKS-u będą to trzy inne zespoły, prawdopodobnie krajowe. Prowadzimy już rozmowy – dodaje Edward Prus.

Drużyny, które dotychczas odwiedzały Kalisza chętnie przekazywały pamiątki na rzecz tworzonego muzeum, choć nie tylko.

- Myślę, że trzeba zacząć od kaliskich oldboyów, którzy reaktywowali piłkę ręczną w Kaliszu. Nam później udało się wywalczyć awans do Superligi. Poszczególni zawodnicy czy też kluby przekazywały koszulki, puchary, dyplomy, medale. Organizujemy w czerwcu spotkanie Stowarzyszenia Zasłużony Reprezentant Polski w Piłce Ręcznej i jego członkowie również chcą nam przekazać część swoich pamiątek, a mają ich bardzo dużo. Nawet sami mówią, że będziemy mogli w tym przebierać - dodaje Prus.

Pamiątki związane ze szczypiorniakiem wypełniają zaadaptowane na ten cel poddasze. Parter to z kolei przestrzeń wystawiennicza, która będzie poświęcona przede wszystkim około 3500 legionistom, internowanym w obozie w Szczypiornie od 12 lipca 1917 roku. W czasie internowania z powodu fatalnych warunków i chorób zmarło siedmiu legionistów, którzy obecnie spoczywają w grobowcu Żuczkowskich na cmentarzu katolickim przy Rogatce w Kaliszu.

- Chcieliśmy przede wszystkim oddać hołd tym ludziom, którzy przypłacili własnym życiem, aby Polska była dzisiaj naprawdę wolna. Istotna jest tutaj także postać samego marszałka. Warto więc nadmienić, że udało nam się wybudować pomnik Józefa Piłsudskiego przy alei Wolności oraz postawić obelisk przy ulicy Sportowej, upamiętniający wręczenie sztandaru 29. Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich przez samego marszałka. Przed nami zwieńczenie działań i zarazem obowiązek, czyli odbudowa Pomnika Legionistów zniszczonego przez Niemców, który leży w ruinie od blisko 80 lat - dodaje Edward Prus. - Chcielibyśmy zaapelować w tej sprawie do kandydatów na urząd prezydenta RP, aby poparli tę inicjatywę. Przed II wojną światową budowę pomnika wsparł prezydent Ignacy Mościcki.

Stowarzyszenie Szczypiorniak posiada ponad 700 archiwalnych zdjęć, replikę karabinu maszynowego CKM, przedwojenne gazety wojskowe, a nawet carskie. Jest też wielkoformatowa mapa byłego obozu. W aranżowanych wnętrzach z pomocą Łukasza Janowskiego udało się zaprojektować przestrzeń wystawienniczą. W gablotach będą zaprezentowane wszystkie dotychczas zgromadzone pamiątki. Wśród nich są m.in. osobiste pamiątki po jednym z legionistów, jakie przekazała Elżbieta Grabowska. Są to między innymi listy, a także karykatury przedstawiające życie obozowe. Do muzeum maja trafić także artefakty odnalezione podczas badań terenowych prowadzonych w Szczy­piornie.

- Nadal zachęcamy wszystkich, którzy posiadają pamiątki związane z tamtym okresem, aby je przekazywali – dodaje Edward Prus.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto