Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na dworze Niechciców znów było jak dawniej [ZDJĘCIA]

Mirka Zybura
W Muzeum M. Dąbrowskiej odtworzono atmosferę pierwszych wojennych dni 1914 roku. W parku pojawiły się damy w stylowych kapeluszach, pruscy żołnierze i sanitariuszki, a z estrady rozbrzmiewała muzyka tamtych lat.

Wniecodziennych okolicznościach przebiegała „Niedziela u Niechciców”. 7 sierpnia organizatorzy festynu w Muzeum Marii Dąbrowskiej Russowie wrócili do wojennych wspomnień pisarki i losów bohaterów „Nocy i dni”. W trudne czasy I wojny światowej przeniosła uczestników festynu Kalisko-Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej.

– Dąbrowska w „Nocach i dniach” opisała ucieczkę z płonącego miasta. Jest to także pokazane w ekranizacji filmowej, chociaż są pewne rozbieżności – wyjaśnia Grażyna Przybylska, kustosz Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie. – Powieściowa Barbara nie chce opuścić Kalińca, do końca czeka na dzieci. Sama Dąbrowska do Kalisza dotarła dosłownie w przeddzień wybuchu wojny. Wspólnie z rodziną ze strony matki organizowała wyjazd z miasta. Podobnie jak inni kaliszanie, pisarka i jej najbliżsi zatrzymywali się w okolicznych dworach. Wyruszyli 5 sierpnia, najpierw kilka dni nocowali w Kokaninie, a 10 sierpnia dotarli do Russowa – dodaje. –Tutaj zorganizowali transport i pożywienie na dalszą podróż do Warszawy, dokąd dojechali 16 sierpnia.

Kalisko-Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Karolem Matczakiem na czele w szczegółach odtworzyła codzienność obozowego życia. Z bliska można było przyjrzeć się wozowi wypakowanemu kuframi, bo mieszkańcy Kalisza uciekali wtedy z miasta czym tylko mogli. Zaaranżowano także punkt opatrunkowy, tzw. lazaret, z ówczesnymi medykamentami i łóżkami polowymi. Nad wszystkim czuwały sanitariuszki, a porządku pilnowali żołnierze 155. pułku piechoty armii pruskiej.
– Ponad osiemdziesiąt procent żołnierzy w tym pułku to byli Polacy – mówi Karol Matczak. Wojskowi krążyli z noszami po terenie dworku, wyszukując lekko rannych i przenosili ich do obleganego przez publiczność lazaretu.

Bram dworku strzegł rosyjsko-pruski punkt graniczny, gdzie wydawano specjalne przepustki upoważniające do wejścia na teren majątku. – Granica zaborów przebiegała niedaleko i wyglądała bardzo podobnie – tłumaczy Grażyna Przybylska.

„Niedziela u Niechciców” tradycyjnie budziła zainteresowanie stylową oprawą. To nie tylko stylizowane stoiska m.in. z charakterystycznymi kapeluszami z epoki powieściowych Niechciców, ale i piękne stroje. Grażyna Ostaszewska z Muzeum Marii Dąbrowskej w Warszawie do Russowa przyjeżdża już któryś rok z rzędu. Z okazji 40-lecia powstania oddziału Muzeum w Russowie prezentowała się publiczności w stroju filmowej Barbary Niechcic. – To oryginalny strój z filmu. Należy do Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie, wypożyczony jest specjalnie na dzisiejszą uroczystość – wyjaśnia Grażyna Ostaszewska. Suknia, w której w ekranizacji „Nocy i dni” występowała Jadwiga Barańska, ma wkrótce wzbogacić zbiory w Russowie.

Niedzielny jubileusz Oddziału Literackiego Muzeum Ziemi Kaliskiej w Russowie uświetniły występy lokalnych artystów. Ziemię Krotoszyńską promowały członkinie stowarzyszenia „Razem”. Koncert dał także zespół instrumentalno-wokalny „Harmonia” z Grabowa nad Prosną i orkiestra dęta ze Stawiszyna.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto