Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na unijnym rynku. Zatrudnij się sam

ic
Pracę w krajach Piętnastki można jednak podjąć już dziś, na podstawie pozwolenia na pracę lub też otwierając w jednym z krajów Unii własną firmę. Jak to zrobić? Zanim rozpoczniesz poszukiwania pośrednictw pracy, ...

Pracę w krajach Piętnastki można jednak podjąć już dziś, na podstawie pozwolenia na pracę lub też otwierając w jednym z krajów Unii własną firmę. Jak to zrobić?
Zanim rozpoczniesz poszukiwania pośrednictw pracy, oferujących zatrudnienie za granicą, pamiętaj, że nie wszystkie z nich działają legalnie. Aby ustrzec się przed nieprzewidzianymi sytuacjami, korzystaj wyłącznie z pomocy licencjonowanych pośredników. Ich listę otrzymasz w każdym urzędzie pracy. Możesz ją również znaleźć na stronie internetowej www.praca.gov.pl/npp.

Jeżeli myślisz o pracy w krajach Unii w dłuższej perspektywie czasu, skorzystaj z możliwości samozatrudnienia. Dzięki niemu już teraz możesz otworzyć własną firmę w każdym z krajów Wspólnoty i pracować, gdzie tylko będziesz chciał. Na dodatek, gdy rozpoczniesz działalność gospodarczą „po europejsku”, nie będziesz musiał się przejmować żadnymi okresami przejściowymi. W ramach samozatrudnienia nie możesz jednak zatrudniać pracowników.

Zasady

Niestety, aby otworzyć własny biznes w Unii, trzeba spełnić pewne warunki. Po pierwsze, musisz wystąpić o zgodę na samozatrudnienie i wizę pobytową z pozwoleniem na pracę w konsulacie właściwego państwa we własnym kraju. Po drugie, musisz wiedzieć, że prawo europejskie wyznacza tylko ogólne ramy prowadzenia działalności gospodarczej na terenie państw unijnych. Sposób i warunki, na jakich można założyć firmę w konkretnym kraju, reguluje natomiast prawo miejscowe. W każdym państwie wymagania są inne.

Rynek usług

Generalnie – prawo do osiedlenia się w celu rozkręcenia biznesu lub świadczenia usług masz tylko wówczas, gdy spełniasz warunki, których w danym kraju wymaga się od jego własnych obywateli. Musisz mieć np. wykształcenie zawodowe, egzaminy, świadectwa lub dyplomy.
Niektóre kraje Europy, które obawiają się, że Polacy będą otwierać u nich firmy tylko po to, aby uzyskać zezwolenie na pobyt, a na jego podstawie poszukiwać pracy, stawiają dodatkowe wymogi. W Anglii polski przedsiębiorca musi udowodnić, że wyroby bądź usługi, które zamierza oferować, są potrzebne na angielskim rynku.
Dokładnych informacji na temat zakładania firm na terenie państw Unii udzielają wydziały ekonomiczno-handlowe (dawne biura radców handlowych), działające przy ambasadach.

Po 1 maja

Po akcesji będziemy mieli prawo bez ograniczeń przemieszczać się i osiedlać w krajach Unii. Będziemy mogli podejmować pracę na terenie państw członkowskich, bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pracę (pamiętajmy jednak, iż zdecydowana większość państw Unii wprowadziła okresy przejściowe – patrz tekst obok). Będziemy przy tym mogli korzystać z pomocy urzędów pracy w krajach Unii. Dziś jest to jeszcze niemożliwe. Gdybyśmy teraz, jako bezrobotni, wyjechali za granicę w poszukiwaniu pracy nawet na krócej niż 30 dni, musielibyśmy zawiadomić o tym fakcie swój urząd pracy.

W przeciwnym wypadku stracilibyśmy uprawnienia bezrobotnego oraz zasiłek. Po wejściu do Unii, posiadając prawo do zasiłku dla bezrobotnych, będziemy mogli szukać pracy i pobierać zasiłek również za granicą.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto