Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naczelna Izba Lekarska złożyła zawiadomienie do prokuratury na Uniwersytet Kaliski

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Bartłomiej Hypki, archiwum
Naczelna Izba Lekarska złożyła zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Do sprawy w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej odniósł się rektor Uniwersytetu Kaliskiego prof. Andrzej Wojtyła.

Naczelna Izba Lekarska złożyła zawiadomienie do prokuratury na Uniwersytet Kaliski

W piątek, 6 października Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że zawiadomiła Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Zdaniem NIL uczelnia otworzyła kierunek lekarski nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a sam program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.

- Dopuszcza się możliwość popełnienia przestępstwa na niekorzyść osób przystępujących do rekrutacji, jak i osób, które podjęły studia na ww. kierunku, albowiem - zgodnie z wiedzą Lekarskiego Samorządu Zawodowego - uczelnia taka nie spełnia standardów kształcenia przygotowującego do wykonania zawodu lekarza, a tym samym będzie to rodzić przeszkodę do uzyskania prawa wykonania zawodu – wskazuje w piśmie Naczelna Izba Lekarska.

NIL przypomina w zawiadomieniu, że Prezydium Polskiej Komisji Akredytacji w dniu 20 października 2022 r. po ponownym rozpatrzeniu wniosku wydało opinię negatywną, dotyczącą warunków prowadzenia studiów na kierunku lekarskim.

Naczelna Izba Lekarska w zawiadomieniu do prokuratury podnosi m.in. takie kwestie jak to, że uczelnia uznała, że liczba punktów ECTS umożliwiająca ukończenie studiów na kierunku lekarskim nie może być mniejsza niż 326, co jest niezgodne ze standardem kształcenia przygotowującego do kształcenia przygotowującego do wykontwania zawodu lekarza, nie przedstawiła charakterystyki programu studiów w zakresie liczby punktów ECTS uzyskiwanych podczas zajęć prowadzonych z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia i studentów. Podnosi się też kwestię nieprawidłowości w kolejności zajęć, a także tego, że uczelnia ma nie zapewniać infrastruktury niezbędnej do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim.

W podsumowaniu NIL zarzuca narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z przestępstwem oszustwa. Pełna treść zawiadomienia do prokuratury TUTAJ

Czytaj także:

Rektor Akademii Kaliskiej odnosi się do zarzutów NIL

Do zarzutów Naczelnej Izby Lekarskiej odniósł się rektor Uniwersytetu Kaliskiego prof. Andrzej Wojtyła. W oświadczeniu przesłanym w piątek Polskiej Agencji Prasowej stwierdził, że doniesienia mają charakter szkalujący.

- Kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskiem został uruchomiony w oparciu o zgodę Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 grudnia 2022 roku. Na wcześniejszym etapie procedowania wniosku Polska Komisja Akredytacyjna wystosowała do uczelni pismo z uwagami na temat zamiaru utworzenia kierunku lekarskiego, a następnie przyjęła nasze obszerne wyjaśnienia dotyczące poruszanych wątpliwości. Kształcenie lekarzy w Uniwersytecie Kaliskim odbywa się zgodnie z przepisami prawa i z zachowaniem najwyższych standardów - oświadczył rektor.

Czytaj więcej:

Jego zdaniem korporacja reprezentująca zawód zaufania publicznego, którego członkowie powinni kierować się najwyższym etosem i powołaniem w zakresie pomocy pacjentom, nie bierze pod uwagę oczywistych faktów związanych z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

- W regionie funkcjonowania Uniwersytetu Kaliskiego notowane są najniższe w Polsce wskaźniki liczby lekarzy na 1000 mieszkańców -poniżej jednego na tysiąc" – pisze rektor w oświadczeniu.

Dodał, że "kierując się korporacyjnymi interesami Naczelna Rada Lekarska nie bierze pod uwagę, iż w związku ze zjawiskiem dramatycznych niedoborów kadrowych - na przykład w powiecie kaliskim - umiera czterokrotnie więcej niemowląt do pierwszego roku życia, aniżeli w Poznaniu" – przekazał.

Zdaniem prof. Wojtyły, jedynie poprzez zwiększenie liczby personelu medycznego, głównie lekarzy, można tę negatywną sytuację zmienić. Rektor zapewnił, że wszystkie podejmowane przez uczelnię działania realizowane są w sposób odpowiedzialny, służą bezpieczeństwu pacjentów oraz ochronie ich życia i zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

Inscenizacja historyczna w Stawiszynie z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego

Inscenizacja historyczna w Stawiszynie. Powstańcy styczniowi...

90 lecie Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Zbier...

Podróż w czasie. Zaglądamy do dawnych sklepów w Kaliszu. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto