Nadano Medale „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”. Kogo wyróżniła Rada Powiatu Kaliskiego?

OPRAC.:
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Starostwo Powiatowe w Kaliszu
Udostępnij:
Co roku Rada Powiatu Kaliskiego nadaje medale jako wyróżnienie honorowe osób i instytucji, w uznaniu szczególnych zasług dla Powiatu Kaliskiego. Od początku istnienia powiatu przyznane zostały 73. takie wyróżnienia. Na ostattniej, czwartkowej Sesji Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” przyznano kolejnym trzem osobom.

Na XLI Sesji Rady Powiatu Kaliskiego Radni podjęli uchwałę Nr XLI/368/2021 w sprawie nadania Medalu „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”.

- To zaszczytne wyróżnienie przyjmujemy raz do roku, mamy ujęte w Statucie, iż możemy tą nagrodą obdarzyć trzy osoby. W tym roku taka procedura została przeprowadzona. Jedną z osób jest Zenon Prętczyński. Jest to osoba, która wiele lat pracowała w dziedzinie architektury, w tej chwili mieszka za granicą, jest to mieszkaniec powiatu kaliskiego. Drugą osobą jest Krzysztof Niedźwiedzki, wieloletni Wójt Gminy Brzeziny, 4 kadencje pełnił tą funkcję, ma wiele zasług związanych z pełnieniem tej funkcji, jest Zastępcą Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, działa czynnie w gronie OSP. Kolejną osobą jest pani Lilianna Sieradzka, społecznik, przygotowywała wiele projektów na rzecz mieszkańców gminy Opatówek i innych gmin powiatu, w zakresie edukacji i promocji - mówił na Sesji Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

Z uwagi na trwający stan pandemii władze powiatu zdecydowały, że w styczniu nie odbędzie się tradycyjne Święto Powiatu podczas którego zostałyby wręczone wyróżnienia. W ubiegłym roku takie Święto odbyło się w czerwcu na świeżym powietrzu.

- Będziemy obserwować sytuację pandemiczną,  aby w dogodnym czasie zorganizować uroczystą Sesję i Święto Powiatu, na którym wręczymy tym trzem osobom zasłużonym Medal – informuje Jan Adam Kłysz.

Wyróżnieni medalem „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”

Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” nadano Krzysztofowi Niedźwiedzkiemu w uznaniu za zaangażowanie w działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego powiatu kaliskiego oraz w uznaniu za pracę na rzecz samorządu terytorialnego gminy Brzeziny i powiatu kaliskiego.

KRZYSZTOF NIEDŹWIEDZKI

- to osoba niezwykle zaangażowana w pracę na rzecz rozwoju lokalnego. Przez wiele lat na stanowisku Wójta Gminy Brzeziny dał się poznać jako człowiek skupiony na samorządzie i jego rozwoju. Mimo ograniczonego budżetu gminnego, zrealizował wiele inwestycji, które przyczyniły się do poprawy warunków życia mieszkańców. Wśród nich ważne miejsce zajmują inwestycje drogowe, które przysporzyły się do rozwoju Gminy, wpłynęły na udoskonalenie komunikacji i poprawiły bezpieczeństwo na drogach. Radny Gminy Brzeziny 1998 – 2002, Wójt Gminy Brzeziny w latach 2002 – 2018, w latach 2019 – 2020 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kaliszu, obecnie Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Jest Prezesem Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Brzezinach oraz Wiceprezesem Powiatowego Zarządu Związku OSP w Kaliszu. Od początku powstania Stowarzyszenia LGD "Długosz Królewski", którego był jednym z inicjatorów, do roku 2019 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Lokalnej Grupy Działania. Jest także członkiem Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Brzeziny. W roku 2020 Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał honorowy tytuł „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Krzysztofowi Niedźwiedzkiemu w uznaniu za pracę na rzecz samorządu terytorialnego, działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności i promocję powiatu kaliskiego.

Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” nadano Liliannie Sieradzkiej za działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności, edukację dzieci i młodzieży, krzewienie tradycji lokalnych wśród mieszkańców powiatu kaliskiego.

Lilianna Sieradzka

 aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miejscowości Rajsko, w gminie Opatówek, powiat kaliski. Pani Lilianna Sieradzka od najmłodszych lat jest członkinią i działaczką wielu organizacji.  Formalną działalność wolontariacką rozpoczęła w 2009 roku, kiedy została członkinią Stowarzyszenia Nasze Kaliskie. Angażowała się w organizację festynów kulturalnych oraz charytatywnego na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Liskowie. Napisała i zrealizowała wiele projektów aktywizujących społeczność lokalną m.in. festiwale, kolonie, półkolonie, festyny, konkursy, akademie. W 2011 roku została wybrana Liderką Odnowy Wsi Rajsko. Od 2016 r. jest Prezesem Stowarzyszenia Światełko Rajska, a od 2019 r. - Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Ziemia Kaliska Razem. Od 2017 r. pracuje w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kaliszu jako główny specjalista ds. projektów. W 2016 roku założyła Stowarzyszenie Światełko Rajska, w którym wykazuje się pomysłowością i kreatywnością. Wiedza i doświadczenie zawodowe pomagają pani Liliannie w realizacji zadań Stowarzyszenia a pozyskane dofinansowanie w inicjowaniu aktywności lokalnej osiągając założony cel Stowarzyszenia. Od kilku lat wspomaga swoim działaniem również OSP Rajsko, m.in. pozyskała środki  na wyposażenie salki w stoły i gabloty. W ramach projektu zostały również doposażone jednostki OSP w Sierzchowie i Opatówku.

 Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” nadano Zenonowi Prętczyńskiemu w uznaniu za bogaty dorobek architektoniczny oraz promocję powiatu kaliskiego w kraju i poza jego granicami.

Zenon Pręczyński 

to wielokrotnie nagradzany architekt, z ogromnym dorobkiem realizacyjnym swoich projektów, autor publikacji pt. „Opowieść kaliska” oraz wspomnień biograficznych architektów wrocławskich, a przede wszystkim urodzony w Kamieniu, wielki patriota, mieszkający obecnie w Toronto. Zenon Preczyński  ur. 16 grudnia 1926 r. w Kamieniu. Po zakończeniu wojny 20 letni młodzieniec podjął pracę jako Główny Projektant w Fabryce Koronek i Haftów i kontynuował naukę w Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki. Po maturze wybrał studia na Politechnice Wrocławskiej uzyskując tytuł magistra nauk technicznych i stopień inżyniera architekta. Najpierw pracował w Centralnym Biurze Projektów Budownictwa Wiejskiego  we Wrocławiu, kolejne dziewięć lat był zatrudniony w zespole Miastoprojektu, a w latach 1965-71 pełni funkcję zastępcy kierownika wydziału architektury Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu. Jest autorem licznych projektów szkół, domów mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej na terenie Wrocławia, Dolnegośląska i innych województw. Zenon Prętczyński to także literat, autor „Kaliskiej opowieści”, gdzie w dojmujący i ciepły sposób przedstawia biograficzne wątki, ludzi,  jakich spotykał, wydarzenia: ważkie i zabawne, ale z pewnością kształtujące jego życiowe credo.

ZOBACZ TAKŻE:

Klubu Senior+ w Kaliszu już otwarty. Zobacz, jak wygląda

Klubu Senior+ w Kaliszu już otwarty. Zobacz, jak wygląda ZDJĘCIA

Rozpoczęły się prace rozbiórkowe dawnego basenu Delfin. W jego miejscu powstanie nowy obiekt

Rozpoczęły się prace rozbiórkowe dawnego basenu Delfin. W je...

Nauczycielki z kaliskich szkół odebrały akty mianowania na wyższe stopnie zawodowe

Nauczycielki z kaliskich szkół odebrały akty mianowania na w...


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie