Nadzwyczajna sesja w Kaliszu. Zgodność co do uchwał i gratulacje dla radnych ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Nadzwyczajna sesja w Kaliszu. Zgodność co do uchwał i gratulacje dla radnych
Nadzwyczajna sesja w Kaliszu. Zgodność co do uchwał i gratulacje dla radnych UM Kalisz
Środowa, Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Kalisza przebiegła w błyskawicznym tempie. Radni przyjęli wszystkie uchwały zawarte w porządku obrad. Prezydent Kalisza wręczył również dwojgu radnym - Karolinie Sadowskiej i Marcinowi Małeckiemu - gratulacje z okazji narodzin synów Jakuba i Jerzego.

Najważniejszym punktem w porządku obrad była uchwała w sprawie upoważnienia prezydenta Kalisza do złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz przyjęcia do realizacji przedsięwzięcia "Przebudowa rowu RC-1 oraz budowa zbiornika wodnego w celu przystosowania do odbioru wód opadowych z odcinka drogi krajowej nr 25 w Kaliszu". Maksymalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu w przedmiotowym naborze wynosi 85 proc. Koszty zadania na razie nie są znane. Te poznamy dopiero po ogłoszeniu przetargu. Kalisz ma szansę otrzymać dofinansowanie w kwocie 9 mln zł.

- To bardzo ważna inwestycja w rejonie powstających przy DK 25 hal produkcyjnych. Chcemy umożliwić inwestowanie na tym terenie i zapewnić odbiór wody deszczowej, nie tylko z drogi 25, ale także z dachów projektowanych budynków. To zadanie dosyć kosztowne, także dofinansowanie jest dla nas ważne. Abyśmy taki wniosek złożyli potrzebuję upoważnienia rady - tłumaczył Krystian Kinastowski podczas wtorkowego briefingu prasowego.

Zakres inwestycji obejmuje m.in. przebudowę dolnego odcinka - rów otwarty, budowę zbiornika (stawu) ścieków deszczowych służącego regulacji strumienia wód opadowych oraz przebudowę górnego odcinka rowu - zastąpienie rowu otwartego rurociągiem zamkniętym - kolektorem z rur. Inwestycja ma zapobiec podtopieniom i pomoże reagować w przypadku suszy. W ramach zadania zmieniony zostanie plan zagospodarowania części terenu na osiedlu Dobrzec pod budownictwo jednorodzinne.

Radni przyjęli uchwałę - 19 głosów oddano "za".

Przyjęto także uchwałę ws. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów w rejonie ulic: Biskupickiej i Dobrzeckiej.

- Głównym projektowanym przeznaczeniem obszaru opracowania są tereny: zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, mieszkaniowej jednorodzinnej lub usługowej, usługowej, zieleni urządzonej, infrastruktury technicznej – gazowniczej, dróg publicznych klasy zbiorczej, lokalnej i dojazdowej oraz dróg wewnętrznych - czytamy w uchwale. - Plan zakłada lokalizację nowych dróg miejskich oraz zmianę parametrów obecnie istniejących dróg, które będą stanowić obciążenie budżetu miasta ze względu na konieczność ich budowy oraz utrzymania, uzupełnionych o drogi wewnętrzne, których koszty utrzymania nie będą obciążać budżetu miasta. Zadania w zakresie infrastruktury technicznej prowadzić będą właściwe przedsiębiorstwa, w kompetencji których leży rozwój sieci: wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, energetycznej, gazociągowej i cieplnej.

Radni wyrazili również zgodę na przekazanie zadania publicznego w zakresie lokalnego transportu zbiorowego.

- Wójtowie gmin Szczytniki i Godziesze Wielkie wraz z burmistrzem gminy Opatówek, wystąpili do Powiatu Kaliskiego, z prośbą o uruchomienie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców podległych im gmin linii komunikacyjnych o charakterze użyteczności publicznej. Przewozy osób są planowane na trasach: Kalisz - Godziesze, Kalisz - Główczyn i Kalisz - Radliczyce. Ich trasy w części przebiegać będą na terenie Kalisza, na którym miasto jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego. Mając na uwadze zaspokojenie potrzeb mieszkańców powiatu w zakresie komunikacji zbiorowej należy uznać za zasadne podjęcie uchwały upoważniającej Prezydenta Miasta Kalisza do zawarcia stosownego porozumienia - czytamy w uchwale.

Miasto Kalisz chce złożyć wniosek o dofinansowanie na przebudowę rowu pod inwestycje przy DK 25

Miasto Kalisz zabiega o miliony złotych na zbieranie wód opadowych

Radna PiS: "Mam nadzieję, że nie mamy do czynienia z mafią śmieciową". Przyznaje, że otrzymywała pogróżki

Radna PiS: "Mam nadzieję, że nie mamy do czynienia z mafią śmieciową"


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie