Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nagroda im. Oskara Kolberga dla Leona Lewandowskiego z Kapeli Ludowej Brzeziny [FOTO]

Hubert Mościpan
Krzysztof Niedźwiedzki
Najstarszy aktywny muzykant ziemi kaliskiej – Leon Lewandowski z Kapeli Ludowej "Brzeziny" otrzymał nagrodę „Za zasługi dla kultury ludowej im. Oskara Kolberga”.

Wyróżnienie podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Leon Lewandowski - 92-letni muzykant solista, członek Kapeli Ludowej „Brzeziny”, grający na skrzypcach i basach kaliskich, mieszkaniec Jagodzińca w powiecie kaliskim - znalazł się wśród 13 laureatów 43. edycji nagrody.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawana jest raz w roku przez ministra kultury. Wyróżnienia wręczane są wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej z całej Polski.

Podczas gali laureatowi towarzyszyli: wicestarosta kaliski Jan Kłysz, wójt gminy brzeziny Krzysztof Niedźwiedzki, dyrektor GOK Brzeziny Przemysław Sułek oraz kierownik Kapeli Ludowej Brzeziny Lucjan Dymarczyk.

Leon Lewandowski jest jednym z ostatnich muzyków wiejskich w kaliskiem, uczących się tradycyjnej wirtuozerii od starszych pokoleń muzykantów jeszcze przed II wojną. Wciąż jest aktywnym muzykiem i cieszy się dużym uznaniem zarówno z powodu umiejętności i radości życia, jak i za zasługi w zachowaniu kultury tradycyjnej w gminie Brzeziny.

Leona Lewandowskiego dotychczas uhonorowano już wieloma odznaczeniami, m.in. jako Zasłużonego Działacza Kultury (2002), Odznaką za Zasługi Dla Rozwoju Powiatu Kaliskiego (2007), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2008), Odznaką Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” (2011), Medalem Zasłużony dla Gminy Brzeziny (2017) oraz medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej (2017).

W 2017 roku Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wydało płytę muzyka. „Nie takie wolne kawołki… Leon Lewandowski, skrzypek z Jagodzińca” to uwieńczenie tradycyjnej gry najstarszego muzykanta regionu. Na płycie znalazły się utwory grane i śpiewane przez muzykantów na zabawach przedwojennych, owijoki, oberki, polki, np. słynna "Jagodziora".

Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto