Nagrody dla działań społecznych z subregionu kaliskiego

Artykuł sponsorowany
Organizacje społeczne podejmują się realizacji wielu ważnych działań. Wspierają rozwój kultury, pomagają potrzebujących, aktywizują społeczność do działania. Niestety większość z nas o tym nie wie. Dzieje się tak ponieważ zasięg działań organizacji jest najczęściej lokalny. Problemy, które dotykają są jednak uniwersalne dlatego śmiało mogą posłużyć jako inspiracja dla innych. Poniżej prezentujemy 5 najciekawszych inicjatyw, które były realizowane w 2014 roku w subregionie kaliskim.

Prezentowane inicjatywy zostały nagrodzone w Konkursie „Działania Godne Uwagi” zorganizowanym przez Centrum PISOP. „Celem Konkursu było upowszechnienie działań zrealizowanych przez wielkopolskie fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne i inne podmioty ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnych” – mówi Piotr Kotlarek z Centrum PISOP. Zgłoszone w Konkursie działania oceniała Kapituła Konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele jednostek samorządów terytorialnych, w tym Piotr Głowski – Prezydent Miasta Piły, mediów oraz reprezentanci zarządu Centrum PISOP, przyznając w każdym subregionie cztery nagrody. Równolegle głosowali internauci na profilu Centrum PISOP na Facebooku. Tutaj zwyciężyły inicjatywy, które zgromadziły w swoim subregionie największą liczbę głosów. „Do Konkursu nadesłano aż 112 działań z całej Wielkopolski z czego 12 z subregionu kaliskiego. Głosowanie na profilu Centrum PISOP na Facebooku również przyniosło wiele wrażeń i emocji, a głosy liczone były w tysiącach” – uzupełnia Piotr Kotlarek. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpiło podczas uroczystej Gali zorganizowanej 17 marca w Poznaniu.

Wśród laureatów z subregionu kaliskiego znalazły się takie działania jak: „Uzależnieni od Teatru” (ostrowskiej grupy PaT), „Razem damy radę” (Stowarzyszenia Ostrowskie Centrum Hipoterapii), „Akcja Wesołych Ogrodników” (Fundacji „Ogród marzeń”), „Moja ulica” (Fundacji Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych), „Prezentacje Plastyczne i Teatralne – Przegląd Osób Niepełnosprawnych” (Stowarzyszenia Rodziców i Terapeutów na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „OPUS”).

- „Uzależnieni od Teatru”
Młodzież i opiekunowie z ostrowskiej grupy PaT „Uzależnieni od Teatru” byli inicjatorem wydarzenia, które odbyło się w Ostrowie Wielkopolskim w czerwcu 2014 r. Wtedy to około 600 osób zgromadziło się na ostrowskim rynku i było świadkiem wielu atrakcji takich jak spotkanie z reprezentantem Polski w piłce ręcznej Bartłomiejem Jaszką, występ lokalnych wokalistów i tancerzy, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazy policyjnych psów służbowych i wiele innych atrakcji. Były to obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki przy współpracy z Wielkopolską Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu i Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Celem imprezy było promowanie twórczej profilaktyki rówieśniczej - Młodzież pokazała, że można miło spędzić czas i bawić się bez używek – mówi Anna Głodek, która współrealizowała projekt - Grupa PaT realizuje program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”, który w swoich założeniach zawiera modę na życie bez uzależnień. Głos Profilaktyki jest jednym z wielu działań, które podejmowane są przez grupę. Obok atrakcji, które odbywały się na rynku, w ratuszu odbyło się spotkanie, w trakcie którego młodzież dyskutowała o uzależnieniach. Wśród zaproszonych gości była prezes sądu rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim, kierownik ośrodka terapii i uzależnień, kurator sądowy ds. nieletnich oraz kierownik biura ds. rozwiązywania problemów uzależnień. W debacie uczestniczył także komendant powiatowy policji. O tym, że młodzież jest żywo zainteresowana tym problemem, może świadczyć fakt, że zakładany czas debaty znacznie się wydłużył. Młodzież chętniej i częściej angażuje się w różne akcje profilaktyczne, a przede wszystkim stała się świadomym partnerem do rozmów na temat uzależnień. Przesłanie Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki to moda na życie bez uzależnień, życie bez narkotyków, alkoholu, dopalaczy, bez przemocy – dodaje A. Głodek. Kolejny Głos Profilaktyki odbędzie w czerwcu tego roku.

Więcej o działaniach ostrowskiej Grupy PaT można znaleźć na
https://www.facebook.com/patostrowwlkp.

- „Razem damy radę”
Z Ostrowa Wielkopolskiego wywodzi się kolejna nagrodzona inicjatywa pn. „Razem damy radę” realizowana przez Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Hipoterapii. Projekt zakładał wsparcie nie tylko osób niepełnosprawnych, ale całych rodzin. Nasz projekt zakładał realizację wielu celów i nie sposób ich wszystkich wymienić – wyjaśnia Magdalena Kajewska ze Stowarzyszenia - Widocznym efektem jest zwiększenie dostępu do zajęć terapeutycznych dla dzieci z powiatu ostrowskiego i powiatów ościennych - udział ponad 60 dzieci w projekcie jest na to oczywistym dowodem. Wspomniane cele to m.in. prowadzenie zajęć dla rodziców i opiekunów zwiększające wiedzę w różnych dziedzinach życia, badania diagnozujące rozwój dzieci, czy klub miłośników zabawy, w którym dużą popularnością cieszyły się zajęcia jeździeckie. Autorom przedsięwzięcia zależało by rodzice angażowali się w życie społeczne. Namówili kilku rodziców do zawiązania grup nieformalnych i wystartowania w konkursie Wielkopolska Wiara przyznającym mikrodotacje na projekty aktywizujące lokalne społeczności. Obie zawiązane grupy otrzymały takie wsparcie. M Kajewska – zależało nam żeby rodziców wyposażyć nie tylko w "rybę" ale i w "wędkę", zachęcając do tworzenia grup nieformalnych, stowarzyszeń, fundacji, które będą miały siłę, moc i możliwości organizacyjne by zadbać o swoje dzieci teraz i w przyszłości.

Więcej o działaniach Stowarzyszenia można znaleźć na http://www.hipoterapia.osw.pl/.

- „Akcja Wesołych Ogrodników”
Fundacja „Ogród marzeń” pomaga przede wszystkim dzieciom chorym i niepełnosprawnym z terenu ziemi jarocińskiej. Co roku organizuje Akcję Wesołych Ogrodników. Pierwsza Akcja Wesołych Ogrodników odbyła się w 2011 roku – wyjaśnia Beata Frąckowiak-Piotrowicz, Prezes Fundacji - Byliśmy młodą organizacją z niewielkimi pieniędzmi od fundatora. Wiedzieliśmy, że potrzeby dzieci z niepełnosprawnością są ogromne. Chcieliśmy od razu pomagać i zorganizowanie wielkiej zbiórki było jedynym sposobem na szybkie pozyskanie funduszy na ten cel. To było najtrudniejsze zadanie. Musieliśmy przekonać sponsorów, że warto na akcję przeznaczyć pieniądze, pozyskać wolontariuszy - było ich 170, a co najważniejsze – przekonać mieszkańców Ziemi Jarocińskiej, że to cel godny uwagi i warto przekazać na niego swoje pieniądze. Udało się pozyskać ponad 15 tys. Z roku na rok udaje się pozyskać coraz więcej środków. W ostatnich dwóch edycjach udało się zebrać łącznie 60 tys. zł. Aby przyciągnąć mieszkańców ziemi jarocińskiej organizowanych jest szereg atrakcji m.in. turniej w dwa ognie, w którym występują drużyny policjantów, strażaków, szpitala czy miejscowej parafii. Inną atrakcją jest turniej tenisa stołowego radnych. Wydarzenia odbywają się w wielu miejscach w gminie: w Jarocinie, Witaszycach, Nowym Mieście czy Hermanowie. Akcja organizowana jest w jeden dzień, ale dzięki niej udało się zjednoczyć miejscową młodzież: B. Frąckowiak-Piotrowicz - udało nam się zachęcić ją do pomagania i sprawić, że wzrosła integracja. Niektórzy wolontariusze zostają z nami przez cały rok. Pomagają przy organizacji turnusów, obozów, imprez dla naszych podopiecznych. Niedawno obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny, a co za tym idzie piątą już edycję Akcji Wesołych Ogrodników. Udało się pobić kolejny rekord i zebrać 39 tys. zł.

O działaniach Fundacji można też poczytać na https://www.facebook.com/OgrodMarzen.

- „Moja ulica”

Ulice Jabłkowskiego i Podgórze to kaliskie ulice, które wymagają rewitalizacji z uwagi na duże zagrożenie wykluczeniem społecznym i marginalizacji ich mieszkańców. Fundacja Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych z Kalisza postanowiła zrealizować projekt skierowany do młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym właśnie z tego terenu. Jedna z członkiń Fundacji, będącej pomysłodawcą projektu, mieszkała na ul. Podgórze, znała specyfikę miejsca, sytuację młodych osób tam mieszkających – tłumaczy Monika Frątczak z Fundacji - Fakt degradacji ulic Jabłkowskiego i Podgórze jest dla większości kaliszan oczywisty, ale niewiele osób zna zdanie „bezpośrednio zainteresowanych” – mieszkańców tych miejsc. Głos grupy szczególnie niedocenionej należy do dzieci i młodzieży. W warsztatach i spotkaniach wzięło udział łącznie 13 osób. Młodzież za pomocą technik fotograficznych miała możliwość wypowiedzenia się na temat jakości życia w swojej dzielnicy. Umieszczone w kaliskich ulicach i podwórkach prace dzieci i młodzieży wywołały dyskusję nad stanem poszczególnych dzielnic oraz propozycjami spędzania wolnego czasu dla najmłodszych. Jak dodaje M. Frątczak - Dzieci mają wyjątkową zdolność dostrzegania tego, co i w jaki sposób można zmienić na ich ulicach, żeby było jeszcze przyjemniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Nie zawsze wymaga to dużego nakładu finansowego, czasami wystarczą dobre chęci i kilka par rąk do pomocy. 16 prac stanęło łącznie w siedmiu miejscach Kalisza, w tym na rynku.

Więcej o działaniach Fundacji znajduje się na https://www.facebook.com/FundacjaRozwojuInicjatywKreatywnych.

- „Prezentacje Plastyczne i Teatralne – Przegląd Osób Niepełnosprawnych”
Od 2004 roku Stowarzyszenie Rodziców i Terapeutów na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „OPUS” realizuje w Jarocinie imprezę pod nazwą „Prezentacje Plastyczne i Teatralne – Przegląd Osób Niepełnosprawnych”. Zeszłoroczna, jedenasta już edycja, skierowana była tak jak i poprzednie do osób niepełnosprawnych z terenu województwa wielkopolskiego. Dzięki imprezie wspomniane osoby miały okazję do prezentacji swoich umiejętności teatralnych oraz plastycznych. 6 zespołów zaprezentowało swoje umiejętności teatralne szerszej publiczności w Jarocińskim Ośrodku Kultury, natomiast 10 zespołów pokazało swoje prace na jarocińskim rynku. Ponadto każdy zespół co roku dostaje zadanie do wykonania o określonej tematyce. W zeszłym roku temat pracy konkursowej to „Jarocin – miastem muzyki rockowej”. Wszystkie prace oraz przedstawienia miały na celu pokazanie społeczności lokalnej potencjał jaki drzemie w osobach niepełnosprawnych. Wszelkie formy twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych wynikają z głębokiej potrzeby tworzenia, bo często sztuka jest dla nich jedynym sposobem wyrażenia siebie, swoich uczuć, skarg i marzeń, świadectwem ich człowieczeństwa – tłumaczy Anna Kobielak ze Stowarzyszenia - Przy okazji naszej imprezy aktywizujemy i angażujemy społeczność lokalną. Widownię, podczas spektakli teatralnych, stanowią głównie uczniowie jarocińskich szkół podstawowych i gimnazjów, którzy mają okazję do poszerzenia swojej wiedzy, integracji, ale też uświadomienia sobie, że osoby niepełnosprawne są zdolne wywrzeć ogromne wrażenie na widzu. W ubiegłorocznej imprezie wzięły udział łącznie 144 osoby niepełnosprawne.

Działania Stowarzyszenia opisane są także na https://www.facebook.com/wtzjarocin.stowarzyszenieopus.

Laureaci, ale także inne inicjatywy zgłoszone do Konkursu zostaną opisane w publikacji „Działania Godne Uwagi”. Projekty zwycięzców będą dodatkowo promowane w mediach. Jestem przekonany, że takie nagrody zmotywują społeczników do dalszych działań. Sprawią, że dowiedzą się o nich inni. Stąd z pewnością nie była to ostatnia edycja naszego Konkursu „Działania Godne Uwagi” – podsumowuje Piotr Kotlarek.

Konkurs jest częścią projektów pn. „LOWES – Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”, „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz projektu „Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto