Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nakręcili film o Alinie Szapocznikow i zostali laureatami konkursu Centropy [FOTO, WIDEO]

Bartłomiej Hypki
Nakręcili film o Alinie Szapocznikow i zostali laureatami konkursu Centropy
Nakręcili film o Alinie Szapocznikow i zostali laureatami konkursu Centropy Arch. prywatne
Czworo kaliskich uczniów zajęło drugie miejsce w konkursie Centropy, międzynarodowej organizacji wspierającą edukację o Holokauście. W konkursie startowało w sumie 40 zespołów z 4 europejskich krajów.

Celem konkursu było przygotowanie krótkich filmów ukazujących wybrane aspekty z życia religijnego, społecznego i kulturowego społeczności żydowskich z różnych krajów. W konkursie wzięli udział przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

W konkursie wzięła udział międzyszkolna grupa złożona z Oli Gadzinowskiej, Doroty Kowalskiej i Eweliny Wojtynki z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Huberta Pietrasiaka z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych. Ich opiekunką była nauczycielka Izabella Galuba-Bryja.

- Na Wirtualnym Sztetlu, portalu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, szukaliśmy informacji o kaliszanach i natrafiliśmy na Alinę Szapocznikow - wyjaśnia Ola Gadzinowska. I szybko dodaje. - Przyciągnął nas jej styl bycia i charakter. Uparłam się, że to musi być Szapocznikow. W sumie mam wrażenie, że to ona sama nas wybrała.

Nie kryją zaskoczenia, że o utytułowanej, znanej na cały świat rzeźbiarce mało kto słyszał w Kaliszu. To ich jeszcze bardziej zmotywowało. Ale nie obyło się bez trudności. Przyznają, że mieli niemały problem ze zdobyciem archiwaliów o artystce. Zapoznali się dokładnie z jej biografią, zdobyli film o niej z Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi i ze zgromadzonych materiałów nagrali wspólnie 5-minutowy film, który wysłali do Centropy.

- W filmie Alina Szapocznikow sama opowiada o swoim życiu. W jej rolę wcieliła się nasza koleżanka, Eweliny Wojtynka - mówi Ola. - Zależało mi na tym, aby obraz miał dynamiczną formę, bo sama Alina Szapocznikow była kobietą bardzo energiczną. Ale ciężko jest opowiedzieć tak ciekawą biografię w zaledwie 5 minut - zaznacza.

Całość opracował Hubert Pietrasiak.

- Dodałem efekty, podkład muzyczny i byłem montażystą filmu. Zająłem się też częściowo tłumaczeniem, bo film musiał ukazać się również w anglojęzycznej wersji - mówi uczeń Zespołu Szkół Techniczno - Elektronicznych.

Z ich szkoły do konkursu zgłosiła się również druga grupa w składzie Dawid Herc i Kacper Kasprzak, która przedstawiła w formie wiadomości telewizyjnych losy społeczności żydowskiej w Kaliszu. Film wysłały również uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu 9-letnie bliźniaczki - Antonina i Kornelia Bryja, pod opieką Marty Chojnackiej-Zimny .

Po trzech tygodniach dowiedzieli się, że w dowód uznania za ciężką pracę, Centropa zaprasza ich na uroczystą galę wręczenia nagród do Holocaust Memorial Center w Budapeszcie. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że znajdą się wśród laureatów.

Byli bardzo zaskoczeni, że zajęli drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Również i w swojej kategorii drugie miejsce zajęły reprezentantki „10”. Druga ekipa z „Ekonomika” otrzymała wyróżnienie. To niemały powód do dumy dla Kalisza, kiedyś przecież miasta wielokulturowego. Nasi laureaci mieli również okazję zwiedzić Budapeszt. Jak podkreślają, piękny zwłaszcza wieczorową porą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto