Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Napisały książkę o Adamie Sztarku, Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

BH
Napisały książkę o Adamie Sztarku, Sprawiedliwym wśród Narodów Świata
Napisały książkę o Adamie Sztarku, Sprawiedliwym wśród Narodów Świata Katarzyna Ciupek
Prezydent Krystian Kinastowski spotkał się z uczennicami Zespołu Szkół Ekonomicznych: Aleksandrą Gadzinowską, Dorotą Kowalską i Eweliną Wojtynką, które pod opieką nauczycielki, Izabelli Galuby-Bryji, opracowały publikację o Adamie Sztarku, jezuicie odznaczonym medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Wydawnictwo to efekt udziału w projekcie ”Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw – szkolenia dla młodzieży z zakresu kompetencji społecznych”, realizowanym przez Katedrę UNESCO Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powstało dzięki zaangażowaniu, ciężkiej pracy, wielomiesięcznym poszukiwaniom dokumentów i relacji świadków.

Prezydent Krystian Kinastowski otrzymał egzemplarz z dedykacją. - Z pewnością włożyłyście w ten projekt mnóstwo pracy, dotarłyście do wielu źródeł, a efektem jest ta publikacja. Gratuluję i życzę powodzenia w kolejnych przedsięwzięciach - mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Uczennice "Ekonomika" mają na swoim koncie kilkanaście projektów. Dwukrotnie zajęły II miejsce w międzynarodowym konkursie filmowym organizacji CENTROPA. Wydanie książkowe to jednak nowość. Jak podkreśla Izabella Galuba-Bryja, uczennice są wyjątkowo pracowite i ambitne, a ostatni projekt wymagał od nich benedyktyńskiej pracy.

- W ramach projektu "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw" miałyśmy opisać jednego bohatera lokalnego. Mamy trzech kaliskich Sprawiedliwych, a wybrałyśmy jezuitę. Wbrew pozorom nie miałyśmy dostępu do wielu dokumentów ze względu na proces beatyfikacyjny - mówią autorki. - Postać księdza zainteresowała nas szczególnie. Starał się nawoływać z ambony do pomocy Żydom, zbierania pieniędzy, ratował dzieci z ulicy i kierował je do Sióstr Niepokalanek, dostarczał do gett jedzenie. Działał na terenie obecnej Białorusi.

Do tej pory wydano 20 egzemplarzy przy wsparciu Caritas, ale marzeniem autorek jest dotarcie do szerszego grona odbiorców.


Jaki ojciec, taki syn. Edmond Eisenberg o niezwykłej historii rodzinnej

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto