Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Kaliszu. Miejska Biblioteka Publiczna podsumowuje wydarzenie ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Narodowe Czytanie w Kaliszu. Miejska Biblioteka Publiczna podsumowuje wydarzenie
Narodowe Czytanie w Kaliszu. Miejska Biblioteka Publiczna podsumowuje wydarzenie Bartłomiej Hypki
Tegoroczna, dziewiąta już, edycja Narodowego Czytania w Kaliszu, miała odmienny charakter. Do południa lektura "Balladyny" odbyła się w telewizyjnym studiu, a po południu utwór Juliusza Słowackiego zabrzmiał na dwóch scenach plenerowych.

Ze względu na pandemiczne ograniczenia, a także remont sali recepcyjnej ratusza, w której najczęściej realizowano Narodowe Czytanie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zdecydowała się na realizację live widowiska telewizyjnego. Biorący udział w czytaniu "Balladyny" zostali usytuowani na green screenie w studiu Telewizji Kalisz, co kaliskiemu artyście, Tomaszowi Wolffowi, pozwoliło na przeniesienie ich w świat baśniowej natury.

Fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego czytali m.in. prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Skarżyński, dyrektorzy: Centrum Kultury i Sztuki - Dariusz Grodziński oraz Książnicy Pedagogicznej – Jolanta Nowosielska i Archiwum Państwowego – dr Grażyna Schlender. Nie zabrakło duetow m.in. wiceprezydentów - Grzegorza Kulawinka i Mateusza Podsadnego oraz naczelniczek Wydziałów Kultury i Edukacji Urzędu Miejskiego, Grażyny Dziedziak i Eweliny Dudek. Zaproszenie do czytania przyjęli ponadto m.in. Maria Pawelec, dyrektor szkoły muzycznej, Beata Paszak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Katarzyna Garnuszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, która nosi imię Juliusza Słowackiego, Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor kaliskiego teatru. We wspólnej lekturze udział wzięła także Judyta Fibiger, scenarzystka i producentka filmowa, która przyjechała tego dnia do Kalisza na uroczystą inaugurację Roku Rodziny Fibigerów.

Jedną ze scen plenerowych zorganizowano w Parku Rodziny Wiłkomirskich, gdzie na co dzień funkcjonuje filia nr 7 kaliskiej biblioteki. Zaproszenie do czytania przyjęli m.in. Beata Wicenciak i Jerzy Szukalski, członkowie Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Łyżka mleka” oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych.

Drugą plenerową odsłonę udało się – mimo ulewy – zrealizować przy ulicy Niecałej. Narodowe czytanie zainicjowali tam aktorzy kaliskiego Teatru, którzy grali w "Balladynie" w roku 1997: Krystyna Horodyńska, Lech Wierzbowski i Zbigniew Antoniewicz oraz pianistka Milena Antoniewicz. Lekturę dramatu Słowackiego poprzedziła prowadzona przez Piotra Dustera rozmowa na temat inscenizacji sprzed 23 lat, która była okazją do opowiedzenia o kilku zabawnych zdarzeniach, które miały miejsce podczas realizacji spektaklu w reżyserii Stanisława Banasia.

Tuż przy scenie prezentowano przygotowaną przez bibliotekę wystawę "Balladyna na scenie", dzięki której można było poznać najciekawsze polskie i kaliskie inscenizacje dramatu Słowackiego. Oprócz wspomnianej z 1997 roku również tę z 1956 roku – amatorską, ale przeniesioną na deski teatru z udziałem Ryszarda Cieślaka w roli Kirkora. Ekspozycja przypomina także słynne spektakle z Bożeną Dykiel jako Goplaną na motocyklu w reżyserii Adama Hanuszkiewicza czy z Krystyną Jandą w roli Balladyny w telewizyjnej realizacji Olgi Lipińskiej. Po premierowej prezentacji plenerowa wystawa została przeniesiona na plac ratuszowy, gdzie oglądać ją można do 15 września.

Narodowe czytanie MBP poprzedziła prezentacją w Internecie pięciu odcinków teatrzyku kukiełkowego zatytułowanego "Łyżka Balladyny dla dużych i małych". Widowisko, w którym kukiełki wykonano z drewnianych łyżek, przygotowali bibliotekarze z filii nr 9 i 4, wzbogacając tym samym już dość pokaźny repertuar "Teatrzyku z górnej półki".

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu już szykuje się do kolejnej edycji Narodowego Czytania. Przyszłoroczna dziesiąta edycja poświęcona będzie "Moralności pani Dulskiej' Gabrieli Zapolskiej.

Rodzinny Rajd Rowerowy w Kaliszu. Miasto walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Rodzinny Rajd Rowerowy w Kaliszu. Miasto walczy o tytuł Rowe...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto