Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Kaliszu. Wielka parada Dulskich. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Narodowe Czytanie w Kaliszu
Narodowe Czytanie w Kaliszu Andrzej Kurzyński
W sobotę w Kaliszu odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą ogólnopolskiej akcji została "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Wspólne czytanie odbyło się przy Baszcie Dorotce.

Organizacji Narodowego Czytania w Kaliszu podjęła się, podobnie jak w poprzednich latach, Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu. Zanim jednak uczestnicy czytani zasiedli do lektury, odbyła się parada Dulskich! Kilkadziesiąt osób ubranych w stylu z początku XX wieku przeszło od teatru, przez park, pod Basztę.

Narodowe Czytanie w Kaliszu to nie tylko święto literatury, ale także wspólna zabawa. Organizatorzy przygotowali warsztaty dla dzieci i dorosłych, podczas których każdy mógł stworzyć kwiaty i samodzielnie wystylizować kapelusz secesyjnej damy. Na tych, którzy zapragną wcielić się w role członków mieszczańskiej rodziny, czekały ścianki do zdjęć.

Zabawne – i jakże aktualne nawet dziś dialogi Dulskiej, Zbyszka czy Hanki – czytało ponad 40 osób. Byli wśród nich ludzie kaliskiej kultury, radni, artyści, uczniowie, studenci, bibliotekarzei. Pierwszą scenę doskonale odegrali aktorzy kaliskiego teatru – Bożena Remelska i Maciej Grzybowski, a w klimat epoki wprowadzał konferansjer Piotr Duster.

- Chcieliśmy, by Narodowe Czytanie było nie tylko świętem literatury, ale także okazją do wspólnej zabawy. Najmłodsi – i nieco starsi - uczestniczyli w warsztatach, podczas których każdy mógł stworzyć kwiaty i samodzielnie wystylizować kapelusz secesyjnej damy. Dzięki ściankom do zdjęć, każdy mógł również wcielić się w członka mieszczańskiej rodziny, a na miłośników aktywności na świeżym powietrzu czekał kącik taneczny, w którym odbyła się przyspieszona lekcja cake walka. Przy „salonie”, w którym czytaliśmy, można też było oglądać wystawę „Dulscy na scenie i ekranie”, prezentującą najważniejsze adaptacje "Moralności pani Dulskiej", ze szczególnym uwzględnieniem przedstawień kaliskich - mówi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

Współorganizatorami wydarzenia były: Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Sieraszewski Dance Studio, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.

ZOBACZ TAKŻE:

Święto ulicy Niecałej w Kaliszu

Święto ulicy Niecałej w Kaliszu po raz dziewiąty. ZDJĘCIA, WIDEO

Rozpoczął się sezon na grzybobranie. W podkaliskich lasach m...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto