Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele z renomowanego liceum w Kaliszu zarzucają dyrektorce mobbing

Mariusz Kurzajczyk
I LO w Kaliszu
I LO w Kaliszu Mariusz Kurzajczyk
Część nauczycieli I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu skarży się na mobbing ze strony dyrektorki. Po ich stronie jest Solidarność - szkolna i regionalna. Elżbieta Karpisiewicz nie widzi problemu, władze miasta również.

Konflikt pomiędzy dyrektorką a kilkoma, jak twierdzi jedna strona, czy może kilkunastoma nauczycielami, jak uważa druga, trwa już od roku. A dokładnie od momentu, kiedy Elżbieta Karpisiewicz wygrała konkurs na szefa szkoły, w którym startował także poprzedni dyrektor. Niektórzy nauczyciele nigdy nie pogodzili się z wynikami konkursu i wygląda na to, że się ze swoimi poglądami się nie kryli, skoro teraz uważają się za prześladowanych.

Bardzo długo problem nie wychodził poza mury szkoły, chyba że w postaci plotki. W ostatnich tygodniach sprawy nabrały tempa, bowiem pedagodzy postanowili poprosić o pomoc władze kaliskiej Solidarności oraz kancelarię adwokacką z Poznania, która ma bronić ich praw w sądzie pracy.

- Od roku dochodziły do nas sygnały o złych relacjach pomiędzy dyrektorem a pracownikami, głównie członkami NSZZ "Solidarność", ale dotąd naszym zdaniem wszystkie kwestie można było załatwić na miejscu, w szkole - tłumaczy przewodniczący Zarządu Regionu Jan Mosiński.

Jego zdaniem jakiś czas temu nastąpiła eskalacja konfliktu i Zarząd postanowił interweniować. W wydanym w tej sprawie oświadczeniu Prezydium ZR Solidarności dostrzega "groźne zjawiska zachodzące w przedmiotowej placówce oświaty, polegające między innymi na stwarzaniu przez dyrektora nieprzyjemnej atmosfery, skłócanie grona pedagogicznego, co ma negatywny wpływ na wykonywanie obowiązków pracowniczych, negatywnie wpływa na wizerunek placówki oświatowej".
Przewodniczący Mosiński uważa, że dyrektorka podzieliła grono pedagogiczne na swoich zwolenników i przeciwników, czyli tych, którzy popierają byłego dyrektora. Ci ostatni są spychani na margines, pozbawiani godzin nadliczbowych, dodatkowych płatnych zajęć. Według relacji Mosińskiego w ubiegłym tygodniu z władzami związku spotkało się kilkunastu nauczycieli Asnyka, którzy przedstawili długą listę zarzutów. Notatki ze spotkania zajmują kilkadziesiąt stron. Wszystkie bada prawnik związku.

- Jeśli to prawda, grandą jest, że pani dyrektor angażuje w ten konflikt uczniów. Ale tę kwestię jeszcze sprawdzamy - dodaje szef związku.

Nam udało się dotrzeć do znanej poznańskiej kancelarii, która przyjęła zlecenie dotyczące mobbingu w I LO.

- To z początku było kilka, a teraz już kilkanaście osób, które uważają, że są poddawane mobbingowi - przyznaje adwokat zajmujący się prawem pracy, dr Sebastian Samol.

Dyrektorka Asnyka jest oburzona działaniami związkowców, którzy przed wydaniem oświadczenia dotyczącego konfliktu w Asnyku nie skontaktowali się z nią, nawet telefonicznie.

- Ja inaczej widzę te problemy - tłumaczy.

Przypomina, że w szkole od lat działa Związek Nauczycielstwa Polskiego, natomiast organizacja Solidarności zawiązała się dopiero w ubiegłym roku, po ogłoszeniu wyników konkursu na dyrektora.

- Żaden z działaczy Solidarności nie próbował w tym czasie nawet ze mną porozmawiać na temat swoich problemów - podkreśla Elżbieta Karpisiewicz, która od lat należy do ZNP a nawet była prezesem tego związku w szkole.

Na razie problemu nie widzą władze miasta. Solidarność oczekuje od władz samorządowych "zapewnienia równego traktowania wszystkich nauczycieli, a także powstrzymania eskalacji działań dyrektora szkoły". Wiceprezydent Dariusz Grodziński podkreśla, że zna sytuację i wcale nie jest ona tak jednoznaczna, jak przedstawiają to związkowcy. Jego zdaniem Elżbieta Karpisiewicz wygrała konkurs przedstawiając program zmian organizacyjnych w szkole, więc teraz nie należy jej przeszkadzać w realizacji programu.

- Będziemy się przyglądać temu co dzieje się w I LO, oceniając sytuację obiektywnie i nie uchylając się od interwencji, jeśli będzie taka potrzeba - zapewnia Grodziński.

Co to jest mobbing?

Według art. 94 § 2 kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto