Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NEWSLETTER nr 2

(red.)
Ekipa Team Columbia, która wybiera się na 65. Tour de Polgone, bryluje teraz w Niemczech, na innym wyścigu Pro Tour, Deutchland Tour. Linus Gerdemann nadzieja naszych zachodnich sąsiadów na lepsze czasy prowadzi w ...

Ekipa Team Columbia, która wybiera się na 65. Tour de Polgone, bryluje teraz w Niemczech, na innym wyścigu Pro Tour, Deutchland Tour. Linus Gerdemann nadzieja naszych zachodnich sąsiadów na lepsze czasy prowadzi w klasyfikacji generalnej, a Andre Greipel, pierwszy lider tegorocznego cyklu Pro Tour wygrywa etapy. Obaj przyjadą do Polski, a że są w formie, to widać. Zespół Columbia (kiedyś T-Mobile, później High Road) nie otrzymał zaproszenia na hiszpańską Vueltę, więc swą wartość stara się udowadniać w innych wyścigach. Skład na TdP jest mocny.

Wysoki Marcus Burghardt wygrał w tym sezonie etap Tour de France, a przed rokiem był pierwszy w wyścigu Gandawa – Wevelgem. Startował także w Tour de Pologne, finiszując trzeci w Jeleniej Górze. Gerdemann zasłynął przed rokiem wygrywając górski etap Tour de France po czym został liderem, ale tylko na jeden dzień. Teraz w Niemczech jedzie mu się o wiele lepiej. Sprinter Andre Greipel objawił się na dobrą sprawę w tym sezonie, wygrał cały wyścig Pro Tour Down Under w Australii (po drodze aż pięć etapów), a do tego dołożył sukcesy w Giro d’Italia, Dookoła Austrii, Saksonii, Eneco Tour, a teraz w Niemczech. Australijczyk Adam Hansen jest mistrzem kraju w jeździe na czas. Andreas Klier wygrał etap Vuelty przed rokiem, a specjalizuje się w wiosennych klasykach (wygrał wyścig Gandawa – Wevelgem (2003). Holender Servais Knaven ma w dorobku sukces etapowy w Tour de France (2003) oraz zwycięstwo w słynnym Paryż – Roubaix w 2001 roku. Włoch Morris Possoni dzielnie radził sobie w Tour de Romandie, a Białorusin Kanstantin Siutsou (Siwcow) jest młodzieżowym mistrzem świata z 2004 roku, a w tym roku ukończył Tour de France na 15. pozycji, wygrywając też wyścig dookoła stanu Georgia w USA.

Team Columbia na 65. Tour de Pologne: Marcus Burghardt, Linus Gerdemann, Andre Greipel, Adam Hansen, Andreas Klier, Servais Knaven, Morris Possoni, Kanstantin Siwcow.
www.highroadsports.com

Potrójny jubileusz Tour de Pologne
Tour de Pologne UCI Pro Tour obchodzi w tym roku potrójny jubileusz. We wrześniu minie 80 lat od startu pierwszego wyścigu, jednocześnie będzie to jego 65. edycja oraz piętnasta organizowana przez Czesława Langa. Wyścig odbędzie się pomiędzy 14 a 20 września na trasie z Warszawy przez Płock, Olsztyn, Mikołajki, Białystok, Bielsk Podlaski, Lublin, Nałęczów, Rzeszów. Krynicę Zdrój, Zakopane, Rabkę Zdrój do Krakowa. Honorowym patronem wyścigu jest Prezydent RP Lech Kaczyński, a głównym sponsorem Skandia. W TdP wystartuje 152 kolarzy - 18 najlepszych na świecie drużyn UCI Pro Teams oraz Reprezentacja Polski-BGŻ. Wśród uczestników będą aktualni mistrzowie olimpijscy z Pekinu – Samuel Sanchez (Hiszpania), Fabian Cancellara (Szwajcaria), drugi kolarz Tour de France Cadel Evans (Australia), bracia Frank i Andy Schleck (Luksemburg), Sylwester Szmyd (Polska).

Most Solidarności nie dla kolarzy
W Płocku kolarze uczestniczący w 65. Tour de Pologne wystartują na trasę 2. etapu do Olsztyna (15 września). W mieście oprócz wielu zabytków z dawnych wieków można podziwiać Most Solidarności. Budowa mostu zaczęła się latem 2002 roku, a zakończyła w 2006 roku. Jest to największa podwieszana przeprawa w kraju z najdłuższym w tej części Europy przęsłem żaglowym o długości 375 metrów. Most ma 16 podpór z czego większość znajduje się w strefie zalewowej między lewym brzegiem Wisły a wałem przeciwpowodziowym. Most jest czteropasmowy podwieszany na 2 pylonach. Został otwarty 13 października 2007 r. Szkoda, że nie przejadą nim kolarze.
www.ump.pl

Novum zapewnia transport samochodami ciężarowymi
Kaliska firma Novum jest partnerem Tour de Pologne od początku lat 90. W tym roku jest odpowiedzialna za logistykę - jej samochody ciężarowe będą woziły elementy scenografii, dekoracji i oraz inny „ciężki sprzęt”. – Kiedyś ograniczaliśmy się tylko do wsparcia finansowego, przez jakiś czas byłem nawet osobistym kierowcą Czesława Langa, a teraz występujemy w nowej roli – mówi prezes Novum Ryszard Kubiak.

- Jak zaczęła się współpraca firmy z Tour de Pologne?

- Z Czesławem Langiem poznaliśmy się w 1991 roku, kiedy on wrócił do Polski i zdecydował się na organizację Tour de Pologne. Ja byłem początkującym biznesmenem, połączyły nas cele i pragnienia – chęć odniesienia sukcesu czy wola walki. Nawiązała się sympatia, zaczęły się wspólne wyjazdy, poznawanie świata.

- Jakie korzyści ma pańska firma ze współpracy z Tour de Pologne?

- Za niewielkie pieniądze mamy ogromną kampanię reklamową. Nie ma w Polsce drugiej takiej imprezy. Przez dwa miesiące, a przez dwa tygodnie bardzo intensywnie, jesteśmy w najważniejszych mediach, nie tylko polskich, ale również europejskich. Wszędzie jest nasze logo, zawsze też ktoś wypowie kilka pozytywnych zdań o nas. Oczywiście to nie jest tak, że każda wydana na ten cel złotówka przyniesie mi dwa złote. Chodzi natomiast o budowanie marki.

- Czy pana firma jeszcze w inny sposób angażuje się w kolarstwo?

- W Kaliszu wydajemy pieniądze na drużyny młodzieżowe. Głównie zajmujemy się sponsorowaniem imprez, a nie poszczególnych zawodników. A kończąc jeszcze wątek Tour de Pologne. Kiedyś wprowadziliśmy fajny zwyczaj rozpoczynania etapu od wystrzału armaty, którą ja dostarczałem. Może jeszcze w przyszłości do tego wrócimy. Dodam jeszcze, że z firmą Lang Team jesteśmy zaangażowani w organizacją zawodów z cyklu MTB oraz wyścigu Pomorski Classic.

W Olsztynie zawsze jest pogoda
Tour de Polgne nie po raz pierwszy gości w Olsztynie. W tym roku w mieście znajduje się meta 2. etapu. Poniedziałek 15 września z wyścigiem będzie naturalnym przedłużeniem weekendu, który zacznie się dwa dni wcześniej Dniem Tańca ze szkołą Iwony Pavlović. – Połowa września to jeszcze nie koniec turystycznego sezonu, dlatego serdecznie zapraszamy do Olsztyna – mówi dyrektorka wydziału promocji Anna Mrówczyńska. – Na czas Tour de Pologne miasto zostanie udekorowane, wymalowane zostanie logo wyścigu, zorganizujemy Nutella Mini Tour de Pologne, a także konkurs fotograficzny „Tour de Pologne w obiektywie”. Organizujemy również konkurs dla szkół na najaktywniejszą grupę kolarską, która będzie mogła przejechać ulicami miasta. Warto pojawić się w tym czasie w Olsztynie, bo oprócz wyścigu odbywa się wiele innych imprez, jak na przykład Olsztyńskie Lato Artystyczne. Zapraszam do nas, atrakcji nie zabraknie, będzie można spotkać ciekawych ludzie, a poza tym… w Olsztynie zawsze jest pogoda.
www.olsztyn.eu

Rekordowy Gawliczek
23. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbyła się w dniach 25 września - 2 października 1966. Rywalizację rozpoczęło 94 kolarzy, a ukończyło 74. Łączna długość wyścigu - 1272 km. Ten TdP był pod jednym względem wyjątkowy. Otóż zwycięzca, Józef Gawliczek (LZS II) ustanowił obowiązujący do dziś rekord przeciętnej całego wyścigu - 44,010 km/godz. Być może dlatego, że po raz pierwszy w historii przeprowadzono etap drużynowej jazdy na czas, aż 82 km z Lublina do Zamościa. O Gawliczku (na zdjęciu, z Gali Tour de Pologne 2007 w podziemiach Wieliczki, piąty od lewej w pierwszym rzędzie) Bogdan Tuszyński w książce „70 lat Tour de Pologne” pisał tak oto: „Józio Gawliczek, chłopak z Mszany, który 6 czerwca 1958 roku na własnym Bałtyku wygrał w Czernicy swój pierwszy z życiu wyścig. Potem zjeździł cały świat, odniósł wiele zwycięstw, okrzyczano go królem gór i... wcale się nie zmienił”. Do dziś zresztą, a i rekord pozostał.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto