Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noce i dnie Marii Dąbrowskiej narodową lekturą?

Andrzej Kurzyński
W Russowie pod Kaliszem mieści się muzeum Marii Dąbrowskiej
W Russowie pod Kaliszem mieści się muzeum Marii Dąbrowskiej
Po raz piąty, w pierwszą sobotę września cała Polska przystąpi do wspólnego czytania jednego z wybitnych dzieł polskiej literatury. Dzieło to zostanie wybrane spośród pięciu zaproponowanych przez Radę Języka Polskiego i uniwersyteckie wydziały filologiczne. Nominację otrzymały m.in. "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.

Podczas ubiegłorocznej edycji Narodowego Czytania, prezydent RP Andrzej Duda zaproponował, aby utwór do kolejnej wspólnej lektury wybrali wszyscy Polacy. W wyniku konsultacji przeprowadzonych z wydziałami filologicznymi uniwersytetów oraz Radą Języka Polskiego powstała lista wybitnych dzieł polskiej literatury. Znajdują się na niej: "Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta, "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Popioły" Stefana Żeromskiego oraz "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Każde stanowić może lekturę Narodowego Czytania.

- Wszystkie proponowane utwory zasługują na uważną lekturę, natomiast "Noce i dnie" są najbliższe sercu kaliszan, są po prostu „nasze kaliskie” i do oddania głosu na tę właśnie powieść będziemy namawiać mieszkańców naszego regionu – mówią bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, którzy zorganizowali wszystkie poprzednie edycje Narodowego Czytania w kaliskim ratuszu.

Trudno się z tym argumentem nie zgodzić, a patriotyzm lokalny zobowiązuje. Ogólnopolskie czytanie „Nocy i dni” to wyróżnienie nie tylko dla arcydzieła Marii Dąbrowskiej, ale także zaszczyt dla Kalisza. Powieściowy Kaliniec to przecież odwzorowany Kalisz przełomu XIX i XX wieku. Tak też nazwano potem jedno z osiedli naszego miasta, na którym jest także ulica nosząca imię pisarki. Dąbrowska jest patronką Gimnazjum nr 4 przy ul. Polnej, a niedaleko odnajdziemy ulicę Bogumiła i Barbary, na cześć głównych bohaterów powieści. Przy Głównym Rynku jest kamienica z medalionami przedstawiającymi wizerunki osób „sławiących nasz gród” – tam też odnajdziemy Marię Dąbrowską. Natomiast w Russowie pod Kaliszem znajduje się rodzinny dworek pisarki, w którym mieści się muzeum.

- Zaproponowane utwory są nie tylko doskonałym przykładem bogactwa polszczyzny, ale również ważnym elementem naszej polskiej tożsamości, kształtowanej przez wielkie dzieła narodowej kultury. Zachęcam wszystkich Państwa, abyśmy wspólnie wybrali dzieło, które razem przeczytamy podczas wrześniowego spotkania z polską literaturą - podkreśla Andrzej Duda, prezydent RP.

Jak to zrobić? Aby zagłosować należy wybrać jeden z podanych poniżej tytułów i umieścić go w temacie
e-maila, który należy odesłać na adres: [email protected]

Aby głos był ważny w temacie e-maila powinien znaleźć się jedynie tytuł (bez cudzysłowu i bez autora dzieła). Oddawać głos na wybrany tytuł można do 11 lutego br. Wynik głosowania zostanie ogłoszony po 22 lutego 2016.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto