Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Notariusze kaliscy - ludzie zamożni, ale mocno zaangażowani w sprawy publiczne. Promocja wydawnictwa „Notariusze kaliscy w latach 1808-1951”

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Promocja wydawnictwa Archiwum Państwowego w Kaliszu „Notariusze kaliscy w latach 1808-1951”.
Promocja wydawnictwa Archiwum Państwowego w Kaliszu „Notariusze kaliscy w latach 1808-1951”. APK
23 lutego 2023 roku w Archiwum Państwowym w Kaliszu odbyła się uroczysta promocja książki „Notariusze kaliscy w latach 1808-1951”. To wyjątkowe wydawnictwo, po raz pierwszy tak dokładnie opisujące środowisko niezwykle aktywnych nie tylko na niwie zawodowej kaliskich notariuszy na przestrzeni blisko 150 lat.

Spotkanie otworzyła dyrektor APK dr Grażyna Schlender, która podkreśliła, że jest to wydawnictwo niezwykłe. Przede wszystkim to pierwsza książka w pełni poświęcona życiorysom kaliskich notariuszy. Byli to ludzie wykształceni, aktywni na polu społecznym, kulturalnym, czy niepodległościowym.

Notariusze kaliscy byli powstańcami

Emilian Ordon brał udział w powstaniu listopadowym, był bratem Konstantego Juliana Ordona, upamiętnionego przez Mickiewicza. Zenon Łopuski był powstańcem styczniowym, skazanym przez Rosjan na więzienie. Z kolei Feliks Bruśnicki pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Kursów Popularnych, dzięki niemu w Kaliszu powstała Biblioteka im. A. Asnyka. Historia kaliskiego notariatu zamyka się w ramach lat 1808-1951 - rodzi się wraz z Kodeksem Napoleona i umiera w momencie powołania do istnienia Państwowych Biur Notarialnych.

Recenzent dr Sławomir Przygodzki w kilku zdaniach omówił znaczenie akt notarialnych do badań historycznych. Dokumenty w postaci aktów sprzedaży, cesji, testamentów, inwentarzy pozwalają śledzić historię poszczególnych rodzin, jej stan posiadania, a nawet sympatie i antypatie. Wiele mówią o klientach, ale niewiele mówią o samych notariuszach.

Autor książki, kierownik Oddziału II ewidencji, opracowania i zabezpieczania zasobu archiwalnego APK Grzegorz Waliś za pomocą prezentacji multimedialnej scharakteryzował świat kaliskiego notariatu lat 1808-1951. Notariat został wprowadzony Kodeksem Napoleona, a następnie uzupełniony o przepisy związane ze sprawami hipotecznymi. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przepisy notarialne zostały ujednolicone dla terenu całego kraju w 1933 r. W 1952 r. zlikwidowano publiczny notariat i powołano do istnienia Państwowe Biura Notarialne. Tak porządek funkcjonował do 1991 r.

Liczba kancelarii zmieniała się z biegiem lat w zależności od sytuacji gospodarczej. Najdłużej aktywny zawodowo był Edward Milewski – pracował w zawodzie 40 lat, Stanisław Bzowski, Wojciech Cybulski, Józef Dzierzbicki i Franciszek Nowosielski – ponad 30 lat. Istniała także spora grupa tzw. wędrujących notariuszy, dla których Kalisz był tylko jednym z wielu etapów rozwoju kariery.

Notariusze kaliscy - aktywni publicznie i majętni

Aktywni w sposób szczególny na polu działalności charytatywnej byli: Władysław Bohowicz i jego żona Emilia. Udzielali się w organizacjach kredytowych, kulturalnych, a także sportowych, turystycznych i użyteczności publicznej. Stanisław Bzowski, Feliks Bruśnicki i Karol Wyganowski działali w samorządzie. Wiadomo, że ta grupa zawodowa należała do ludzi zamożnych. Swoje oszczędności inwestowała głównie w nieruchomości: wille, kamienice, a także majątki ziemskie (Brudzew, Piekart, Kalinowa, Edmundów, Lisków).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto