Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe kaliskie rondo na skrzyżowaniu ulic Korczak i Walentego Stanczukowskiego ma już nazwę

Daria Kubiak
Rondo na skrzyżowaniu ulic Korczak i Stanczukowskiego nazwane
Rondo na skrzyżowaniu ulic Korczak i Stanczukowskiego nazwane Bartek Hypki
Nowe kaliskie rondo, które zostało wybudowane na skrzyżowaniu ulic Korczak i Walentego Stanczukowskiego otrzymało nazwę Rondo Janusza Korczaka.

Rady dwóch kaliskich osiedli Dobro i Korczak przychyliły się do zaproponowanej nazwy dla nowego kaliskiego ronda. Pozytywnie zaopiniowała ją także Komisja Prawa, Porządku Publicznego oraz Samorządu Osiedlowego Rady Miejskiej Kalisza. Podczas ostatniej sesji 17 radnych, przy czterech osobach wstrzymujących się, przegłosowało przyjęcie nazwy dla ronda. Teraz już oficjalnie nowe kaliskie rondo nosi nazwę Rondo Janusza Korczaka.

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. w sierpniu 1942 w Treblince) był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim a także w Berlinie i Paryżu. Po studiach pracę w warszawskim szpitalu dziecięcym łączył z działalnością społeczną. Przez całe swoje życie całym oddany dzieciom. Walczył o godność dziecka i respektowanie jego praw.

Był współzałożycielem i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich a także współzałożycielem zakładu wychowawczego dla dzieci polskich. Jest autorem programu wychowawczego i pracy z dziećmi opartego na partnerstwie, samorządności i samowychowaniu.

Janusz Korczak to także autor książek dla dzieci, na których wychowało się kilka pokoleń, m. in.takich jak „Król Maciuś I”,„ Król Maciuś na wyspie bezludnej”, „Bankructwo małego Dżeka”. Zasłynął także jako twórca literatury obyczajowej utworów dramatycznych i pamiętników. Założył pisma dla dzieci i młodzieży oraz prowadził dla nich audycję radiową.

W 1942 roku Janusz Korczak został wywieziony z getta wraz ze swymi wychowankami do obozu zagłady w Treblince, gdzie wraz z nimi zginął.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto