Nowy numer e-magazynu „Nasz Region” nr 7 (12)/2020

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego
Które inwestycje drogowe i kulturalne są w budowie? Na jaką pomoc unijną w naszym regionie mogą liczyć pacjenci z chorobami psychicznymi, onkologicznymi czy po udarze mózgu? O tym piszemy w najnowszym numerze e-magazynu „Nasz Region”.

Ukazał się dwunasty numer e-magazynu „Nasz Region”. Tworzymy go z myślą o Czytelnikach, którzy szukają aktualnych informacji o tym, jak zmienia się Wielkopolska dzięki Funduszom Europejskim.

Zaczynamy od tematu zdrowia psychicznego. Depresja, nerwice, zaburzenia lękowe i fobie – to tylko niektóre choroby, z jakimi się mierzymy. Wpływają na nie przewlekły stres zawodowy, skłonności do uzależnień i nałogi, ale także zanieczyszczenia środowiska. Impuls do zmian niepokojących procesów chorobowych daje Wielkopolska. W regionie powstaje coraz więcej Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego (ŚCZP), które dotowane są z pieniędzy WRPO 2014+. W jaki sposób one pomagają dorosłym, dzieciom i młodzieży, a nawet kobietą w ciąży? Przeczytaj artykule „Jak wyjść z kryzysu psychicznego?”.

Temat ŚCZP kontynuujemy w rozmowie z prof. dr hab. n. med. Andrzejem Rajewskim, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Naszego eksperta pytamy również o kondycję psychiczną dzieci i nastolatków, co jest największym wyzwaniem polskiej psychiatrii zajmującej się najmłodszymi pacjentami. Odpowiedzi można uzyskać czytając wywiad „Wszystko zaczyna się w głowie”.

Udar mózgu to kolejny problem zdrowotny, który opisujemy w aktualnym numerze. Powód? Ta choroba pojawia się nagle, uderza zdecydowanie, zwykle zostawia ślady na całe życie i najczęściej eliminuje z rynku pracy. Rocznie dotyka nawet 15 milionów ludzi na całym świecie. Dzięki wsparciu z WRPO 2014+ w regionie oferowana jest pomoc pacjentom po udarze mózgu. Czego ona dotyczy i jak przebiega? Przeczytaj artykuł „Trudne powroty, czyli zdrowie po udarze”.

A teraz kilka słów o profilaktyce onkologicznej wśród najmłodszych. Lekarze przypominają, że terapia nowotworów u dzieci i młodzieży mogłoby być skuteczniejsza, gdyby na odpowiednie leczenie trafiali we wczesnym etapie rozwoju choroby do specjalistycznych placówek. Dlatego w ramach programu „Wielkopolska Onkologia Dziecięca” (dotowanego z WRPO 2014+), Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu na szeroką skalę prowadzi działania edukacyjne kierowane do lekarzy pierwszego kontaktu, neonatologów, pediatrów oraz pracowników POZ, a w szczególności do pielęgniarek środowiskowych i położnych. O tym, jak ważna jest pomoc, którą oferuje Fundacja przekonali się, siedmioletni Kuba i czternastoletni Adrian. Poznajcie ich historię, czytając niezwykle przejmujący reportaż „Gdy życie mówi: sprawdzam”.

W e-magazynie również sporo tematów opisujących inwestycje unijne, np. drogowe, które sprawiają, że możemy czuć się bezpiecznie i komfortowo za kierownicą. Polecamy artykuł „W drogę bez korków”.

Przypominamy również o bezpłatnym projekcie szkoleniowym skierowanym do gmin z woj. wielkopolskiego, które planują lub realizują przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Mamy dla nich ważną informację: mogą jeszcze zgłosić się do projektu! Szczegóły opisujemy w artykule „Szkolenia z rewitalizacji”.

Cały e-magazyn „Nasz Region” jest dostępny tutaj.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto