Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Afryce w Asnyku i ratuszu [FOTO]

ESA
O Afryce w Asnyku i ratuszu
O Afryce w Asnyku i ratuszu Iwona Cieślak/Katarzyna Ciupek UM w Kaliszu
O trudach i wyzwaniach wypraw do Afryki w kaliskim ratuszu opowiadał podróżnik, wydawca, założyciel Fundacji im. Kazimierza Nowaka - Dominik Szmajda. Z kolei z młodzieżom z I Liceum Adama Asnyka spotkał się Prof. Jacek Łapott, etnolog, afrykanista,wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego i jednocześnie absolwent tej szkoły.

Miłośnicy Czarnego Lądu zgromadzili się w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza, aby wysłuchać opowieści Dominika Szmajdy, absolwenta fotografii ASP w Poznaniu, który organizował i współorganizował wyprawy do Afryki zachodniej, Libii, na Ural, do Kamerunu i Konga. Jest laureatem wielu nagród branżowych. W sobotę podzielił się z kaliszanami historią swojej pasji. Zaprezentował filmy, relacjonując wyprawy do Kamerunu, Lasu Równikowego, Demokratycznej Republiki Konga. Opowiadał o trudach i wyzwaniach, z jakimi przyszło mu się zmierzyć, o realiach życia w Afryce, czy panujących tam tradycjach.

Natomiast dwa dni później społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka miała szansę spotkać się z Jackiem Łapottem kaliszaninem, absolwentem tegoż liceum, który do Afryki przybył po raz pierwszy w 1976 roku. Przemierzył ten kontynent z północy na południe pokonując trasę 13 tysięcy kilometrów. Dzięki tej wyprawie do Kamerunu i przejechaniu tzw. Trasy Stefana Szolc-Rogozińskiego, Muzeum Kaliskie wzbogaciło się o 100 eksponatów ukazujących kulturę społeczności odwiedzanych przez Rogozińskiego blisko sto lat wcześniej.
Do Afryki wracał jeszcze wiele razy. Szczególne miejsce w jego badaniach zajmuje afrykańskie plemię Dogon z Mali, z którym prof. Łapott utrzymuje kontakt do dziś. Został także członkiem honorowym Association Malienne pour la Promotion et la Protection de la Culture Dogon.

Pod koniec lat 90. skoncentrował się na badaniach dotyczących afrykańskich społeczności regionalnych stojących wobec wyzwań współczesnej rzeczywistości. Aktualnie poszerza swoje zainteresowania badawcze na tematy współczesnych problemów Trzeciego Świata, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki. Jest autorem wielu publikacji na tematy afrykańskie, uczestnikiem licznych konferencji, sesji naukowych itp.

Oba spotkania odbyły się w ramach obchodów roku Stefana Szolca-Rogozińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto