Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O księdzu Wacławie Blizińskim na sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. ZDJĘCIA

OPRAC.: Ewelina Samulak-Andrzejczak
Na Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zaprezentowano postać i dokonania księdza Wacława Blizińskiego, szczególnie jako prekursora spółdzielczości na ziemiach wielkopolskich, założyciela wielu instytucji oświatowych, społecznych i rolniczych w Liskowie. O dokonaniach Księdza Blizińskiego i jego wieloletniej pracy na rzecz rozwoju Liskowa mówili Jan Adam Kłysz, przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego oraz wójt gminy Lisków Maria Krawiec.

Opowiadali o księdzu z Liskowa

Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oraz wójt Gminy Lisków Maria Krawiec, na zaproszenie przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Małgorzaty Waszak - Klepki oraz wicemraszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, wzięli udział w sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, która odbyła się w miniony poniedziałek.

- Drodzy Państwo, ubiegły rok był nagromadzeniem szeregu wydarzeń, których bohaterem był Człowiek szczególny - ksiądz prałat Wacław Bliziński, jeden z wielkich budowniczych, rodzącego się na nowo od 1918 roku państwa polskiego, którego działalność „u podstaw”, wśród polskiego ludu, jest ewenementem nie tylko w skali krajowej, ale śmiało tak można rzecz, ta działalność ma format światowy. Naszym obowiązkiem było przygotować się do tych rocznic i w sposób wielowymiarowy wspomnieć Twórcę wzorcowej wsi polskiej, bez wątpienia dla nas, Człowieka Legendę przedwojennej spółdzielczości polskiej" - mówił w UMWW Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz.

O dokonaniach Księdza Blizińskiego i Jego wieloletniej pracy na rzecz rozwoju Liskowa mówiła także pani Wójt Gminy Lisków Maria Krawiec, która przedstawiła życiorys i dorobek Prałata – duchownego, proboszcza liskowskiej parafii, który założył spółdzielnię rolniczo-handlową, sklep spółdzielczy, a nawet towarzystwo wzajemnych ubezpieczeń od ognia. Utworzył warsztaty tkackie, zabawkarskie, a także szkoły: rolniczą, gimnazjum i seminarium nauczycielskie. Z jego inicjatywy powstały mleczarnia, piekarnia i łaźnia, ale także Bank Spółdzielczy, sierociniec, przytułek dla starców i koło gospodyń wiejskich. Dzięki Jego staraniom wieś została zelektryfikowana i stale rozbudowywała się. Za sprawą swego proboszcza Lisków stał się wkrótce sławny na całą Polskę.

Wystawa „Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło jego życia” w Poznaniu

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w dniach 22 - 29 października prezentowana jest także wystawa pn. "Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło Jego życia", która została przygotowana w związku z przypadającym w ubiegłym roku 150. rocznicą urodzin oraz 120. rodznicą Jego przybycia do Liskowa. W ubiegłym roku wystawa, która powstała w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej zadania publicznego o tym samym tytule, prezentowana była  w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, oraz w jego oddziałach w Częstochowie i Krakowie. Zadanie zostało dofinansowane ze środków właśnie Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

Budowa bloków Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Stawiszyńskiej

Kalisz: Miasto szuka chętnych do zamieszkania w nowo budowan...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto