Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obozowisko powstańcze w lesie. W Murowańcu pod Kaliszem odbyła się rekonstrukcja historyczna związana z Powstaniem Styczniowym. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Rekonstrukcja historyczna w Murowańcu z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Rekonstrukcja historyczna w Murowańcu z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Andrzej Kurzyński
Rekonstrukcja historyczna pod tytułem „Obozowisko powstańcze w lesie” odbyła się w sobotę, 21 stycznia w Murowańcu w podkaliskiej gminie Koźminek. W ten sposób rozpoczęły się w powiecie kaliskim obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Na terenie powiatu kaliskiego rozegrano wiele potyczek powstańczych, działało wiele ważnych dla Powstania Styczniowego postaci. Na cmentarzach kaliskich oraz parafialnych na terenie powiatu zachowało się dużo mogił powstańczych, a w krajobrazie znajdują się obeliski i inne obiekty związane z powstańczym zrywem. O tym bogatym dziedzictwie historycznym należy bezustannie przypominać. Doskonałą okazją jest przypadająca w tym roku 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

Na terenie gminy Koźminek, w mogile zbiorowej w Złotnikach, spoczywają powstańcy wraz z dowódcą Wojciechem Korytkowskim z Kalisza, którzy w dniu 4 listopada 1863 r. zatrzymali na trakcie kaliskim pocztę rosyjską jadącą z Kalisza. Poległo 30 powstańców, w tym sam dowódca. W mogile tej spoczywać ma także 13 powstańców z oddziału Kurnatowskiego rozbitego przez Rosjan pod Żychowem koło Liskowa. Kolejna mogiła powstańcza znajduje się w lesie w Murowańcu, nad zalewem. I to właśnie tutaj odbyła się rekonstrukcja historyczna pod tytułem „Obozowisko powstańcze w lesie”. Publiczność miała okazję zobaczyć inscenizację historyczną, nawiązującą do początków Powstania Styczniowego, jak między innymi przygotowywanie broni, pożegnanie powstańców, odczytanie „Manifestu 22 stycznia KCN” oraz atak Rosjan na obóz powstańczy. Przy powstańczej mogile zapłonęły znicze.

Ale to nie jedyne atrakcje, jakie czekały na tych, którzy odwiedzili Murowaniec. Na stoisku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zlokalizowanym na parkingu przy tamie, chętni mogli własnoręcznie zakorkować na pamiątkę butelkę z ostemplowanym i podpisanym przez siebie Manifestem KCN, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów opatóweckiego muzeum. Można też było otrzymać pamiątkowe pocztówki. Każdy mógł również otrzymać specjalny Paszport Emisariusza Rządu Narodowego, do którego będzie zbierać pieczątki z każdej rekonstrukcji.

Warto dodać, że wszystkich powstańczych rekonstrukcji będzie pięć i odbędą się w okresie od 21 stycznia do 1 października. Oprócz Murowańca, będą to rekonstrukcje w Opatówku, Przystajni, Kosmowie i Stawiszynie. Dla tych, którzy zbiorą wszystkie pieczątki w paszporcie, przygotowano specjalne nagrody. Zostaną one wręczone 10 listopada w Godzieszach.

Wydarzenie realizowane jest pod patronatem honorowym Starosty Kaliskiego. Partnerami projektu są: Stowarzyszenie „LGD7-Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, IIILO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

ZOBACZ TAKŻE:

Studniówka I LO w Kaliszu. Bal maturalny Asnykowców

Studniówka I LO w Kaliszu. Bal maturalny Asnykowców. ZDJĘCIA

Studniówka Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kalis...

OSP Stobno z podkaliskiej gminy Godziesze Wielkie dołączyła do KSRG

OSP Stobno z podkaliskiej gminy Godziesze Wielkie dołączyła ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto