Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od Calisii do Kalisza. Festyn archeologiczny na Zawodziu w Kaliszu. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Na spotkanie z żywą historią zaprosił w sobotę Rezerwat Archeologiczny Zawodzie w Kaliszu. Na całe rodziny czekało mnóstwo atrakcji.

Podczas festynu archeologicznego na Zawodziu można było odwiedźić kramy dawnych rzemieślników i posłuchać jakimi frykasami się żywili, jakie hodowali zwierzęta i czym walczyli. W programie był także pokaz w warsztacie odlewnika i pokaz walk w wykonaniu drużyny Medviedis. Na najmłodszych czekały jazdy konikiami. Jadło i napitki zapewniła Spółdzielnia Socjalna "Imbir".

- W tym roku tematem przewodnim festynu jest "Nie tylko Piastowie", a więc chcemy pokazać, że nie tylko Piastowie. Chcemy pokazać, że to nie tylko piastowskie grodzisko. Pokazujemy różne epoki, a zaczynamy od mojej epoki- a jestem w stroju stylizowanym na bardzo ciekawe znalezisko z roku 93. - człowiek lodu znaleziony w Alpach. Mam ubiór nawiązujący do neolitu, dużo skór zwierzęcych, a więc opowiadamy o kontakcie między człowiekiem, a zwierzętami, o naszym miejscu w naturze. Mamy też epokę brązu, gdzie odlewnik pokazuje w jaki sposób odlewało się przedmioty z metalu (...) Są też grupy, które rekonstruują na bardzo wysokim poziomie wczesnośredniowiecznych wojowników. Są też instrumenty perkusyjne - przegląd przez całe epoki, Magda dla nas gotuje - wymieniał długo Michał Ostrowski, organizator części historycznej kolejnej edycji festynu "Od Calisii do Kalisza".

Co godzinę odbywały się wykłady na poszczególne tematy.

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu – Zawodziu

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu usytuowany jest w najstarszej części Kalisza, na terenie wczesnośredniowiecznego kaliskiego grodu, w bliskiej odległości od współczesnego centrum miasta. W 2008 roku odtworzono w Rezerwacie częściową zabudowę średniowiecznej warowni, na którą składają się: brama wjazdowa do grodu wraz z palisadą i mostem, kamienny kurhan, siedem drewnianych chat, dwupoziomowa wieża obronna, wały skrzyniowe, fundamenty oraz część przyziemia romańskiej kolegiaty oraz liczne repliki średniowiecznych przedmiotów. W części etnograficznej znajduje się osiemnastowieczna chata przeniesiona ze starego miasta w Kaliszu.

Kaliski gród to jedno z najważniejszych miejsc związanych z początkami państwa polskiego. Wybudowany został w latach 60. IX wieku na piaszczystej wyspie otoczonej wodami Prosny. Według niektórych badaczy, to właśnie z Kalisza dynastia Piastów rozpoczęła swój militarny podbój grodów położonych na obszarze dzisiejszej Wielkopolski.
(źródło: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej)

ZOBACZ TAKŻE:

Pierwsza Komunia Święta w kaliskiej katedrze. ZDJĘCIA

Music Store zainaugurowała sezon koncertów przy fontannie „N...

8 maja przypada Dzień Bibliotekarza. W Kaliszu już rozpoczęł...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto