Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Od Kalisii do Kalisza. Skarby doliny Prosny" - wernisaż w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku FOTO

BH
"Od Kalisii do Kalisza. Skarby doliny Prosny" - wernisaż w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
"Od Kalisii do Kalisza. Skarby doliny Prosny" - wernisaż w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Około 200 osób przybyło na otwarcie wystawy "Od Kalisii do Kalisza. Skarby doliny Prosny" w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Ekspozycja powstała w związku z obchodami jubileuszu „Osiemnastu i pół wieku Kalisza”. Przedstawia ona najcenniejsze zabytki archeologiczne z Kalisza i okolic ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz Stacji Archeologicznej Instytutu Archeologiii Etnologii PAN.

Na wystawie dominują monety, licznie znajdowane w dolinie Prosny. Ilustrują one bogatą historię Kalisza i południowej Wielkopolski, od okresu epoki brązu po późne średniowiecze.

Na ekspozycji można obejrzeć unikatowe artefakty: celtyckie statery produkowane prawdopodobnie pod Kaliszem na przełomie er, monety i ozdoby z okresu cesarstwa rzymskiego związane z funkcjonowaniem „Szlaku bursztynowego”, liczne monety wczesnośredniowieczne, m.in. denar Bolesława Chrobrego z przedstawieniem starzały - pierwszą polską monetę, niezmiernie rzadkie denary Sieciecha - palatyna Władysława Hermana i emisje denarów krzyżowych księcia Zbigniewa - starszego brata Bolesława Krzywoustego, pochodzące z jednego z największych skarbów wczesnośredniowiecznych z terenu Polski ze Słuszkowa.

Na piątkowy wernisaż przybyło około 200 gości. Swoją obecnością zaszczycił Muzeum również Tadeusz Baranowski z Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Otwarciu towarzyszyła prelekcja Leszka Ziąbki i Adama Kędzierskiego "Historia monetami pisana. Najnowsze znaleziska monet w Kaliszu i regionie", wspomniano również o najnowszych znaleziskach w kościele franciszkanów - unikatowym naśladownictwie grosza weneckiego i denarze Kazimierza Wielkiego prawdopodobnie wybitym w Kaliszu lub Brześciu Kujawskim.

Atrakcją był również koncert młodych muzyków z zespołu "Alla Semibreve" z MDK, pod kierunkiem Łukasza Pieniążka.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca marca tego roku. Dla grup zorganizowanych jest możliwość skorzystania z lekcji muzealnej dotyczącej tej wystawy. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 62-76-18-626 (sekretariat muzeum).

Kasia Smutniak polska gwiazda włoskiego kina

Dzień Dobry TVN

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto