Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oglądaj życie żubrów online [foto, wideo]

REDAKCJA portalu
REDAKCJA portalu
Relacje wideo z z życia królów puszczy robią w Internecie coraz ...
Relacje wideo z z życia królów puszczy robią w Internecie coraz ... archiwum Lasów Państwowych
Relacja wideo z z życia królów puszczy robią się w Internecie coraz popularniejsze.

Pięć żubrów spokojnie pasie się zimą na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej. Zapowiada się na kolejny leniwy dzień w życiu tych wielkich zwierząt i dumy polskiej fauny. Spokój nagle zostaje zmącony, gdy na polanę wbiega wilk. Stado w niepokoju się rozpierzcha. Ale nie na długo. Olbrzymy bacznie przyglądają się drapieżnikowi, podchodzą nawet bliżej. Wtedy pojawia się kolejny wilk, działa instynkt i żubry rzucają się do ucieczki. Zaś dwa drapieżniki zaczynają... tarzać się w śniegu, czemu przygląda się trzeci z nich.

Tego już za wiele. Zdenerwowane żubry przeganiają nieproszonych futrzastych gości i wracają do przerwanego posiłku. - Tarzanie się w czymś śmierdzącym możemy zaobserwować też u psów. W tym wypadku wilki liczą zapewne, że po ubrudzeniu się żubrzymi odchodami staną się mniej wyczuwalne dla przyszłych ofiar – wyjaśnia na stronie www.lasy.gov.pl Sabina Pierużek-Nowak, szefowa Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". I dodaje, że takie spotkanie to nic niezwykłego.

Kamera zainstalowana na polanie w Puszczy Białowieskiej pokazuje na stronie www.lasy.gov.pl/zubr. w całkiem dobrej rozdzielczości codzienne życie żubrów. Gdy na polanie akurat nie ma rogatych olbrzymów, oko kamery kierowane jest na ptaki, które są w tym miejscu dokarmiane. To dla prawdziwa gratka dla miłośników przyrody.

W nocy obserwację umożliwiają reflektory podczerwieni. Zwierzęta nie widzą tego światła, więc ono ich nie rozprasza. Zobaczymy nie tylko króla polskiej puszczy, bo często z karmy dla żubrów korzystają jelenie. Polanę odwiedzają również zające, czasem pojawi się kuna. Codziennie przylatują stada sójek, dzwońców i trznadli. Są szanse, że w mroźne dni na polanie nie zabraknie saren i dzików.

- Na fotopułapkach widzieliśmy już na przykład zające podbiegające do małych, bawiących się lisów, kuny obwąchujące przycupnięte zające czy roztargnionego wilka uciekającego przed chmarą dzików - opowiada o zwyczajach zwierząt Sabina Pierużek-Nowak na stronie www.lasy.gov.pl. - Na filmie Bieszczadzkiego Parku Narodowego widać natomiast wilka ganiającego się z samcem żubra dookoła drzewa. I sądząc po merdającym ogonie wilk traktuje to jako niezłą zabawę - dodaje.

Na Facebooku profil pt. "Żubry online" ma już ponad 11 tys. tzw. lajków. Ale jeszcze większą popularnością cieszy się facebookowa strona "Bieliki online", która ma prawie dwa razy więcej fanów. Te drapieżne ptaki (nie mylić z orłami, bo to odrębny gatunek) można było podglądać na żywo na stronie www.lasy.gov.pl/bielik.

Niestety para bielików wraz z dziećmi już odleciała z dotychczasowego gniazda na terenie Nadleśnictwa Kutno, a kamery zostały wyłączone. Zachęcamy jednak do oglądania archiwalnych zdjęć i nagrań z życia tych pięknych ptaków.

Tekst:
Arek Gołka

Kliknij w główne zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto