Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Tornistra. W Zespole Szkół w Iwanowicach ważyli plecaki uczniów [FOTO]

Andrzej Kurzyński
Akcja ważenia tornistrów w Zespole Szkół w Iwanowicach pod Kaliszem
Akcja ważenia tornistrów w Zespole Szkół w Iwanowicach pod Kaliszem Andrzej Kurzyński
W Zespole Szkół w Iwanowicach w gminie Szczytniki koło Kalisza zainaugurowano w poniedziałek Ogólnopolski Dzień Tornistra, który rozpoczął projekt pod nazwą Miesiąc Ważenia Tornistrów. Ma on zwrócić uwagę na zbyt ciężkie plecaki szkolne.

Temat zbyt ciężkich tornistrów systematycznie pojawia się wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Aby przeciwdziałać zjawisku przeciążonych plecaków Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska ogłosiła 1 października Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Ma być to przedsięwzięcie o charakterze długofalowym.

Akcja ważenia plecaków potrwa przez cały październik i ma być prowadzona w całej Polsce

- Chodzi o to, abyśmy wiedzieli ile tornister młodego człowieka waży nie tylko w najmłodszych klasach. Następnie pielęgniarki szkolne zważą dzieci. Tornister powinien bowiem ważyć więcej niż 10 – 15 proc. wagi ciała ucznia. Będziemy mieli dobre dane statystyczne, żebyśmy mogli zobaczyć jaki procent młodzieży ma te tornistry za ciężkie – tłumaczy Violetta Słupianek, dyrektor kaliskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

W obniżeniu wagi szkolnych tornistrów mają pomóc między innymi ebooki, czyli książki w formie elektronicznej, aby uczniowie nie musieli ich ciągle ze sobą nosić. Innym rozwiązaniem ma być dołączanie do każdego podręcznika jego wersji elektronicznej. Dzisiaj taką wersję mają jedynie nauczyciele.

- Ewentualnie uczniowie mogliby otrzymywać kod dostępu do elektronicznego podręcznika w formie internetowej. Wówczas uczeń będzie mógł z niego korzystać w domu na komputerze, żeby nie musiał zabierać ze szkoły do domu – dodaje Violetta Słupianek.

Pomóc w tym ma dostęp do szybkiego internetu w szkołach w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Pozwoli to na korzystanie w formie elektronicznej z materiałów zamieszczonych na platformach e-podręczników, gdzie zamieszczona jest już część wydawnictw. W szkołach mają też pojawiać się szafki dla uczniów, w których będą oni mogli zostawiać książki w szkole. Dla młodszych klas mają to być dodatkowo półki w klasach, gdzie będzie można pozostawić materiały i przybory szkolne.

Akcja ma także zwracać uwagę na aspekt zdrowotny. Zbyt ciężkie tornistry mogą powodować wady postawy u dzieci.

- Ministerstwo Edukacji Narodowej zbiera dane, a następnie zostaną one przeanalizowane, żeby wprowadzać kolejne udogodnienia dla uczniów. Jeżeli dziecko zostawia podręcznik w szkole, to powinno mieć możliwość skorzystania z elektronicznego podręcznika lub odwrotnie. Szafki w szkołach wymusza ustawa o systemie oświaty. Pierwsze kroki już zostały zrobione. Staramy się to sukcesywnie zapewniać. W Wielkopolsce do końca 2020 roku wszystkie szkoły zostaną przyłączone do szybkiego internetu. Obecnie jest to około połowy szkół - mówi Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski.

Podczas ważenia tornistrów w szkole w Iwanowicach okazało się, że najcięższy tornister miał ponad 7 kilogramów.

- To zdecydowanie za dużo bez względu na to, w której klasie jest uczeń - dodaje wicewojewoda.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto