Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opatówek che być miastem

Elżbieta Bielewicz
Radni gminy Opatówek opowiedzieli się za rozpoczęciem procedur zmierzających do nadania tej miejscowości statusu miasta
Radni gminy Opatówek opowiedzieli się za rozpoczęciem procedur zmierzających do nadania tej miejscowości statusu miasta
Wkrótce ruszą procedury związane z odzyskaniem przez Opatówek praw miejskich. Najpierw w konsultacjach społecznych wyrażą swoją opinię mieszkańcy. Czy podkaliska miejscowość po 150 latach znów będzie miastem?

Radni gminy Opatówek w powiecie kaliskim oficjalnie i jednogłośnie zadeklarowali podjęcie działań proceduralnych zmierzających do nadania tej miejscowości statusu miasta. Była to odpowiedź na inicjatywę Towarzystwa Przyjaciół Opatówka, zgłoszoną kilka miesięcy temu.

- Przez niemal sześć wieków - do 1870 roku, Opatówek był miastem. Prawa miejskie utracił ukazem carskim w wyniku reperkusji po powstaniu styczniowym. I ten ukaz carski nadal obowiązuje! Teraz, po prawie 150 latach Opatówek może odzyskać dawny status - przekonywała radnych regionalistka, Jadwiga Miluśka - Stasiak. - Zresztą o tej miejskiej tradycji świadczą także liczne zabytki, zwarta zabudowa, rynek, a także miejska infrastruktura, nie mówiąc o działających tu organizacjach i stowarzyszeniach.

Podobny wniosek TPO przygotowało także już w 2005 roku, ale wtedy na skutek oporów, głównie pracowników oświaty i edukacji, którzy obawiali się, iż w wyniku zmian administracyjnych stracą dodatki finansowe przysługujące nauczycielom wiejskim, wycofano się z tego pomysłu. Po kilku latach ponowiono próbę.

Jak mówił nam Jan Kowalkiewicz, prezes TPO na takiej decyzji zaważyły nie tylko względy prestiżowe, ale i wymierne korzyści płynące z faktu bycia miastem, choćby w staraniach o środki unijne.

Argumentem ,,za” jest także m.in. aktywizacja gospodarcza miejscowości wynikająca choćby z ułatwień w ustalaniu warunków zabudowy.

W ulotkach przygotowanych prze TPO można też przeczytać m.in., iż zmiana statusu miejscowości nie grozi podwyżkami podatków, czy opłat lokalnych za wodę, śmieci, przedszkola, gdyż te ustala samorząd. Tak zwanych dodatków wiejskich nie stracą też nauczyciele, ponieważ w ich przyznawaniu brana jest pod uwagę liczba mieszkańców miejscowości (do 5 tysięcy), a nie jej status. Podobnie jak przy stypendiach unijnych. Nie będzie też konieczności wymiany dowodów osobistych, bo te podlegają wymianie dopiero po utracie ich ważności. Natomiast koszty jakie poniesie administracja związane będą z wymianą szyldów i pieczątek w urzędzie gminy. Instytucje gminne (ośrodek pomocy społecznej, biblioteka, ośrodek kultury) nie będą musiały zmieniać swoich nazw.

W ostatnich latach dwie miejscowości z południa Wielkopolski odzyskały prawa miejskie. W 2014 roku była to Dobrzyca, a w styczniu 2015 roku - Chocz, obie z powiatu pleszewskiego.

Czy dołączy do nich Opatówek? To będzie wiadomo dopiero po konsultacjach społecznych, w których swe opinie wyrażą mieszkańcy.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto