Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opatówek znów będzie miastem. Wielka feta w sylwestrowy wieczór

Andrzej Kurzyński
Tak prezentuje się symboliczny klucz do bram miasta Opatówek
Tak prezentuje się symboliczny klucz do bram miasta Opatówek Andrzej Kurzyński
To będzie bardzo wyjątkowa noc sylwestrowa w podkaliskim Opatówku. Po 147 latach ta nieduża miejscowość, zgodnie z wolą mieszkańców, wraca na mapę polskich miast.

Zaczęło się od inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Opatówka, które swoim pomysłem zaraziło radnego Mariusza Małoburskiego, a ten z kolei do tego pomysłu przekonał przewodniczącego rady gminy Pawła Bąkowskiego. Inicjatywę poparła większość rady oraz władze gminy.

- Do pomysłu przywrócenia praw miejskich zaczęliśmy przekonywać sołtysów, mieszkańców i różne grupy społeczne. Udało się doprowadzić do konsultacji, w których większość odpowiedziała „tak” - wyjaśnia Krzysztof Dziedzic, sekretarz gminy. - Reszta spoczywała już na nas, aby przygotować stosowny wniosek i dopilnować wszelkich formalności. Ostatecznie premier Beata Szydło 19 lipca 2016 roku podpisała stosowne rozporządzenie, które stanowi iż z dniem 1 stycznia 2017 roku przywraca się miejscowości Opatówek status miasta.

Fetowanie tego historycznego wydarzenia mieszkańcy Opatówka rozpoczną w sylwestrowy wieczór około godz. 23. Swoje siły połączyły Towarzystwo Przyjaciół Opatówka, miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna, a także Koło Gospodyń Wiejskich, Sołectwo Opatówek, Rada Gminy Opatówek, Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy w Opatówku, które postanowiły zaprosić na uroczystość na placu przy stawach. Podczas imprezy przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Opatówka wręczą władzom gminy symboliczny klucz do bram miasta. Nie zabraknie też pokazu sztucznych ogni oraz muzyki i poczęstunku.

To jednak nie jedyne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy podkaliskiej miejscowości będą mieli okazję świętować przywrócenie praw miejskich. Już w styczniu zawita tu doroczne święto powiatu kaliskiego. W planach jest też organizacja święta miasta i gminy Opatówek, które odbędzie się późną wiosną lub latem. Większy wymiar mają mieć także gminne dożynki, a nie jest wykluczone, że 2017 rok zakończy się jeszcze huczniejszą zabawą sylwestrową.

Warto wspomnieć, że już w 2003 roku Towarzystwo Przyjaciół Opatówka próbowało złożyć wniosek o przywrócenie miejscowości praw miejskich. Wówczas jednak te zmiany administracyjne byłyby niekorzystne finansowo dla Opatówka i wtedy od tego pomysłu odstąpiono.

- W 2015 roku okazało się, że nie ma żadnych przeciwwskazań i coraz więcej miejscowości takich jak nasza stara się o przywrócenie praw miejskich lub ich uzyskanie. A Opatówek był miastem od początku XIV wieku do roku 1870, kiedy to przestał nim być w wyniku reperkusji po powstaniu styczniowym, za udział w nim opatowian i samego Agatona Gillera, który był jednym z członków rządu powstańczego - wyjaśnia Jadwiga Miluśka-Stasiak z Towarzystwa Przyjaciół Opatówka.

W czasie powstania Giller ukrywał się w Opatówku. Tutaj też policja carska przygotowała na niego zasadzkę, ale ktoś go ostrzegł i udało mu się uciec. Poza tym polityka caratu skierowana była na degradację mniejszych miast do osad i tak się stało w przypadku Opatówka

Zdaniem Miluśki, Opatówek, choć maleńki, jednak posiada charakter małomiasteczkowy, o czym świadczy choćby historyczna zabudowa.

- W Opatówku wszyscy, którzy nie mieszkają w centrum, przy rynku, mówią, że „chodzą do miasta” po zakupy, do urzędu, do biblioteki - dodaje Jadwiga Miluśka-Stasiak. - Dla mnie przywrócenie praw miejskich Opatówkowi, to wielkie emocje. To sprawiedliwość dziejowa. Cieszymy się, jako mieszkańcy Opatówka, że przyłożyliśmy się do tego, iż data 1 stycznia 2017 roku przejdzie do historii naszej miejscowości.

Jak zapewnia Sebastian Wardęcki, dziś jeszcze wójt, a od 1 stycznia burmistrz Opatówka, mieszkańcy nie odczują zmian administracyjnych.

- Nadal będziemy dbać o równomierny rozwój całej gminy. Nie przewidujemy wzrostu żadnych podatków - zapewnia Sebastian Wardęcki. - Jeśli chodzi o koszty, to są one związane z wymianą tablic oraz pieczątek w urzędzie. To wydatek około 2000 złotych.

Od 1 stycznia przyszłego roku obowiązywać będą następujące nazwy: gmina Opatówek, Rada Miejska Gminy Opatówek (dotychczas Rada Gminy Opatówek), burmistrz gminy Opatówek (dotychczas wójt gminy Opatówek), Urząd Miejski Gminy Opatówek (dotychczas Urząd Gminy Opatówek).

Na terenie gminy Opatówek pozostanie 28 jednostek pomocniczych, zwanych sołectwami, spośród których 27 będzie posiadało status wiejski, zaś Opatówek - status miejski.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto