Ryszard Binczak
Pleszewianie złamali rywala w czwartej kwarcie
Pleszewianie złamali rywala w czwartej kwarcie Ryszard Binczak
W drugoligowych derbach Wielkopolski koszykarze Openu Florentyny Pleszew okazali się lepsi od AZS Poznań

Kolejne dwa punkty zainkasowali gracze Openu Florentyny Pleszew, którzy pokonali w Poznaniu miejscowy AZS Politechnikę 86:65. Podopieczni Andrzeja Kowalczyka musieli się jednak mocno napracować na to zwycięstwo.

Mecz w stolicy Wielkopolski rozpoczął się bardzo dobrze dla gospodarzy. Bardzo umotywowani gracze AZS ustawili twardą obronę, z którą mieli spore problemy pleszewianie. Na parkiecie szalał Paweł Stankiewicz, który w minionym sezonie bronił barw Openu. W pierwszej połowie przebywał na parkiecie 16 minut i zdobył w tym czasie aż 20 punktów. Sześć razy trafił za trzy punkty, w tym cztery razy z rzędu!

– To prawda, w pierwszych 20 minutach mieliśmy z nim sporo kłopotów, ale po przerwie tak ustawiliśmy obronę, że rzucił nam już tylko pięć punktów – mówi Andrzej Kowalczyk, trener Openu Florentyny.

Do końca trzeciej kwarty prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Dopiero w ostatniej odsłonie koszykarze z Pleszewa złamali rywala i wypracowali sobie znaczącą przewagę. A trzeba wiedzieć, iż chwilami zawodnicy Openu walczyli nie tylko z rywalami, ale i z sędziami, którzy podejmowali wiele kontrowersyjnych decyzji.

– Nie oceniam pracy arbitrów – mówi szkoleniowiec Openu.

Taki sprawdzian bardzo przyda się pleszewskiej drużynie. Trener miał okazję zobaczyć, jak spisują się jego podopieczni, gdy muszą grać pod presją. Okazało się, że doskonale sobie poradzili. Potrafili spokojnie wyczekać trzy kwarty i w decydującej - mówiąc językiem bokserskim - wyprowadzić nokautujący cios.
W najbliższą sobotę, 22 października, Open Florentyna zmierzy się we własnej hali z AZS Olsztyn. Rywale wygrali z Korsarzem Gdańsk 72:65 i SMS PZKosz Władysławowo 96:72 oraz przegrali z Księżakiem Łowicz 77:92 i Wilkami Morskimi Szczecin 67:78.