Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSP Dobrzec ma już 140 lat, a jej orkiestra 110! [ZDJĘCIA]

Andrzej Kurzyński
OSP Dobrzec ma już 140 lat, a jej orkiestra 110 lat
OSP Dobrzec ma już 140 lat, a jej orkiestra 110 lat Andrzej Kurzyński
OSP Dobrzec ma już 140-lat. Zaledwie o 30 lat młodsza jest orkiestra dęta OSP Dobrzec. Zarówno ochotnicza straż pożarna, jak i orkiestra uroczyście świętowały w niedzielę swoje wspaniałe jubileusze.

Jak czytamy w "Kaliszaninie" z 11 kwietnia 1876 roku, z inicjatywy Adama Ostrzyckieko brązownika kaliskiego i członka Kaliskiej Straży Ogniowej powstał samodzielny Odział Straży w Dobrzecu. On sam stanął na jej czele, a syn miejscowego chłopa Tomasz Wojtyś został jego zastępcą. Tak rozpoczęła się historia OSP Dobrzec.

W tamtym okresie wieś jak i pobliskie miasto Kalisz nawiedzały liczne pożary. Konieczność spowodowała. że już w roku 1883 Odział posiada jedną sikawkę konną. Nadzór nad posiadanym sprzętem sprawowali sołtysi. W roku 1906 Straż Ogniowa wprowadziła się do własnej remizy, a w dniu 10 grudnia tegoż roku na kilka dni przed zatwierdzeniem przez carskiego gubernatora i samego cara, za sprawą osobistego zaangażowania Alfonsa Parczewskiego, znanego lekarza i społecznika kaliskiego zostały wybrane nowe władze straży w składzie:
• Stefan Bronikowski - obywatel ziemski miejscowości Szczypiorno - prezes
• ks. proboszcz Ewaryst Inttner - wiceprezes
• Ignacy Łączyński - obywatel ziemski miejscowości Sulisławice - naczelnik
• Szymon Kobyłka - zastępca naczelnika
• Michał Sołtysiak - skarbnik
• Józef Janaczyk - gospodarz

Podczas walnego zebrania w 1920 roku odnotowano 45 członków, 22 członków wspierających oraz 21 muzyków własnej orkiestry dętej powstałej w 1906 roku. 21 października 1934 roku jednostka świętowała poświęcenie pierwszej motopompy "Maria".

6 sierpnia 1939 roku odbyło się ostatnie zebranie zarządu przed wybuchem II wojny światowej. Kiedy na froncie trwały jeszcze walki, 26 marca 1945 roku został wybrany zarząd straży w składzie:
• Piotr Raniś - prezes
• Stanisław Gorzelany - wiceprezes
• Józef Przybuł - naczelnik
• Michał Witczak - zastępca naczelnika
• Michał Plota - skarbnik
• Franciszek Gorzelany - gospodarz

W styczniu 1946 roku straż wzbogaciła się o samochód ciężarowy, a w 1947 roku jednostka świętowała poświęcenie sztandaru. Pierwszy został zniszczony przez hitlerowców. Wówczas jednostka liczyła 34 członków, 15 członków wspierających. W tym czasie działała również drużyna młodzieżowa. Jesienią 1954 roku został wmurowany kamień węgielny pod nową remizę, którą oddano do użytku 24 listopada 1957 roku. W latach 70-tych została ona rozbudowana.

Od 1 stycznia 2000 roku Ochotnicza Straż Pożarna Dobrzec działa jako samodzielna jednostka w granicach miasta Kalisza. W 2002 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

20 lutego 2016 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze OSP Dobrzec. Sprawozdanie z działalności straży przedstawili prezes Henryk Niemiec, skarbnik Marian Zdyb, naczelnik Maciej Bęcki, przewodniczący komisji rewizyjnej Jan Woźniak. Jednogłośnie wybrano też nowy zarząd:
prezes – Mieczysław Kania
wiceprezes – Maciej Bęcki
naczelnik – Wojciech Matyjasz
zastępca naczelnika – Adrian Gąsior
skarbnik – Marian Zdyb
sekretarz – Bartosz Różański
kronikarz – Jolanta Gilicka
gospodarz – Tomasz Nowak
członek zarządu – Adam Kobyłka
Komisję Rewizyjną tworzą:
przewodniczący – Jan Woźniak
sekretarz – Józef Różański
członek komisji – Adam Nowak

Z okazji jubileuszu 140-lecia OSP Dobrzec wręczono medale i odznaczenia. Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został Marian Zdyb
Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymali: Zdzisław Przybył i Juliusz Bęcki
Odznakę SEMPER VIGILANT otrzymał Władysław owczarek
Drugim Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa zostali odznaczeni: Henryk Sośnicki i Henryk Niemiec
Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa zostali odznaczeni: Mieczysław Kania i Marcin Balcerzak
Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa został odznaczony: Bartosz Różański
Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni: Tomasz Nowak, Adam Nowak, Wojciech Matyjasz, Michał Młot, Adrian Gąsior, Adam Kobyłka i Michał Różański
Odznaką „Strażak Wzorowy” został odznaczony Mateusz Podkocki.

Z OSP Dobrzec od 110 lat związana jest także historia strażackiej orkiestry. Pierwsza wzmianka dotycząca Orkiestry Dętej w Dobrzecu datowana jest na 1906 r. Powstała z inicjatywy mieszkańców Kalisza Alfonsa Parczewskiego znanego lekarza i społecznika a zarazem członka Kaliskiej Straży Ogniowej i Stanisława Płoteckiego ówczesnego muzyka kaliskiego.

W tym czasie w Kaliszu stacjonował 15 Aleksandryjski Pułk Dragonów z własną orkiestrą, a namiestnikiem cara był gubernator Michał Piotrowicz Daragan. Kiedy to wspomniana orkiestra 15 pułku otrzymała od cara nowe instrumenty muzyczne niebawem postanowiła sprzedać swoje dotychczasowe. Przełożeni dragońskiej orkiestry szukali nabywców, sami też zaproponowali między innymi Dobrzecowi ich kupno. W tym też celu do wsi przybyła orkiestra dragońska, która przed społeczeństwem Dobrzeca zaprezentowała kilka utworów jednocześnie reklamując instrumenty. Stanisław Płotecki jeden z członków orkiestry carskiej, wyraził swoją wolę pomocy przy nauce początkujących muzyków, jak i zajęcie się całym zespołem

W organizację orkiestry zaangażował się ówczesny proboszcz parafii Dobrzec ks. kan. Ewaryst Juttner, który wyszedł z propozycją przeprowadzenia specjalnej zbiórki pieniędzy na ten cel. Utworzenie orkiestry nie doszłoby też do skutku, gdyby nie ówczesny zarząd OSP w Dobrzecu. Do orkiestry wstąpiło wówczas 22 członków, a pierwszym kapelmistrzem został Stanisław Płotecki. Po raz pierwszy w dniu 27 września 1907 r. orkiestra brała udział w parafialnych uroczystościach odpustowych. Zespół wystąpił także w Ostrowie, który w tym czasie znajdował się pod zaborem pruskim. Orkiestra stopniowo doskonaliła program artystyczny, a szczególnie dużą rolę odegrał udział w ważnych uroczystościach kościelnych, pielgrzymkach a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., także w uroczystościach państwowych.

W roku 1923 funkcje kapelmistrza objął miejscowy gospodarz Ignacy Cichy, który doskonalił zespół i prowadził go do 31 marca 1935 r. W październiku 1935 r. zawieszono działalność orkiestry na dwa lata. Po tym czasie decyzją zarządu OSP powstała nowa orkiestra, a kapelmistrzem został muzyk 29 Pułku Kaliskiego -Zenff. Orkiestra prowadziła działalność do 1939 r. a tuż przed wybuchem II wojny światowej Ignacy Cichy został ponownie kapelmistrzem. Próby orkiestry odbywały się w remizie a także w domu u Szymona Jeżyka zwanego „Szudka” przy ul. św. Michała 18.

Orkiestra odrodziła się po II wojnie światowej, a jej kapelmistrzem został Ludwik Niemiec. Orkiestra została też umundurowana w mundury uszyte przez krawca włoskiego pochodzenia Tino Qrosio, którego żoną była Polka i zamieszkiwała na Małym Dobrzecu a on sam grał na barytonie. Po Ludwiku Niemcu kapelmistrzem został dobrze już znany Ignacy Cichy. W roku 1955 z uwagi na wiek zrezygnował on ze swoich obowiązków i rolę kapelmistrza zarząd przekazał druhowi Stefanowi Niemcowi, który wcześniej grał w orkiestrze wojskowej a następnie w orkiestrze zakładowej Pluszowni (Runotex). Wspierał go barytonista druh Stefan Wlazło.

W roku 1975 Orkiestra zdobyła I miejsce na przeglądzie orkiestr strażackich „Brzeziny 75”. W 1981 roku utworzono młodzieżową orkiestrę dętą, której kapelmistrzem został Henryk Siuda. Orkiestra trzykrotnie występowała w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Ciechanowie w latach: 1987, 1989, 1991. W 1988 roku orkiestra z Dobrzeca koncertowała w Czechosłowacji.

Orkiestra OSP Dobrzec swój dorobek muzyczny prezentuje podczas uroczystości państwowych, kościelnych, jubileuszów, przeglądach orkiestr dętych powiatowych i wojewódzkich, na koncercie noworocznym czy koncercie kolęd w kościele parafialnym.

Od 35 lat orkiestrą kieruje Henryk Siuda. Orkiestra liczy 35 członków. Grają w niej młode pokolenia dawnych muzyków.

Historia orkiestry została napisana na podstawie folderu z okazji 100-lecia OSP Dobrzec-Kalisz 1906-2006 autorstwa Jana Kaźmierczaka.

Zobacz także: Pokonał 1142 schody na rowerze. K. Herba zdobył jeden z najwyższych budynków w Polsce

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto