OSP Kościelna Wieś. Druhowie z Kościelnej Wsi świętowali Dzień Strażaka
Święto patrona strażaków świętego Floriana przypada 4 maja, ale strażacy z OSP Kościelna Wieś uczcili go dzień wcześniej. Najpierw w intencji wszystkich zmarłych druhów zapalili znicz na miejscowym cmentarzu, a potem za sztandarem i orkiestra dętą OSP Kościelna Wieś przemaszerowali do kościoła pw. św. Wawrzyńca i wzięli udział w nabożeństwie.
Ksiądz proboszcz Piotr Wasilewski odprawił mszę w intencji strażaków i ich rodzin z prośbą o błogosławieństwo Boże oraz opiekę Matki Najświętszej i św. Floriana. Bożemu miłosierdziu polecał również zmarłych strażaków.
Podczas nabożeństwa wspomniano Michała Światłego, inicjatora powołania straży, pierwszego gospodarza OSP i komendanta Straży Grobu Pańskiego, współzałożyciela i pierwszego prezesa, a także fundatora remizy Narcyza Kreczunowicza, naczelnika Ludomira Karłowskiego, pierwszego skarbnika Jana Grabarka, pierwszego sekretarza Marcina Kałużnego, zastępcę naczelnika w pierwszym zarządzie Filipa Staszewskiego, pierwszego kapelmistrza Jana Poteckiego.
Podczas kazania ks. Wasilewski tradycyjnie podkreślał jak ważne, trudne i niebezpieczne zadania wykonują strażacy. Jednocześnie przypomniał, że 97 proc. Polaków ma zaufanie do straży pożarnej. Wcześniej powitał wszystkich gości. A byli wójt wśród nich: gminy Gołuchów Marek Zdunek z małżonką, przewodniczący rady Gminy Gołuchów Tomasz Pawlak, radni Anna Miklaszewska, Adam Musiał i Artur Tomczyk. Proboszcz w sposób szczególny powitał oczywiście strażaków OSP Kościelna Wieś.
Po nabożeństwie strażacy przeszli do swojej sali, gdzie wspólnie z gośćmi zjedli uroczysty obiad.
Historia OSP Kościelna Wieś
Straż ogniowa powstała w Kościelnej Wsi w 1908 roku, tym niemniej przez cały okres powojenny jak rok jej utworzenia przyjmowano 1910. Wobec jednak dokumentów potwierdzających rejestrację straży dwa lata wcześniej, przed dwoma laty odwołano jubileusz 110-lecia, a w 2023 r. strażacy z Kościelnej Wsi świętować będą 115-lecie.
O pierwszym zarządzie było już wcześniej. Sikawkę z niezbędnym osprzętem jednostka otrzymała od władz carskich po rejestracji. W tym czasie jednostka liczyła już 20 członków, którzy w tym samym 1908 roku z własnych pieniędzy zakupili mundury.
W 1911 roku zbudowano remizę. Pieniądze na ten cel pochodziły od mieszkańców wsi, którzy dobrowolnie opodatkowali się po jednym rublu od rodziny. 100 rubli przekazały władze. Naczelnik Karłowski ufundował strażakom sztandar. W tymże 1911 roku utworzono Straż Grobu Pańskiego oraz działającą do dziś orkiestrę dętą.
Polub nas na FB
Obserwuj nas także na Google News
Leśnicy w Szczecinku rozdają sadzonki. Akcja sadziMy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?