Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Radioterapii w Kaliszu. Chcą diagnozować przy pomocy metod medycyny nuklearnej

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
WCO
Ośrodek Radioterapii w Kaliszu, będący filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii, ma ambitne plany rozwoju. Istotną ich częścią jest rozpoczęcia świadczeń w dziedzinie diagnostyki nowotworów przy pomocy metod medycyny nuklearnej w oparciu o PET. Region Kaliski jest obecnie „białą plamą” na najnowszej mapie potrzeb zdrowotnych w tej dziedzinie.

Ośrodek Radioterapii w Kaliszu. Chcą diagnozować przy pomocy metod medycyny nuklearnej

Obecnie w Ośrodku Radioterapii w Kaliszu prowadzona jest radioterapia chorych z rozpoznaniem nowotworów złośliwych w warunkach ambulatoryjnych oraz szpitalnych. Leczenie w warunkach szpitalnych odbywa się przy współpracy z Oddziałem Onkologii Klinicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

Prowadzi się tu zarówno leczenie samodzielną radioterapią, jak i skojarzone z chemioterapią w postaci radiochemioterapii. W Ośrodku działa Zakład Radioterapii, Poradnia Onkologii oraz Poradnia Chemioterapii, gdzie prowadzone są badania diagnostyczne, kwalifikacja do leczenia, kontrole po leczeniu onkologicznym oraz prowadzone jest leczenie radioterapią i chemioterapią.

Zakład wyposażony jest w dwa akceleratory, tomograf do planowania leczenia oraz symulator.

- Prowadzimy leczenie nowotworów układu nerwowego, gruczołu piersiowego, przewodu pokarmowego, chłoniaków złośliwych nieziarniczych i ziarniczych, nowotworów złośliwych głowy i szyi, tkanek miękkich i kości, płuca, skóry i układu moczowo–płciowego - informuje Ośrodek Radioterapii w Kaliszu.

Medycyna nuklearna, czyli diagnostyczne badania izotopowe polega na wprowadzeniu do tkanek i narządów najczęściej dożylnie, substancji promieniotwórczych (izotopów) i rejestrowaniu promieniowania gamma wysyłanego przez te substancje przez specjalne detektory znajdujące się poza ciałem pacjenta (gammakamera, skaner pozytonowej tomografii emisyjnej). Są to badania o małym stopniu inwazyjności, najczęściej w niewielkim stopniu uciążliwe dla pacjentów, wymagają zazwyczaj niewielkiego przygotowania ze strony pacjenta.

Zobacz także:

Obecnie wykonywane są tylko w Poznaniu, a jeśli chodzi o te badania szeroko pojęty region jest białą plamą na mapie potrzeb zdrowotnych w tej dziedzinie. Ośrodek Radioterapii w Kaliszu ma plany rozpoczęcia świadczeń w dziedzinie diagnostyki nowotworów przy pomocy metod medycyny nuklearnej w oparciu o PET.

- Chcielibyśmy dla tego przedsięwzięcia uzyskać częściowe wsparcie z Narodowej Strategii Onkologicznej - deklaruje kierownictwo ośrodka, na którego czele stoi dr hab. n. med. Dariusz Kowalczyk. Szczegóły tych planów mają zostać przedstawione podczas konferencji 8 listopada.


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto