Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostry protest Rady Biskupiej Diecezji Kaliskiej. Chcą Telewizji TRWAM i Radia Maryja na multipleksie

AND
Telewizja Trwam i Radio Maryja, którym szefuje ojciec Tadeusz Rydzyk regularnie przeprowadzają transmisje z wydarzeń m.in. w Kaliszu.
Telewizja Trwam i Radio Maryja, którym szefuje ojciec Tadeusz Rydzyk regularnie przeprowadzają transmisje z wydarzeń m.in. w Kaliszu. Andrzej Kurzyński
Rada Biskupia Diecezji Kaliskiej ostro protestuje przeciwko nieprzyznaniu Telewizji TRWAM oraz Radiu Maryja miejsca w multipleksie cyfrowym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. - To uderzenie w odbiorców - Polaków dziwi, oburza, budzi gniew. Implikuje niesprawiedliwość i pogardę – pisze Rada do przewodniczącego KRRiT.

Biskup kaliski Stanisław Napierała, biskup senior Teofil Wilski oraz dwaj wikariusze biskupi, księża Tadeusz Szmyt i Henryk Orszulak podkreślają, że skoro ,,zaistniała możliwość doskonalszego nadawania i odbierania przekazów telewizyjnych i radiowych, oraz zważywszy, że od 31 lipca 2013 roku telewizyjny sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony w Polsce sygnałem cyfrowym, zrozumiałe jest, że Telewizja TRWAM i Radio Maryja, zwróciły się z wnioskiem o przyznanie im miejsca w multipleksie cyfrowym, podobnie jak uczyniły to inne stacje’’.

Rada Biskupia Diecezji Kaliskiej zapewnia, że Telewizja TRWAM i Radio Maryją będą w stanie podołać obciążeniom finansowym stawianym nadawcom, którzy znajdą miejsce na multipleksie.

- Telewizja TRWAM i Radio Maryja zadośćczyniły i będą zadośćczynić wymogom finansowym. „Wdowi grosz" setek tysięcy ludzi ma swoją siłę. Odmowa miejsca na platformie cyfrowej uderza w Telewizję TRWAM i w Radio Maryja. Przede wszystkim jednak uderza w odbiorców. Są to setki tysięcy, a nawet miliony Polaków w Kraju i za granicą. Dlaczego odmawia się im prawa do korzystania z udogodnień, jakie stwarza cyfryzacja? Dlaczego oni mają być skazani jedynie na odbiór satelitarny i kablowy, o ile będzie on w różnych regionach w ogóle jeszcze możliwy? – piszą dalej autorzy pisma i pytają dalej, jak to jest możliwe, że w „Państwie prawa", w obnoszonej demokracji ktoś może sobie pozwolić bezkarnie na taką dyskryminację?

W ocenie Rady Biskupiej taka sytuacja ,,implikuje niesprawiedliwość i pogardę’’.

- Mocne są nasze słowa. Ale byłyby i tak nieadekwatne do krzywdy i niesprawiedliwości, jakie wyrządziłaby Telewizji TRWAM i Radiu Maryja, a przede wszystkim polskim obywatelom, nierozważna, negatywna decyzja KRRiT – dodają kościelni hierarchowie i domagają się, by KRRiT zrewidowała swoje negatywne stanowisko w stosunku do Telewizji TRWAM i Radia Maryja.

Kaliska diecezja włączyła się w akcję zbierania podpisów pod protestem do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka. Na stronie internetowej diecezji można pobrać wzór pisma.

Do protestu przyłącza się także kaliska ,,Solidarność’’. - Decyzja KRRiT jest antysolidarnościowa, antypolska, naruszająca prawo do wolności słowa, wypowiedzi i swobód obywatelskich – tak sytuację ocenia Jan Mosiński, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ ,,Solidarność’’ Wielkopolska Południowa.

Według Mosińskiego, ,,Telewizja TRWAM wspiera działania mające na celu edukację obywatelską, dlatego powinna ona być dostępna dla wszystkich. Mosiński zwraca też uwagę, że ograniczenie emisji telewizji propagującej katolickie treści jest sprzeczne z wolnością słowa.

- Pragnę zaznaczyć, że NSZZ „Solidarność” walczył o wolność słowa, a także o wolność jego przekazu. Decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest sprzeczna z działaniami „Solidarności”; paradoksalnie państwa działania wpisują się w historyczne wydarzenia, gdzie KRRiT zajmuje miejsce Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a odbiorcy Telewizji TRWAM, wśród których są rzesze członków naszego Związku spychani są na margines bliżej niedookreślonych „intruzów walczących o wolność słowa”. Przyznam, że irracjonalność decyzji KRRiT nasuwa pytanie: Czy jesteście państwo świadomi decyzji, jaką podjęliście? Uważam, że człowiek kierujący się rozumem nie podejmuje takich decyzji. - napisał w liście do dyrektora KRRiT Jan Mosiński. Misją KRRiT jest między innymi wspieranie działań mających na celu szerzenie edukacji obywatelskiej za pośrednictwem mediów. Misję tą wykonuje między innymi Telewizja TRWAM. Czyni to od samego początku swojego istnienia. Czemu więc KRRiT odmawia przyznania miejsca na tzw. multipleksie temu nadawcy? Czyżby Rada bała się profilu edukacyjnego realizowanego dla dobra Polski przez Telewizję TRWAM? – dodaje Mosiński.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto