Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” - co zrobić, by pokonać nałóg?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Choć niekiedy uważa się, że wypicie alkoholu w bardzo niewielkiej ilości nie jest problemem, to trzeba traktować tę kwestię ostrożnie: pojedyncze toasty mogą szybko doprowadzić do nałogu alkoholowego, uzależnienia, które dotyka nie tylko dorosłych, ale także młodzież i dzieci. Szczególnym problemem jest fakt obniżania się granicy inicjacji alkoholowej: ten „pierwszy raz” coraz częściej staje się udziałem dwunasto- i trzynastolatków, a nawet już – dziesięciolatków! Trzeba temu zapobiegać, a profilaktyka uzależnień musi dostać społeczne zielone światło!

Lekarze ostrzegają, że rodzice nie mogą lekceważyć młodego wieku swoich dzieci i uznawać, że są za młodzi, by wpaść w nałóg. Badania dowodzą, że dzieci, które zaczęły sięgać po kieliszek przed 15. rokiem życia, cztery razy częściej uzależniają się od alkoholu niż ci, którzy zaczęli pić go po przekroczeniu dwudziestego roku życia. Co więcej – zaledwie półtora roku, dwa lata regularnego picia alkoholu przez dziecko, czy nastolatka, prowadzi do uzależnienia. A dzieci poznają smak alkoholu niejednokrotnie przy aprobacie właśnie rodziców, którzy akceptują „tylko spróbowanie” w czasie imprezy rodzinnej, a później już nie zdają sobie sprawy, że dumna z siebie pociecha może przez to czuć się bardziej dorosła i zacząć pić – już w towarzystwie rówieśników, czy starszych kolegów.

O tym wszystkim ostrzega i informuje kampania „Otwórz się na pomoc”. Należący do niej projekt „Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” wykorzystuje koncepcję interaktywnego filmu poświęconego profilaktyce uzależnień. Jego scenariusz jest realizowany we współpracy z Mają Pisarek, terapeutką i psychologiem.

Oglądając kilkuminutowy film, musimy pomóc podjąć decyzje nastolatkowi, wkraczającemu w pełnoletność. Kierujemy losami chłopaka, który mierzy się z własnymi słabościami, okresem buntu, wpływem rówieśników oraz rodzinnym problemem alkoholowym, tak, by nasze decyzje nie skierowały go na drogę nałogu. Z jednej strony to tylko film – ale z drugiej - dający wiele do myślenia!

Warto zatrzymać się też przy drugiej części projektu, która daje dużą dawkę wiedzy, udostępnianej przez rodziców nastolatków, mających problem z uzależnieniem od alkoholu. Znaczenie autentycznych opowiadań z serii „Posłuchaj historii” wzmacniają komentarze i rozwinięcia przygotowane przez terapeutkę Maję Pisarek.

Kolejnym atutem projektu „Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” jest poradnik prasowy, zatytułowany dobitnie: „Alkoholizm. Młoda Polska w alkoholowych oparach”. Znajdziemy w nim ważne dane statystyczne dotyczące problemu alkoholowego u młodych ludzi, informacje pozwalające na ocenę i rozpoznanie momentu uzależnienia (nie oszukujmy się: młodzież uznając, że dobrze się bawi i w pełni kontroluje swoje możliwości, może nie zauważyć, kiedy „zabawa” przerodzi się w niebezpieczną chorobę), czy dotyczące roli alkoholu w popkulturze. Artykuły tego poradnika przynoszą też zaskakujące doniesienia na temat społecznego przyzwolenia na nadużywanie alkoholu i nieznane szerzej kwestie syndromu Dorosłych Dzieci Alkoholików. Skradzione dzieciństwo to niestety także bolesny efekt uzależnienia alkoholowego w rodzinie i jego wpływ na dzieci i młodzież…

O tym, że nie wolno się poddawać, a warto pomagać dzieciom i nastolatkom, którzy są zagrożeni chorobą alkoholową, mówi rozmowa z psychologiem, dostępna wśród materiałów poradnika. Jak nie bagatelizować, nie odrzucać, a za to jak mądrze pomagać – naprawdę warto poznać porady specjalisty.

Partnerem akcji jest między innymi Gmina Blizanów i gmina Ceków- Kolonia

- Już nie pierwszy raz włączamy się w takie kampanie. Opinie były zawsze bardzo pozytywne i akcja wniosła wiele do działań profilaktycznych, które prowadzimy na terenie naszej gminy. I mam nadzieję, że również ta kampania będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem i zobaczymy jej pozytywne efekty - mówi Marzena Kmieć, z-ca wójta gminy Blizanów.

Uzależnienia to ogromny problem społeczny i jedna z wielu plag XXI wieku. Szczególnie niepokojące są dane dotyczące spożycia alkoholu wśród młodzieży i dzieci. Wysoki odsetek pijącej młodzieży to więcej obciążeń związanych z naprawianiem szkód wywołanych przez alkohol - mówi Mariusz Chojnacki, wójt gminy Ceków Kolonia

Gmina Ceków-Kolonia przystępując po raz kolejny do projekt ,,Otwórz się na pomoc” pragnie zwrócić uwagą na problem uzależnienia do alkoholu i poinformować o gdzie w można otrzymać pomocy i wsparcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto