Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palisz papierosy pracując w KGHM w Polkowicach? Nie dostaniesz wypłaty za dodatkową przerwę

Redakcja
SuperFantastic/Flickr.com CC BY 2.0
Pracownicy KGHM zarobią mniej wychodząc w pracy "na dymka".

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, w ciągu sześciu godzin pracy pracownikom przysługuje jedna, 15-minutowa przerwa. Jednak w Zakładzie Wzbogacania Rud w Polkowicach palacze wychodzili "na dymka" dużo częściej. To zdenerwowało niepalącą część załogi. - Charakter naszego zakładu, w którym funkcjonuje taśmociąg sprawia, że nie można po prostu wyłączyć go i wyjść na papierosa. Nieobecnego w danej chwili pracownika musiała przy taśmie zastąpić inna osoba. Dlatego niepalący skarżyli się, że są dyskryminowani - mówi Anna Osadczuk z Biura Prasowego KGHM Polska Miedź S.A.

Dyrekcja zakładu przychyliła się do wniosku niepalącej części załogi i w połowie lipca wydała specjalne zarządzenie. Palący pracownicy mieli zadeklarować, ile czasu poświęcają w trakcie pracy na palenie powyżej przysługujących im 15 min. dziennie. - Z 922 pracowników na listę wpisało się 53. Rekordziści podawali, że potrzebują aż 20 dodatkowych minut dziennie. W skali roku jest to 10,5 dnia pracy - dodaje Osadczuk.


Szara strefa – kto najchętniej pracuje bez rachunku?


Decyzja szefostwa nie spodobała się związkowcom, którzy zaskarżyli ją do Państwowej Inspekcji Pracy. Nieoczekiwanie dla nich, PIP w istocie sprawy przychylił się do argumentacji pracodawcy. Mimo że Kodeks Pracy nie wyznacza czasu przerwy na papierosa, pracodawca ma prawo ewidencjonować go i nie płacić za niego. Zaznaczono jedynie, że pensje można obniżyć mierząc faktyczny, a nie deklarowany czas, jaki pracownicy spędzili na "dymku".

Na razie nie wiadomo, jak dyrekcja Zakładu Wzbogacania Rud będzie mierzyć, ile czasu pracownicy spędzają na papierosie.

Od początku 2014 roku podobne obniżki pensji dotknęły palących pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Ci, którzy nie godzą się na obniżkę wypłaty muszą po godzinach odrabiać czas spędzony na papierosie.

Jak przekonują w KGHM, podobne rozwiązanie nie było możliwe w Polkowicach. - Zapewniamy naszym pracownikom transport w obie strony firmowymi autobusami. Gdyby część załogi miała zostawać po godzinach, trzeba by podstawić dodatkowe pojazdy specjalnie dla nich, co byłoby nieopłacalne - dodaje Anna Osadczuk.

Nieoficjalnie mówi się, że palacze mogą zarobić miesięcznie nawet 200 zł mniej.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto