Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park przyjaźni w Kaliszu. Tak powstawał zieleniec w miejscu wyrobiska dawnej cegielni. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Tak powstawał park przyjaźni w Kaliszu
Tak powstawał park przyjaźni w Kaliszu Archiwum Ziemi Kaliskiej
Park przyjaźni w Kaliszu, to drugi co do wielkości zieleniec w mieście. Park powstał w latach 70-tych na miejscu po byłej cegielni „Czaszki”. Była ona jedną z sześciu powstałych na terenie miasta w okresie międzywojennym, by odbudować Kalisz po zniszczeniach I wojny światowej.

Park przyjaźni w Kaliszu. Tak powstawał zieleniec w miejscu wyrobiska dawnej cegielni

Park przyjaźni w Kaliszu jest położony pomiędzy ulicami: Polną, Skalmierzycką, Sułkowskiego i Szlakiem Bursztynowym. Zieleniec zajmuje teren ponad 11 ha. Został założony w latach 1977–1978. Park powstawał w tak zwanym czynie społecznym. W okresie PRL nazywano tak nieodpłatne prace wykonywane na rzecz ogółu, zwykle w dni wolne. Czyny społeczne najczęściej były organizowane przez zakłady pracy, szkoły, organizacje partyjne i młodzieżowe. Nie inaczej było w przypadku kaliskiego parku przyjaźni, który - jak głosiła pamiątkowa tablica - został wybudowany przez mieszkańców, utworzonego dwa lata wcześniej, województwa kaliskiego. Przy wejściu do parku zakopano również akt erekcyjny.

Dziś na tym terenie rośnie kilka tysięcy krzewów, m. in. jaśminowce, tawuły, forsycje, irgi oraz drzewa takie jak: klony, lipy, jawory, kasztanowce, wierzby. W centrum znajduje się pięć stawów połączonych groblami lub oddzielonych mostkami. W stawach są ryby, a na wodzie i na brzegu dzikie kaczki.

Na terenie parku znajdują się dwa place zabaw, amfiteatr i scena, na której latem odbywają się liczne koncerty i festyny, boisko do gry w piłkę nożną ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, boisko do koszykówki, korty tenisowe, a także plac do ćwiczeń typu: „street workout” oraz zegar słoneczny, a od niedawna również tężnia solankowa. Wkrótce ma zostać tutaj otwarty wybieg dla psów.

Przy głównym wejściu (od ul. Skalmierzyckiej i Cegielnianej) znajdują się płyty z nazwami wszystkich miast i gmin istniejącego w latach 1975–1998 województwa kaliskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

Miss Polski Nastolatek 2020. Kandydatki prezentowały się w k...

Dzielnicowi w Kaliszu. Poznaj swojego dzielnicowego. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto