Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza ofiara mrozów w Kaliszu. Bezdomny znaleziony w pustostanie

Hubert Mościpan
SMK
Niska temperatura, która utrzymuje się od kilku dni, może być zagrożeniem dla życia i zdrowia bezdomnych. Strażnicy miejscy w jednym z kaliskich pustostanów znaleźli martwego mężczyznę.

Służby apelują, by - w związku z coraz niższymi temperaturami za oknem - nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, leżących, nietrzeźwych - niska temperatura może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem.
Aby pomóc, wystarczy powiadomić służby mundurowe.

Kiedy nadchodzą chłodniejsze dni, jednym z zadań prewencyjnych policjantów jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, ale także nietrzeźwe. Człowiek znajdujący się pod wpływem alkoholu, który zaśnie np. na ławce w parku, narażony jest na szybkie wychłodzenie organizmu.

Policyjne patrole pojawiają się więc w rejonach ogródków działkowych, dworców oraz opuszczonych budynków, czyli wszędzie tam, gdzie bezdomni mogą się próbować schronić przed zimnym wiatrem i mrozem. Funkcjonariusze w każdym przypadku napotkania takich osób, informują je o możliwości schronienia w specjalnych placówkach i noclegowniach.

- Przez całą dobę czynny jest numer alarmowy 112, na który można przekazywać informacje dotyczące osób potrzebujących pomocy - informuje mł.asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji.

- Prosimy również, aby nie być obojętnym na los osób starszych wymagających pomocy, czy samotnych sąsiadów. Bardzo niska temperatura może okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują pomocy w codziennych czynnościach - dodaje Anna Jaworska-Wojnicz.

W Kaliszu funkcjonuje kilka placówek gotowych nieść pomoc osobom bezdomnym. Jedną z nich jest noclegownia dla mężczyzn przy ulicy Dobrzeckiej 2, prowadzona przez kaliski zarząd PCK.

W nocy z poniedziałku na wtorek korzystały z niej 33 osoby.

- Mamy 40 wolnych miejsc, w krytycznych warunkach możemy zwiększyć tę liczbę - informuje Jolanta Stefańska, szefowa kaliskiego PCK.

Osoby chcące skorzystać z pomocy muszą spełnić kilka warunków: nie mogą być agresywne ani pod wpływem alkoholu czy środków psychotropowych. Dotyczy to także posiadania przy sobie pojemników z alkoholem.

Oprócz noclegowni, w budynku funkcjonuje także ogrzewalnia dla kobiet i mężczyzn. Noclegownia jest czynna codziennie od 18.00 do 7.00, natomiast ogrzewalnia od 7.00 do 18.00. Obie jednostki będą przejmować potrzebujących do połowy kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto