Jak przypomina kaliski szpital - rak gruczołowy jelita grubego jest trzecim najczęściej rozpoznawanym nowotworem na świecie, a śmiertelność stawia go na drugim miejscu. Wczesne kolonoskopowe rozpoznawanie i usuwanie gruczolaków na bazie których rozwija się rak stanowi obecnie standard postępowania. Gdy lekarze rozpoznają raka odbytnicy o wyższych stopniach zaawansowania nie mają wątpliwości, że niezależnie od ewentualnego leczenia uzupełniającego (radioterapia, chemioterapia) duży zabieg operacyjny z wycięciem tzw. mezorektum z dostępu przezbrzusznego będzie konieczny. Jednak, gdy kolonoskopowa próba usunięcia dużego, zwłaszcza przysadzistego polipa okaże się nieskuteczna, albo nie uda się całkowite usunięcie i w podstawie znajdują się komórki raka, to wówczas z pomocą przychodzą nowoczesne chirurgiczne techniki małoinwazyjne.
Chirurdzy z Kalisza usunęli guza odbytnicy za pomocą nowoczesnej technologii
Jeden z takich zabiegów, przeprowadzili w czwartek, 26 stycznia, chirurdzy z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej Szpitala w Kaliszu. Lekarze z dostępu przezodbytowego usunęli guza odbytnicy (rak gruczołowy w stopniu zaawansowania T1N0M0 G1 "low risk carcinoma") metodą TEM (Transanal Endoscopic Microsurgery) z zastosowaniem najnowszej generacji zestawu do TEO (T.E. Operations). Jak informuje kaliski szpital, pacjentka mogła wyjść do domu 24 h po zabiegu operacyjnym, bez jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Szew założony endoskopowo nie wymaga usunięcia. Zgłosi się dopiero po odbiór wyniku badania histopatologicznego.
- To pierwszy w historii naszego szpitala tego typu zabieg. Otwiera szeroką paletę możliwości małoinwazyjnego leczenia raków jelita grubego w bardzo wczesnych stadiach zaawansowania zlokalizowanych do 20 cm od odbytu - mówi dyrektor kaliskiego szpitala, Radosław Kołaciński.
- Cieszymy się, że obok sprawnie działającego Konsylium Onkologicznego, gwarancji rozpoczęcia leczenia do 2 tyg. od dnia konsylium, pełnego onkologicznego leczenia skojarzonego, laparoskopowych resekcji onkologicznych całego jelita grubego, teraz naszą paletę możliwości uzupełniliśmy o przezodbytowe endoskopowe mikrochirurgiczne operacje (TEM/TEO). Rzadkie występowanie powikłań, bardzo szybki powrót do zdrowia i pełnej aktywności życiowej oraz możliwość uniknięcia przetoki kałowej czynią je atrakcyjnymi w leczeniu starannie dobranych chorych - dodaje dr n. med. Sławomir Kaczmarek, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej Onkologicznej i Małoinwazyjnej.
Przezodbytowa mikrochirurgia endoskopowa (TEM) została wprowadzona przez Gerharda Buessa w Tubingen w Niemczech w 1983 roku. W Polsce pierwsze zabiegi wykonano w 1996 roku. Od czasu kiedy Kraske w 1885 r. opublikował zabieg z dostępu okołokrzyżowego oraz Strauss w 1910 r. zastosował rektoskop w wycięciu egzofitycznego raka odbytnicy musiało minąć 100 lat, aby postęp technologiczny umożliwił bezpieczne /pod kątem czystości onkologicznej/ i bezkrwawe miejscowe wycięcia guzów odbytnicy.
Zobacz także:
Finał WOŚP w Kaliszu. Kaliszanie licznie przybyli do hali Ar...
Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. To była ni...
To już 75 lat! Bal jubileuszowy Zespołu Szkół Gastronomiczno...
Wieczory Kobiet. Uznana kardiolożka spotkała się z kaliszana...
Polub nas na FB
Obserwuj nas także na Google News
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?