Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Łuszczykiewicz o projektach dla kaliskich kobiet. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Skwer Praw Kobiet i powołanie Pełnomocniczki do spraw Równych szans proponuje kandydat na prezydenta Kalisza Piotr Łuszczykiewicz, który na kilka dni przed Dniem Kobiet przedstawił projekty i propozycje dla kaliszanek. Towarzyszące mu kobiety, z posłanką Karoliną Pawliczak na czele mówiły o ważnych kwestiach dotyczących kobiet – między innymi finansowania in vitro czy badań profilaktycznych.

Piotr Łuszczykiewicz o projektach dla kaliskich kobiet

Konferencję prasową, która odbyła się na tydzień przed Dniem Kobiet kandydat Koalicji Obywatelskiej poświęcił prawom, szansom, bezpieczeństwu i wolności kobiet. Podkreślił, że Dzień Kobiet powinien trwać cały rok i nie opierać się na sztampowym wręczaniu kwiatów i czekoladek.

- Ja bym prosił o taką ostrożność. Kiedy są częstowane przez polityków czekoladkami i obdarowywane kwiatami, jacy politycy to robią, jaką mają realną i prawdziwą przeszłość w głoszeniu prokobiecych poglądów i w działaniu na rzecz kobiet, żeby nie dać się wmontować w taką pułapkę pustego konwenansu. Dla mnie to rzecz niesłychanie istotna i ja jako dziekan WP-A zderzyłem, bo mimo gorącej akceptacji pani rektor UAM skwer kobiet w Kaliszu nie powstał. Obie inicjatywy – Rady Kobiet i grupy radnych ugrzęzły i do tej pory Skweru Kobiet przy pomniku Marii Konopnickiej nie ma. To jest symboliczne, ale ja zapowiadam, że jeżeli zostanę prezydentem to tam będzie Skwer Kobiet. - zaznaczył prof. Piotr Łuszczykiewicz.

Piotr Łuszczykiewicz zamierza też powołać Pełnomocniczkę do spraw Równych Szans.

- Musi ona dbać o to, aby wprowadzone były odpowiednie regulacje i żeby ich przestrzegano. Pełnomocniczka musi przede wszystkim zdiagnozować zatrudnienie w Urzędzie Miasta Kalisza i w spółkach miejskich, aby zobaczyć czy kobiety pracujące tam dostają równe wynagrodzenie za równą pracę. Zobaczyć jaki jest procent zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach kobiet, a jakich mężczyzn (…) Rolą pełnomocniczki będzie bardzo ważna, szeroko zakrojona akcja uświadamiana kaliszanek i kaliszan jak ważne jest przeciwdziałanie przemocy – dodał kandydat na prezydenta Kalisza.

Czytaj także:

W konferencji wzięły udział również posłanka KO Karolina Pawliczak, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskie Marzena Wodzińska, Alicja Łuczak liderka listy wyborczej Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Hanna Sowińska, Małgorzata Skrzypczak i Magdalena Zdrowicka- Wawrzyniak, które podkreślały jak ważny dla kobiet jest program In Vitro, diagnostyka i profilaktyka zdrowotna.

- W Sejmie przegłosowaliśmy projekt ustawy In Vitro. Od czerwca tego roku będzie realizowany. Cieszę się bardzo, bo były ogromne potrzeby w tym zakresie. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności. Niestety w Kaliszu prawicowa władza na czele z prezydentem Kinastowskim nie pozwoliła na to, żeby kaliskie rodziny nie mogły sobie na to pozwolić ze względów finansowych. Cieszę się, że są w Polsce samorządy, które rozumieją i wspierają ten program. Wierzę głęboko w to, że nasz prezydent – prof. Łuszczykiewicz również ten temat rozumiejąc może ten program wprowadzić, jeżeli będzie taka potrzeba – mówiła Karolina Pawliczak.

ZOBACZ TAKŻE:

Spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Była wysta...

Zwiedzanie kaliskiego ratusza. Takich tłumów się nie spodziewano

Zwiedzanie kaliskiego ratusza. Takich tłumów się nie spodzie...

Promocja albumu "A mundury ich były szaraczkowe" w Muzeum Hi...

O Wincentym Witosie w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Stob...

Google Street View zaktualizowało mapy Kalisza. Zobacz co zm...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto