Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plakaty na Strajk Kobiet do pobrania. Tak twórcy wspierają walkę o prawa kobiet. Najlepsze plakaty na protest

JK
autorzy od lewej: Joanna Kotas, Kreska
Obecna sytuacja w Polsce związana z wyrokiem wydanym przez Trybunał Konstytucyjny zaostrzającym prawo aborcyjne porusza wiele serc, w tym twórców. W jaki sposób artyści solidaryzują się z protestującymi? Robiąc to, co potrafią najlepiej - projektując niezwykłe plakaty na Strajk Kobiet, które mówią więcej, niż tysiąc słów. Wiele z nich można pobrać za darmo. Plakaty protestacyjne: oto najmocniejsze propozycje.

Plakaty na Strajk Kobiet do pobrania

Obrazy mówiące więcej, niż 1000 słów - oto najmocniejsze grafiki, które powstały w odpowiedzi na falę protestów w całej Polsce. Jak artyści odnoszą się do Strajku Kobiet? W galerii znajdują się odnośniki do pobrania grafik, które zostały udostępnione za darmo.

Wielu twórców udostępniło swoje dzieła do pobrania za darmo. Wśród nich są:

Szereg niezwykłych grafik udostępniło także Pogotowie Graficzne. Autorzy zachęcają, by wydrukować wybrany plakat i zabrać ze sobą na strajk.

Wulgaryzmy na grafikach i ustach protestujących

Wśród komentujących obecne wydarzenia pojawiają się głosy, że wulgaryzmy źle świadczą o protestujących. Co na ten temat sądzą twórcy? Z odpowiedzią przychodzi Magda Danaj, która w poście w mediach społecznościowych zaznaczyła, że wulgaryzmy to są słowa do używania.

Wulgaryzmów używam w swoich pracach powściągliwie, ale regularnie. Dlaczego? Bo są to słowa do używania. Istnieją. I kiedy chcę wyrazić niewyrażalną, spontaniczną złość lub bezsilność, tylko one dają ulgę.

Marta Lempart, liderka protestów kobiet w wywiadzie z Onetem tłumaczy: Część osób zbulwersowało to, że na protestach wiele było wulgaryzmów i transparentów z hasłami: "Je**ć PiS". Powiem tak: Dobrałyśmy środki wyrazu do zachowań władzy. Jaki PiS, takie środki wyrazu.(źródło)

Ogólnopolski Strajk Kobiet

W czwartek 22 października zapadła kontrowersyjna decyzja Trybunału Konstytucyjnego, która w konsekwencji prowadzi do zaostrzenia przepisów aborcyjnych.

Trybunał orzekł, że zapis ustawy z 1993 roku dotyczący usuwania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z Konstytucją.

W związku z decyzją Trybunału - która nie dość, że budzi skrajne emocje, to jeszcze zapadła w środku pandemii - mimo obostrzeń ludzie w całej Polsce wyszli na ulice. Protesty rozpoczęły się jeszcze w czwartek, zaś w kolejnych dniach do oburzonych mieszkańców stolicy dołączyły miasta na terenie całej Polski.

O wszystkich wydarzeniach informuje Ogólnopolski Strajk Kobiet. Czym jest? To pozarządowa, oddolna inicjatywa, która funkcjonuje od 4 lat, a dokładnie od 3 października 2016 roku.

W 2016 roku w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą odbył się pierwszy Ogólnopolski Strajk Kobiet - w odpowiedzi na próbę zaostrzenia prawa aborcyjnego. Tysiące ludzi na ulicach, w czarnych ubraniach i z czarnymi parasolkami, doprowadziło do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji.

Jesteśmy oddolnym, niezależnym ruchem społecznym wkurzonych kobiet i wspierających nas rozumnych mężczyzn - nieformalną, bezpartyjną inicjatywą kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet. (...) Ogólnopolski Strajk Kobiet wpisał się w serię protestów kobiecych w różnych państwach. - opis Inicjatywy na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Plakaty na Strajk Kobiet do pobrania. Tak twórcy wspierają walkę o prawa kobiet. Najlepsze plakaty na protest - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto