Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PLESZEW - Nauczyciele z Zielonej piszą list otwarty

Red.
W nawiązaniu do artykułów prasowych, dotyczących odchodzenia uczniów z Zespołu Szkół Technicznych na Zielonej w Pleszewie, wydanego przez starostwo nakazu połączenia dziesięciu klas, Regionalny Związek Zawodowy Nau-czycieli „Legis” w Pleszewie chciałby zająć stanowisko .

- Z naszego doświadczenia wynika, że ruch uczniów pomiędzy klasami czy szkołami jest czymś natu-ralnym; uczniowie nie radzący sobie w danym typie szkoły poszukują innego typu szkoły.- Trzymanie na siłę ucznia słabego musi skutkować obniżeniem poziomu danej klasy a w konsekwencji szkoły; zdobycie przez absolwenta tytułu technika wymaga uzyskania co najmniej 75 % punktów na egzaminie zawodowym.

- Są też przyczynyrodzinne czy też bytowe lub po prostu stwierdzenie przez ucznia, że dany typ szkoły lub kierunek po prostu przestał interesować. Przepływ uczniów jest dwukierunkowy; od począt-ku obecnego roku szkolnego, z innych szkół pleszewskich do ZST przybyło 8 uczniów.Podane przez prasę dane dotyczące liczby uczniów klas maturalnych, którzy odeszli z naszej szkoły są niepra-wdziwe - w rzeczywistości w ciągu roku odeszło 3 uczniów klas maturalnych a nie jak podano w jednej z gazet 12 a w drugiej 7. (-)

Uważamy także, że zrzucanie winy związane z utratą subwencji oświa-towej, wyłącznie na dyrekcję ZST,zamazuje rzeczywisty obraz polityki oświatowej starostwa dotyczącej choćby otwierania nowych kierunków kształcenia. Nie możemy także pojąć w jaki sposób mniejszy nabór do naszej szkoły (wg. rzecz-nika starostwa o 90 uczniów) skutkuje utratą subwencji przez powiat. Jest to możliwe jedynie w tym przypadku, gdyby uczniowie ci odeszli do szkół spoza powiatu. Jeśli tak był, to tym bardziej władze powiatu winny zastanowić się nad swoją polityką oświatową, gdyż wina za utratę subwencji w tym wypadku, naszym zdaniem, spada na władze powiatu.

- Warto także zastanowić się czy tworzenie klas liczących powyżej 34 uczniów (uwzględniając choćby wielkość sal lekcyjnych), w naszych szkołachponadgimnazjalnych, nie spowoduje dalszego odpływu młodzieży do ościennych powiatów. Oznacza to zmniejszenie ilości pieniędzy na oświatę w powiecie pleszewskim. Mamy nadzieję, że sytuacja jaka zaistniała na początku tego roku szkolnego w ZST zapoczątkuje merytoryczną dyskusję na temat przyszłości oświaty w powiecie pleszewskim z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Z poważaniemZarząd RZZN „Legis”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto