Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Płyta najstarszego skrzypka Ziemi Kaliskiej [FOTO]

BH
Płyta najstarszego skrzypka Ziemi Kaliskiej
Płyta najstarszego skrzypka Ziemi Kaliskiej CKiS
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wydaje płytę muzyka ludowego z Kapeli „Brzeziny” Leona Lewandowskiego. Wydawnictwo "Nie takie wolne kawołki…" skrzypka z Jagodzińca to uwieńczenie grania ludowego najstarszego muzykanta Ziemi Kaliskiej.

Leon Lewandowski jest muzykiem tradycyjnym, grającym jeszcze w autentycznych składach instrumentalnych przedwojennych na skrzypcach i na basach. Zna utwory grane na prawdziwych wiejskich weselach i zabawach. Dokonanie nagrań tego muzykanta jest cennym zapisem dla całego środowiska folklorystycznego, m.in. do nauki stylu wykonania i repertuaru często już nieznanego.

Wydanie płyty z utworami granymi przez Leona Lewandowskiego jest także uczczeniem dokonań skrzypka z okazji jego 91. urodzin. Wpisuje się także w obchody 40-lecia grania Kapeli Ludowej „Brzeziny”. Nagrania zostały dokonane w domu pana Leona w Jagodzińcu oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach koło Kalisza w lipcu i w październiku 2017.

Na płycie znajdą się utwory grane i śpiewane przez muzykantów na zabawach przedwojennych, owijoki, oberki, polki, np. słynna Jagodziora. Zapisów dźwiękowych utworów oraz wydania płyty "Nie takie wolne kawołki…" dokonał Jan Słowiński, muzyk i twórca festiwalu „Rozstaje” w Krakowie. Pieczę nad całym wydawnictwem sprawuje Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu we współpracy z Krzysztofem Rospondkiem, muzykantem Kapeli z Kociny. Płyta powstaje jako pierwsza w serii monografii muzyków i śpiewaków Ziemi Kaliskiej. To także jedno z dwóch w 2017 roku wydawnictw poświęconych kulturze tradycyjnej regionu. CKiS w Kaliszu wspólnie z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie wydaje drugą część płyty „Melodie stamtąd” z zapisami archiwalnymi nagrań Jarosława Lisakowskiego z drugiej połowy 1959 roku.

Płyty powstają w ramach projektu „Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej” ze środków MKiDN, Województwa Wielkopolskiego oraz CKiS w Kaliszu.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto