„Pociągiem w Łódzkie”

Artykuł sponsorowany
Czwarty wyjazd organizowany przez Województwo Łódzkie w ramach projektu „Pociągiem w Łódzkie” odbył się 27 lipca 2013 roku do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Ostatni weekend lipca okazał się niezwykle upalny, co w połączeniu z trudnymi warunkami terenowymi sprawiało, że przejście wyznaczonymi trasami było prawdziwym wyzwaniem.

Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki został powołany celem ochrony doliny rzek: Warty, Widawki, Grabi, Oleśnicy, Niecieczy i Wierznicy. Wszystkie razem tworzą niezwykły węzeł hydrologiczny, z zachowaną w naturalnym stanie linią brzegową, a otoczone są przez rozległe łąki, pastwiska i pola. Rzeki są sercem Parku – to wokół nich skupione są najważniejsze elementy krajobrazu przyrodniczego i kulturowego.

W Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki znajdują się cztery rezerwaty przyrody, z których tylko jeden jest udostępniony dla ruchu turystycznego - „Winnica”. Jest to rezerwat stepowy utworzony dla ochrony muraw i zarośli kserotermicznych, położonych na skarpie doliny Warty. Rezerwat obfituje w wiele kwitnących gatunków roślin, dlatego warto odwiedzić go kilkakrotnie w ciągu roku, w zależności od sezonu wegetacyjnego. Pozostałe rezerwaty nieudostępnione dla ruchu turystycznego to Korzeń, Hołda Grabica. Rezerwat torfowiskowy „Korzeń” na który składają się śródleśne bagna i torfowiska i lasy olszowe, położony jest w widłach Warty i Widawki. Rezerwat można podziwiać jedynie z zewnątrz. „Hołda” to rezerwat leśny, z bardzo urozmaiconym drzewostanem – grądem, borem wilgotnym i świeżym, łęgiem jesionowo – olszowym czy olsem porzeczkowym. Na chronionym obszarze skatalogowano 128 gatunków roślin podlegających ścisłej ochronie. Ostatnim z parkowych rezerwatów jest „Grabica” – śródleśne podmokłe łąki, zasilane w wodę z przepływającej nieopodal Grabi. Jest to miejsce występowania wielu gatunków zwierząt, m.in. jelenia, borsuka, żurawi czy cyranki.

Inną formą ochrony przyrody na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki są Zespoły Przyrodniczo – Krajobrazowe. Jednym z nich są „Góry Wapienne”, położone pod Burzeninem, miejsce jurajskich odsłonięć wapienia na krawędzi doliny Warty. Drugim jest „Dolina Grabi” – na terenie Parku przebiega wzdłuż koryta rzeki, na odcinku 14 km. Obejmuje meandry Grabi wraz z linią brzegową i jej najbliższym otoczeniem.

Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki to również podróż przez epoki historyczne. Jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytków jest „zamczysko” w Konopnicy, dominujące w krajobrazie . Jest grodzisko pierścieniowe z okresu wczesnego średniowiecza. Znajdowało się wówczas na trasie europejskiego szlaku bursztynowego. Z 1250 roku pochodzi kościół p.w. św. Urszuli w Strońsku. Jest to jeden z najcenniejszych romańskich zabytków w regionie. Szczególną uwagę zwraca kamienny tympanon nad wejściem do prezbiterium.

Na szlakach można zwiedzić także wiele wojennych pamiątek. Na cmentarzu w Strońsku znajduje się okazały pomnik i groby obrońców z września 1939 roku, a kilka kilometrów dalej, wzdłuż doliny Warty można natrafić na sześć schronów bojowych. Kolejne polskie umocnienia z okresu II wojny światowej można odnaleźć w okolicach Zamościa i Grabna. W Zamościu przy drodze do Widawy znajduje się cmentarz z I wojny światowej

Głodnym wiedzy polecamy lekturę stron internetowych: lodzkie.travel.pl, www.dspk.pl/pkmwiw/pkmwiw oraz stronach internetowych gmin: Sędziejowice, Zapolice, Widawa, Burzenin i Osjaków.

Projekt „Pociągiem w Łódzkie” dofinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzią, a jego celem jest promocja walorów przyrodniczych regionu łódzkiego oraz zachęcenie mieszkańców regionu do korzystania z połączeń kolejowych przy organizowaniu wyjazdów weekendowych.

Projekt „Pociągiem w Łódzkie” realizowany jest przez Województwo Łódzkie, partnerami są: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi.

Mapy z trasami wycieczek, można odnaleźć na stronie www.rsip.lodzkie.pl, prowadzonym przed Departament Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Zapraszamy serdecznie do podróżowania pociągami w regionie i odwiedzania przyrodniczych perełek województwa łódzkiego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto