Pogoń Nowe Skalmierzyce hucznie świętowała swoje stulecie! ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Udostępnij:
21 listopada Pogoń Nowe Skalmierzyce świętowała setną rocznicę powstania. Z tej okazji w przeddzień jubileuszu zorganizowano uroczystość, podczas której społeczność klubu, jego sympatycy oraz zaproszeni goście podsumowali to stulecie.

Pogoń Nowe Skalmierzyce hucznie świętowała swoje stulecie!

Klub Sportowy Pogoń powołało do życia kilkunastu sympatyków piłki nożnej ze Skalmierzyc. W pierwszych latach na jego czele stali prezesi Józef Pawlak i Wojciech Gabiś, sekretarze - Józef Bukowski i Feliks Rytter, skarbnicy - Stanisław Idczak i Michał Lorenz oraz kierownicy gier - Antoni Oleś i Tadeusz Pruszyński.

Trzy boiska Pogoni Skalmierzyce

Teren na boisko przekazał właściciel Śliwnik Wincenty Niemojowski. Było to kilka hektarów na terenie majątku Podkoce obok nieczynnego torowiska kolejowego. W celu zorganizowania boiska Niemojowski dostarczył także furmanek do zwożenia niezbędnej ilości ziemi oraz wsparł finansowo klub w początkach jego działalności.

W roku 1927 klub postanowił wybudować stadion z pełnym wyposażeniem. Ostatecznie pełnowymiarowe boisko piłkarskie z bieżną lekkoatletyczną zostało uroczyście otwarte w niedzielę 17 czerwca 1928 roku. Dodajmy, że członkowie Pogoni uprawiali piłkę nożną, lekkoatletykę, tenis oraz gry zespołowe. Corocznie odbywały się liczne zawody sportowe z udziałem innych klubów.

KPW zamiast Pogoni

W 1930 r. Pogoń została włączona w struktury Kolejowego Przysposobienia Wojskowego, zmieniła nazwę na KPW Skalmierzyce. Władze kolejowe przekazały na budowę stadionu z prawdziwego zdarzenia 18-morgową działkę przylegającą do terenów sportowych Pogoni.

Zobacz także:

- Z pomocą materialną pospieszyły władze kolejowe, przekazując na ten cel 18-morgową działkę przylegającą do terenów sportowych Pogoni. Władze administracyjne starostwa ostrowskiego oraz województwa poznańskiego udzieliły wsparcia finansowego, zatrudniając na dwa miesiące grupę 45 bezrobotnych. Także pracownicy kolejowi przepracowali bezinteresownie 3600 godzin przy niwelacji i plantowaniu boisk oraz pozostałych obiektów sportowych. Przy ogromnym zaangażowaniu miejscowej społeczności kolejowej udało się wybudować boisko do piłki nożnej, siatkowej i koszykówki. Powstały tereny pod korty tenisowe, płotki do ćwiczeń fizycznych, skocznie i bieżnia lekkoatletyczna. Rozbudowano też strzelnicę sportową otoczoną trzymetrowym wałem zabezpieczającym oraz trzypiętrową wspinalnię do ćwiczeń drużyn strażackich. Za tymi obiektami przygotowano teren pod budowę otwartego basenu pływackiego, który zrealizowano dopiero w połowie lat pięćdziesiątych – relacjonuje znawca lokalnej historii Jerzy Wojtczak.

2 lipca 1933 roku poświęcenia obiektów sportowych dokonał ks. proboszcz Czesław Gmerek, a symbolicznego otwarcia stadionu starosta ostrowski dr Józef Ekkert. Dodajmy, że w latach 30. XX wieku KPW Skalmierzyce występowała w grupie kaliskiej klasy B.

Po II wojnie światowej

Pogoń Skalmierzyce została reaktywowana już w 1945 r. W wyniku rozgrywek eliminacyjnych toczonych od czerwca do grudnia Pogoń zakwalifikowała się do najniższej, klasy C.

Po wojnie Pogoń zazwyczaj balansowała między czwartym a piątym szczeblem rozgrywek. Obecnie Pogoń Nowe Skalmierzyce zajmuje czwarte miejsce w grupie 2 III ligi i jest to jak dotąd najlepszy sezon w powojennej historii klubu.

Gala z okazji 100-lecia Pogoni

Sobotnia gala była okazją do uhonorowania osób związanych z Pogonią. Najwyższe wyróżnienie otrzymał obchodzący niedawno 85. urodziny długoletni działacz, trener wielu pokoleń piłkarzy, wieloletni pracownik Kaliskiego OZPN Jerzy Sowiński. Poseł Tomasz Ławniczak i burmistrza Jerzy Łukasz Walczak wręczyli mu nadaną przez Ministra Sportu i Turystyki brązową odznakę „Za Zasługi dla Sportu”.

Klub także otrzymał wyjątkowe wyróżnienia – w jego imieniu Bernard Spasowski i Cezary Boros odebrali z rąk wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego oraz radnych Marzeny Wodzińskiej i Andrzeja Picheta nadaną przez samorząd województwa wielkopolskiego Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

Zobacz także:

Burmistrz oraz przewodniczący rady Tadeusz Orzechowski przekazali Medal „Za Zasługi dla Ziemi Skalmierzyckiej”. Z kolei z rąk wiceprezesa WZPN Piotra Kościelnego prezesi odebrali statuetkę dla Pogoni. Pamiątkowy dyplom przekazał także starosta Paweł Rajski.

- Klub Sportowy Pogoń Nowe Skalmierzyce to dla wielu prawdziwa legenda i powód do dumy. Ileż to emocji dostarczali nam przez te lata piłkarze, którzy wylewają na murawie krew, pot i łzy? Ileż to pokoleń sportowców wychowało się na skalmierzyckim stadionie? Takich faktów nie da się ubrać w liczby - podsumował burmistrz Walczak.

Za dotychczasową działalność oraz upowszechnianie i promowanie piłki nożnej prezesi Pogoni podziękowali siedemnastu trenerom, wręczając im pamiątkowe statuetki. Ci z kolei nie zapomnieli o Bernardzie Spasowskim i Cezarym Borosie, doceniając ich pracę i zaangażowanie.

Podczas uroczystości zebrani poza zapoznaniem się z historią nowoskalmierzyckiego klubu mieli możliwość skosztowania okolicznościowego tortu, wzniesienia toastu, wpisu do księgi pamiątkowej oraz podziwiania oprawy, jaką przygotowali dla nich kibice. Obchody zakończono kolejnego dnia nabożeństwem odprawionym w kościele pw. Bożego Ciała.


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie