Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Półmetek Kaliskich Spotkań Teatralnych. Paleta scenicznych wrażeń u Bogusławskiego

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Adam Ferency i Barbara Garstka w "Sztuce intonacji"
Adam Ferency i Barbara Garstka w "Sztuce intonacji" Redakcja
Jesteśmy na półmetku 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Za nami 7 z 14 konkursowych spektakli.

Kaliskie Spotkania Teatralne to najstarszy i zarazem jeden z najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych w Polsce. Jest to jedyny konkurs sztuki aktorskiej w kraju. Złożone ze znawców teatru jury wyłania najlepsze kreacje aktorskie ostatniego roku.

Na festiwalu możemy spodziewać się występów nie tylko młodych zdolnych, ale także wielkich gwiazd sceny. Grand Prix zeszłorocznej edycji otrzymała Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu "Sonata jesienna" Ingmara Bergmana z Teatru Narodowego w Warszawie.

Tegoroczna edycja KST rozpoczęła się już 23 kwietnia wspaniałym prologiem - wyjazdowym spektaklem "Dziady" Mickiewicza w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W sobotni wieczór, 7 maja, zainaugurowano kaliską cześć festiwalu.

Paleta emocji i aktorskie szarże

W sobotę publiczność zobaczyła na scenie Bogusławskiego komedię dell’arte" Awantura w Chioggi" Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Spektakl ma bogatą inscenizację i wymaga od aktorów niezwykłej sprawności fizycznej.

"Dawno nie byłem w kaliskim teatrze. "Awantura w Chioggi" to komedia, więc oczekuję, że będzie fajnie", "Jesteśmy drugi raz na festiwalu, bo nas zauroczył. Dziś oczekuję dobrej zabawy", "Wiele razy byliśmy już na spektaklach w ramach KST. Dzięki spotkaniom jest głośno o kaliskim teatrze. Tym razem to prezent od córki na naszą rocznicę" - mówili jeszcze przed spektaklem widzowie.

Trudne pytania ludzkości - w tym również samej widowni poprzez wciągnięcie ich w badanie - postawili twórcy spektaklu "Badania Ściśle Tajne" Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Sztuka Iwana Wyrypajewa z Katarzyną Herman jest inteligentną, psychologiczną grą, która wciąga niczym kryminalna łamigłówka.

- Przyjechałam tutaj z moją pierwszą rzeczą, którą zrobiłam w teatrze, czyli "Ożenkiem" Gogola z Teatru Powszechnego, gdzie panowie Janusz Gajos i Władysław Kowalski dostali nagrody aktorskie, a ja dostałam nagrodę za debiut. I od tej pory Kalisz jest mi przychylny. Ale ostatni festiwal był pół roku temu, zatem dwie nagrody dostać w jednym roku to już się nie godzi - powiedziała Katarzyna Herman.

Dwoje aktorów (Justyna Kowalska, Mateusz Rusin), pusta scena, zero rekwizytów, ale za to pełna paleta emocji. "Tchnienie" Teatru Narodowego to historia dwójki młodych ludzi, stojących przed ważnymi życiowymi wyborami, która bawi, smuci i wzrusza.

- Zdecydowanie podczas festiwalu jest większy "power" na scenie. To nowa, nieznana przestrzeń, inacznej niesie się głos. Z drugiej strony jest trochę jak na wakacjach. Jest zabawa, wspólne obiady, a ten towarzyski klimat przenosi się potem na scenę - mówi Justyna Kowalska. - Ten spektakl bardzo kochamy i nawet nie myślimy o nim w kontekście nagród, choć nie będę ukrywać, że byłoby to bardzo miłe.

"Sztuka intonacji" Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy to popis Adama Ferencego, któremu towarzyszą m.in. znakomity Łukasz Lewandowski, a także Sławomir Grzymkowski i Modest Ruciński. Autor spektaklu Tadeusz Słobodzianek czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o słabościach ludzkich.

- Aktorstwo to najprościej mówiąc opowiadanie czegoś drugiemu człowiekowi. Aktorzy opowiadają historie, tylko estetyki się zmieniają i stąd czasem się wydaje, że nie można tego porównywać. Ale myślę, że można, bo jeśli ktoś płacze, to oznacza, że ta opowieść jest snuta w sposób ciekawy i przekonujący - zauważył Adam Ferency. - Festiwal jest potrzebny, od lat spotykamy się w Kaliszu, więc możemy myśleć też o pewnej wymianie. Stary aktor jak ja może się spotkać z młodymi aktorami i przekazywać im doświadczenia.

Wydarzenia towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie mają okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które prowadzi Jacek Wakar, krytyk teatralny i dziennikarz. Po rozmowach z twórcami w klubie festiwalowym "Kontrabas" odbywają się koncerty na żywo. Festiwalowi towarzyszą także wydarzenia organizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury.

"No-Flight Zone" Mariusza Warasa to ekspozycja, na którą składa się 7 prac, prezentowanych w przestrzeni naszego miasta, w wiatach przystanków autobusowych oraz "ulotny", bo możliwy do zobaczenia tylko do 27 maja mural. Powstał on w siedzibie organizatora wystawy, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu przy placu św. Józefa 5, na ścianie Galerii Pulsar. Ponadto Galeria zaprasza na wystawę "Have a nice cry!" duetu artystyczno-kuratorskiego Ewy Mrozikiewicz i Bartosza Zimniaka.

Galeria Wieża Ciśnień zaprasza na wystawę fotografii Magdaleny Franczuk "Salamandra". Na ekspozycję składa się blisko 40 zdjęć zainspirowanych powieścią Stefana Grabińskiego. I choć film do tego utworu nigdy nie powstał, to oglądając wystawę z łatwością można sobie wyobrazić, jak mogłyby wyglądać wybrane kadry.

Program 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych

11 maja, środa
17.00 Scena Kameralna „Dom lalki. Część 2” Lucas Hnath / reż. Katarzyna Deszcz, Teatr Nowy w Zabrzu
19.00 Duża Scena „Śnieg” wg Orhana Pamuka / reż. Bartosz Szydłowski, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, koprodukcja: Gdański Teatr Szekspirowski, STUDIO teatrgaleria, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
12 maja, czwartek
17.00 Scena Kameralna „Wujaszek Wania” Antoni Czechow / reż. Małgorzata Bogajewska, Teatr Ludowy w Krakowie
20.00 Duża Scena „Niespodziewany powrót” Serge Kribus, Teatr IMKA, Teatr Gudejko z Warszawy
13 maja, piątek
18.00 Duża Scena „Kto chce być Żydem?” Marek Modzelewski / reż. Wojciech Malajkat, Teatr Współczesny w Warszawie
14 maja, sobota
12.00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu „Motyl” Pokaz filmu dla dzieci / reż. Michał Grzybowski (Wydarzenie towarzyszące)
16.00 Scena Kameralna „Kim jest pan Schmitt?” Sébastien Thiéry / reż. Cezary Iber, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
18.00 Duża Scena „Cudzoziemka” Maria Kuncewiczowa / reż. Katarzyna Minkowska, Teatr Polski w Poznaniu
ok. 20.50 Duża Scena „Pąć przez Ukrainę” („Подорож Україною”) Koncert zespołu Dziczka / Концерт гурту Дичка
(Wydarzenie towarzyszące)
Zakończenie 62. KST, ogłoszenie werdyktu Jury.

ZOBACZ TAKŻE:

Kaliskie Spotkania Teatralne. Za nami kaliska inauguracja Festiwalu Sztuki Aktorskiej

Kaliskie Spotkania Teatralne. Za nami kaliska inauguracja Fe...

Złote Gody w Kaliszu

Złote Gody w Kaliszu. Oto małżeństwa na medal! ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto