Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie szuka pracowników na kolejną wyprawę. Oferty m.in. dla kucharza, informatyka czy mechanika

Monika Golonka
Monika Golonka
Położony na Morzu Arktycznym Spitsbergen to największa wyspa Norwegii. Od 1957 r. działa tam Polska Stacja Badawcza Hornsund.
Położony na Morzu Arktycznym Spitsbergen to największa wyspa Norwegii. Od 1957 r. działa tam Polska Stacja Badawcza Hornsund. jagabriele/pixabay.com/ zdjęcie ilustracyjne
Instytut Geofizyki PAN poszukuje uczestników 45. wyprawy polarnej. W Polskiej Stacji Badawczej na Spitsbergenie potrzebni będą m.in. informatyk, kucharz, mechanik i pracownik administracyjny. Gotowi na przygodę życia?

Polska Stacja Polarna Hornsund położona jest w południowej części wyspy Spitsbergen, w należącym do Norwegii archipelagu Svalbard. Mieści się w odległości kilkuset metrów od Zatoki Białych Niedźwiedzi, wewnątrz fiordu Hornsund.

Stacja należy do Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, który całoroczne badania prowadzi tam regularnie od 1978 r. Niedawno na stronie instytutu pojawiło się ogłoszenie z ofertami pracy na kolejną wyprawę polarną.

Oferty pracy w Polskiej Stacji Polarnej

Instytut poszukuje kandydatów do pracy na sezon 2022/2023 - dostępne są zarówno oferty całoroczne, jak i tylko na sezon letni.

Pracownicy grupy całorocznej (zimującej) wyjeżdżają na Spitsbergen w czerwcu 2022 r., powrót zaplanowano na lipiec 2023. Do tej grupy poszukiwani są:

  • informatyk,
  • mechanik,
  • konserwator,
  • geofizyk,
  • meteorolog,
  • specjalista ds. monitoringu środowiska/hydrochemik.

Grupa letnia ma przebywać na Spitsbergenie od czerwca do wrześniu 2022 r. Poniżej oferty dla pracowników na sezon letni:

  • pracownik techniczny (stolarka, elektryka, hydraulika i mechanika),
  • asystent terenowy (z doświadczeniem motorowodnym i/lub w terenach górskich),
  • administrator (z jęz. angielskim i doświadczeniem w turystyce),
  • kucharz,
  • asystent kucharza.

Tak wygląda Polska Stacja Polarna Hornsund

Budynek Polskiej Stacji Badawczej ma kształt litery T i jest podzielony na trzy części. W części pierwszej znajdują się kuchnia, jadalnia, pokój komputerowy i mesa. Tutaj swoje jednoosobowe pokoje mają naukowcy. Druga część budynku została przeznaczona na pokoje wieloosobowe i laboratoria. W głębi budynku znajdują się ambulatorium oraz magazyny żywności, sprzętu i broni.

Obok budynku głównego znajdują się hangar oraz budynek agregatu zapewniającego dostawy prądu. Na zewnątrz rozmieszczone są urządzenia pomiarowe.

Na terenie stacji badawczej mieszkają też psy. Ich zadaniem jest ostrzeganie przed niedźwiedziami polarnymi, których populacja na Spitsbergenie liczy ok. 3000 osobników.

Jakie warunki czekają pracowników stacji polarnej?

Na co powinni przygotować się kandydaci do pracy na stacji badawczej? Przede wszystkim na specyficzne warunki pogodowe. Archipelag Svalbard położony jest na Morzu Arktycznym, za kołem podbiegunowym, co oznacza, że występuje tu zjawisko dnia i nocy polarnej. Od 22 kwietnia do 21 sierpnia nad Spitsbergenem nie zachodzi słońce. Z kolei w okresie od 29 października do 12 lutego przypada noc polarna.

Spitsbergen położony jest w strefie klimatu polarnego, ale jego południowo-zachodnia część, w której mieści się stacja, charakteryzuje się nieco łagodniejszymi warunkami pogodowymi. To dzięki napływającym nad tę część wyspy masom powietrza polarnomorskiego, a także ciepłemu Prądowi Zatokowemu, który obmywa zachodnie wybrzeże.

Zimą pracownicy stacji będą musieli przygotować się na temperatury od -25°C w nocy do maksymalnie 5°C w ciągu dnia. Latem temperatura w ciągu doby waha się zwykle od 2°C do maksymalnie 18°C. Na wyspie przez cały rok występuje duże zachmurzenie. Pogodnych dni w ciągu roku jest średnio tylko siedem.

Ci, których nie wystraszy surowy klimat, Spitsbergen wynagrodzi dziewiczymi krajobrazami, wyjątkową fauną i florą, a także możliwością podziwiania zorzy polarnej.

Zgłoszenia do pracy w Polskiej Stacji Polarnej można wysyłać do 22 listopada 2021. Szczegółowe informacje o dostępnych stanowiskach i sposobie aplikowania znajdziecie na stronie internetowej Instytutu Geofizyki PAN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto