Pomysł na spędzenie czasu wolnego w ferie – Regionalna Izba Pamieci w Liskowie. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Udostępnij:
Jednym z ciekawszych miejsc na mapie powiatu kaliskiego, które warto odwiedzić na przykład w ferie jest Regionalna Izba Pamięci Gminy Lisków. Warto tam zajrzeć choćby, dlatego że ostatnio przybyło eksponatów.

Warto odwiedzić Regionalną Izbę Pamięci w Liskowie

Regionalna Izba Pamięci to prawdziwy wehikuł czasu. To tu w odtworzonym gabinecie ks. Wacława Blizińskiego, Kapłana, Społecznika i Polityka, zgromadzone zostały pamiątki związane nie tylko z jego codziennością, ale i historią Liskowa.

Opiekunowie Izby Pamięci Gminny Ośrodek Kultury w Liskowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Regionalna Grupa Historyczna Schondorf przygotowali dla zwiedzających kilka sal wystawowych:

- salę militarną gdzie znajdują się m.in. elementy rakiety V2, makiety, schematy, mapy lokalizacyjne, różnego rodzaju militaria związane z II woja światową, centrala telefoniczna i wiele innych ciekawych eksponatów;

- izbę mieszkalną z regionalnymi strojami ludowymi, z piecem oraz innymi przedmiotami związanymi z gospodarstwem domowym;

- salę w której znajdują się dawne sprzęty gospodarstwa domowego i nie tyko m.in.: oryginalny stół stolarski z XIX /XX wieku, magiel, narzędzia związane z kowalstwem;

- przedwojenny sklep z wieloma artykułami;

- salę PRL - u gdzie znajdziemy meble i sprzęty z tamtego okresu;

- dawną izbę szkolną ze starymi ławkami, tablicą , kałamarzami i stalówkami do pisania.

Nowe eksponaty w Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Lisków

Ostatnuio Regionalna Izba Pamięci Gminy Lisków wzbogaciła się o kolejne eksponaty.

- Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Regionalna Grupa Historyczna Schondorf wśród cennych pamiątek znalazły się: kołowrotek, książka „Mała Encyklopedia Wojskowa” z 1971 r, dwa telefony polowe, centralka, projektor filmowy RUŚ, cztery kamery z lat dziewięćdziesiątych Sony Video 8 AF, Quarz ZoomDS8-3, Cosina SSL 8 oraz kamera RICOH AUTOZOM, lalki, akordeon, maszyny do szycia, publikacje, dokumenty i mapy – przekazuje Gminny Ośrodek Kultury w Liskowie.

Izba Pamięci Gminy Lisków stale się rozwija. Dzięki ofiarności darczyńców można w niej zobaczyć eksponaty pochodzące z różnych okresów.

- W Regionalnej Izbie Pamięci przygotowane zostały cztery wystawy tematyczne, „Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło jego życia . Praca, współpraca, spółdzielczość” , „ Wieś Kolorowa” na której zebrane zostały dawne farbki oraz matryce do farbowania i zdobienia obrusów, „Lisków i jego mieszkańcy w starej fotografii” , która ukazuje mieszkańców Liskowa oraz jego architekturę z różnego okresu , „ Ekspozycja paleontologiczna” na którą składają się najstarsze skamieliny sprzed 420 -400 mln lat temu, są to szkielety kolonijnych koralowców – wymienia GOK w Liskowie

Wizyta w tym miejscu może być świetną lekcją historii dla całej rodziny. Izba czynna jest od pon.- pt. w godz. 8.00 – 15.00 oraz w soboty i niedziele po wcześniejszym kontakcie telefonicznym : 785 449 669.

ZOBACZ TAKŻE:

Pożar zabytkowego hotelu Villa Royal w Ostrowie Wielkopolskim wybuchł w piątek w nocy, 21 stycznia 2022 roku. Ogień pojawił się na poddaszu hotelu około godz. 3.30.
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Ogromny pożar zabytkowego hotelu Villa Royal w Ostrowie Wiel...


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie