Popularna wśród kaliszan ścieżka zdrowia w Wolicy jest zaniedbana? ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Popularna wśród kaliszan ścieżka zdrowia w Wolicy jest zaniedbana?
Popularna wśród kaliszan ścieżka zdrowia w Wolicy jest zaniedbana? AND
Miasto Kalisz jest właścicielem blisko 160 hektarów lasu w Wolicy w gminie Godziesze Wielkie. To właśnie tutaj znajduje się popularna wśród kaliszan ścieżka zdrowia. Jak zwraca uwagę radna Agnieszka Konieczna, tablice informacyjne z instrukcją ćwiczeń gimnastycznych, urządzenia do ćwiczeń i ławki są w bardzo złym stanie. - W całym lesie brak jest koszy na śmieci oprócz wejścia do lasu – zauważ radna w interpelacji skierowanej do prezydent miasta.

Zdaniem radnej, w miejskim lesie nie są prowadzone żadne prace porządkowe, a zwłaszcza ochronne, związane z wycinką niebezpiecznych drzew w obrębie ścieżek.

- Drzewa są połamane, leżą na ścieżkach i stanowią zagrożenie dla ludzi. W lesie ktoś stworzył tak zwane szałasy, które nie wiadomo czemu mają służyć. Warto podkreślić, że leśniczy nie wykonuje żadnych prac porządkowych, ani bieżących napraw i remontów – uważa radna Agnieszka Konieczna.

Według radnej, las w Wolicy jest piękną wizytówką Kalisza, miejscem, gdzie można odpocząć w zaciszu natury lub aktywnie spędzić czad. ale w obecnym stanie po prostu straszy.

Miasto zleciło kontrolę ścieżki zdrowia w Wolicy

Co na to władze miasta? Jak informuje wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek, w sierpniu zlecono osobie posiadającej uprawnienia budowlane o specjalności konstrukcyjnej przeprowadzenie kontroli stanu technicznego oraz poziomu bezpieczeństwa urządzeń do ćwiczeń znajdujących się na ścieżce zdrowia na terenie lasu komunalnego w Wolicy. Wyniki przeprowadzonej kontroli stanowić będą podstawę do podjęcia dalszych działań.

- W obrębie ścieżki zdrowia ustawione są dwa kosze na odpady. W każdy poniedziałek i piątek trasa jest sprzątana, a siedziska ławek są czyszczone. Pracownik dokonuje również wizualnej oceny stanu urządzeń przeznaczonych do ćwiczeń. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza rozważy ustawienie dodatkowych koszy wzdłuż ścieżki – wyjaśnia wiceprezydent.

Wspomniane przez radną szałasy zostały ustawione przez bawiące się dzieci. Zwracano na nie uwagę podczas czynności kontrolno-rozpoznawczych przeprowadzonych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, jednak nie stwierdzono zagrożenia.

- W kwestii uszkodzonych tablic informuję, że większość zniszczeń wynika z aktów wandalizmu. Jeśli zostają ujawnione w wyniku kontroli lub wydział otrzymuje zgłoszenie w tej sprawie, wówczas zniszczone bądź uszkodzone elementy są naprawiane albo zostają zastąpione nowymi. W ostatnim czasie wymieniono kilka uszkodzonych tablic z instrukcjami do ćwiczeń – dodaje Grzegorz Kulawinek.

Miasto zapewnia, że Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska dokłada wszelkich starań, aby las w Wolicy był miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla osób z niego korzystających. Zakres prac zlecanych pracownikowi gospodarczemu do wykonania na terenie lasu komunalnego w Wolicy obejmuje:

  • wykonywanie prac porządkowych polegających na zbieraniu nieczystości z terenu lasu (drogi, ścieżki leśne, ścieżka zdrowia i parking leśny)
  • wykonywanie leśnych prac pielęgnacyjnych, utrzymanie porządku w obrębie ścian lasu oraz dróg leśnych (łącznie z ich naprawą)
  • zabezpieczenie wjazdów do lasu, prowadzenie obserwacji leśnych mające na celu ochronę drzewostanu przed szkodnikami
  • wykonywanie prac ochronnych, przeciwpożarowych oraz podejmowanie działań zapobiegawczych w przypadku zagrożenia zaistniałego w lesie (wywroty, złomy, osunięcie się drzew niebezpiecznych)
  • bieżącą konserwację elementów małej architektury oraz utrzymanie w czystości ścieżki zdrowia, łącznie z naprawą wyposażenia ścieżki

ZOBACZ TAKŻE:

Uroczyste otwarcie Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

Uroczyste otwarcie Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: kalisz@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Były poseł PO przechodzi do Hołowni

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie