Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posłowie dostaną więcej kasy na swoje biura?

Małgorzata Linettej, Elżbieta Bielewicz
Józef Racki: -  Kwoty na utrzymanie biur ustalono w 1999 r. i  od   tamtego czasu nie zmieniły się, a wiadomo, że koszty wzrosły
Józef Racki: - Kwoty na utrzymanie biur ustalono w 1999 r. i od tamtego czasu nie zmieniły się, a wiadomo, że koszty wzrosły Andrzej Kurzyński
Jest projekt, aby parlamentarzyści dostali po 500 zł więcej na utrzymanie biur. Wielu z nich uważa, że to konieczne.

Sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich, obradując nad planowanym budżetem m.in. dla kancelarii Sejmu i Senatu, przyznała zwiększoną w porównaniu z ubiegłym rokiem kwotę na obsługę działalności parlamentarzystów.

Podwyżka na razie jest w sferze projektu, dlatego nie jest jeszcze pewne, czy posłowie otrzymają więcej pieniędzy na prowadzenie biur. Gdyby jednak poprawka przeszła, to mogliby otrzymać po 500 złotych brutto więcej, czyli w sumie 12 150 złotych.

Takie zasilenie budżetu szczególnie może ucieszyć tych parlamentarzystów, którzy mają po kilka biur w swoim terenie, a także tych, którzy zostali wybrani w rozległych okręgach wyborczych.

Aż pięć biur (Kościan, Leszno, Rawicz, Gostyń, Kalisz) prowadzi na przykład poseł PiS z okręgu leszczyńsko-kaliskiego Jan Dziedziczak. Nietrudno zgadnąć, iż ich utrzymanie musi sporo kosztować. Cztery biura w: Pleszewie, Kaliszu, Kościanie i Kępnie utrzymuje poseł PSL Józef Racki. Jego zdaniem planowana podwyżka byłaby zasadna.

- Z informacji jakie otrzymaliśmy wynika, że obecne kwoty na prowadzenie biur ustalono w 1999 roku i od tamtego momentu nie uległy zmianie - argumentuje poseł PSL. - A wiadomo, że wzrosły koszty energii elektrycznej, ogrzewania, wynajmu pomieszczeń. Jeśli znalazłyby się w budżecie pieniądze na te podwyżki, to nie będę temu przeciwny. Przecież ja tych pieniędzy nie zatrzymuję dla siebie, tylko rozliczam się fakturami.

Podobnego zdania jest poseł SLD Leszek Aleksandrzak.

- Taka propozycja rzeczywiście padła, bo jest problem z utrzymaniem biur - mówi. - Ich pracownicy od lat nie mieli podwyżek, rosną koszty i opłaty. Podwyżka pozwoliłaby na normalne funkcjonowanie biur. W przeciwnym razie trzeba się zastanowić, na czym oszczędzać? Rachunki trzeba płacić, więc pozostanie zwalnianie pracowników, ale wtedy także działalność tych biur będzie znacznie ograniczona.

Jak podkreślają pracownicy Kancelarii Sejmu, jest to na razie wstępna propozycja, bo prace nad jej budżetem nie zostały jeszcze ostatecznie zakończone. Całością ustawy budżetowej, a więc i tym jej fragmentem zajmie się Sejm jeszcze w styczniu. Jeśli podwyżka zostanie przegłosowana, to marszałkowie Sejmu i Senatu zdecydują o tym, od kiedy wypłacane będą wyższe ryczałty na prowadzenie biur.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto