Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pośmiertna nominacja oficerska dla pilota z Kalisza ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Kaliski pilot Wiesław Osełkowski zginął w katastrofie lotniczej nad Szkocją w 1941 roku. 11 listopada zostanie w Kaliszu pośmiertnie nominowany na pierwszy stopień oficerski.

11 listopada o godz. 12.30 w Auli Collegium Novum PWSZ w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 4 odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zaraz po przemówieniu prezydenta Krystiana Kinastowskiego wręczona zostanie pośmiertna nominacja oficerska dla pilota Wiesława Osełkowskiego.
Wiesław Marcin Osełkowski urodził się 6 lutego 1918 roku w Sieradzu, ale wkrótce jego rodzice Józef i Wiktoria z domu Dutkiewicz przeprowadzili się do Kalisza. Jako uczeń Państwowego Gimnazjum im. Adama Asnyka zapisał się do Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej i zaczął się uczyć pilotażu na szybowisku w Kościelnej Wsi. W 1938 r. zdał maturę i przeszedł szkolenie unitarne w 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. 2 stycznia 1939 roku rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Lotnictwa Zawodowego w Dęblinie. Tu przeszedł kurs pilotażu, a we wrześniu 1939 r. wraz ze szkołą ewakuował się przez Rumunię i Maltę do Francji, gdzie został przydzielony do Eskadry Podchorążych w Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Lyonie. 29 lutego 1940 roku został przydzielony do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa Air Station Manston w Wielkiej Brytanii, gdzie został awansowany na stopień plutonowego podchorążego. W bazie brytyjskich bombowców w Carlisle uczestniczył w kursach teoretycznych, a potem trafił do Obozu Lotnictwa Polskiego w Blackpool i Centrum Wyszkolenia Lotnictwa Royal Air Force w Blackpool. Naukę latania kontynuował w 8 Flaying Training School w bazie Royal Air Force Montrose Air Station na szkockim wybrzeżu Morza Północnego. Zginął 13 maja 1941 roku około godziny 13 podczas lotu szkoleniowego milę na północ od Laurencekirk w Szkocji w samolocie Master Miles, gdy robił podejście do lotniska Fordoun. Przed feralnym lotem zdążył wylatać 51 godzin za drążkiem sterowniczym, z tego 35 godzin jako pilot samolotu Master Miles.
Wojskowa komisja do spraw wypadków lotniczych nie ustaliła przyczyn katastrofy. Pochowany został 16 maja 1941 roku w kwaterze pilotów na cmentarzu Sleepyhillock Montrose w Szkocji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto