Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potencjał turystyczny Sanktuarium św. Józefa - jak przyciągnąć do Kalisza więcej turystów i pielgrzymów?

Redakcja
30 osób wzięło udział w panelu dyskusyjnym „Święty Józef turystyczną szansą Kalisza” w auli Domu Pielgrzyma Św. Józefa.

Oprócz kaliszan, w dyskusji głos zabrali m.in. biskup kaliski Edward Janiak, wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek, kustosz sanktuarium ks. prałat Jacek Plota czy radny Artur Kijewski.

Uczestnicy debaty byli pytani o to, jak wykorzystać potencjał turystyczny Narodowego Sanktuarium Św. Józefa i co do tej pory zostało zrobione, aby pielgrzymi zostawali w Kaliszu na dłużej?

Wszyscy zgodzili się, że istnieje wiele szans związanych z tysiącami pielgrzymów przybywających do Kalisza, pojawiły się też różne pomysły na korzystne zagospodarowanie tego zjawiska.

Ks. Jacek Plota poinformował, iż w ubiegłym, nadzwyczajnym roku, przyjechało do Kalisza około pół miliona pielgrzymów. Dla porównania, w tym samym okresie katedrę gnieźnieńską zwiedziło „zaledwie” 150 tys. osób. Z wyliczeń Karoliny Jezierskiej, studentki piszącej pracę licencjacką na ten temat wynika, że w porównaniu z innymi latami, w minionym przyjechało do Kalisza dwa razy więcej pielgrzymów niż zwykle.

Jednak z danych PTTK za ubiegły rok wynika, że przewodnicy oprowadzili jedynie 5000 spośród osób, które przyjechały do Kalisza, a zwiedzanie trwało zazwyczaj zaledwie kilka godzin. Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek zaproponował wspólny bilet na zwiedzanie Skarbca Św. Józefa, wieży ratuszowej i Baszty Dorotki, co mogłoby zachęcić pielgrzymów do spaceru w głąb miasta i zmotywować ich do pozostania tu na dłużej.

Radny Artur Kijewski wspominał z kolei o współpracy z Sanktuarium Maryjnym w Licheniu w związku ze stworzeniem szlaku rowerowego „Od Maryi do Józefa, od Józefa do Maryi”, który mógłby połączyć oba te kościoły.

Karolina Jezierska zaproponowała stworzenie szlaku turystycznego zawierającego kaliskie kościoły i pomniki przyrody znajdujące się w parku miejskim.

Ponadto, Ewa Martinek – autorka książki „Szulec – wieś cudu Św. Józefa” zreferowała historię powstania obrazu św. Rodziny znajdującego się w sanktuarium. Wspomniała o kilku relacjach dotyczących jego namalowania - wg ks. Kłossowskiego obraz został namalowany przez malarza na zlecenie cudownie ozdrowiałego Franciszka Stobieni. Z kolei wśród mieszkańców Szulca pojawiają się głosy mówiące o tym, że to sam Stobienia namalował obraz, a następnie... powiesił oryginał na płocie swojego domu.

Dyskusję prowadzili członkowie kaliskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber - organizatora spotkania: Karolina Gąsior i Maciej Fornalczyk.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto